NIKOSE

Θεμα με Shapphire 7970 και ASUS Maximus V Gene

Recommended Posts

Πηρα μια 7970 απο εναν φιλο παραλαβη απο rma ητανε, σφραγισμενη. Βγαζω την GTX 295 που ειχα πανω, την κουμπωνω και start. Eμφανιζει αμεσως 2 χοντρες καθετες λευκες γραμμες στην οθονη. Συνεχιζει ετσι μεχρι που μπαινει windows και στο desktop οι γραμμες γινονται οριζοντιες,μικρες αλλα παρα παρα πολλες. Βγαζω καρτα, καθαριζω pci-e θυρα τσεκαρω κουμπωματα, ρευματα, καλωδια, τα παντα. Κανενα αποτελεσμα.

Παω την καρτα πισω στον πωλητη, και λεει αυτος ας την δοκιμασουμε πριν την στειλουμε πισω. Η ΚΑΡΤΑ ΠΑΙΖΕΙ ΤΖΑΜΙ ΣΤΟ ΠΙΣΙ ΤΟΥ. Ετρεξε μια χαρα 3DMark06. Ουφ λεω παλι καλα γλυτωσαμε την ταλαιπωρια με το Πλαισιο. Αφου λαμβανω οδηγια να ρυθμισω το bios της Gene στο gen2 (καποια ρυθμιση μεσα στο bios για την pci-e θυρα), παω σπιτι και ξεκιναω απ την αρχη. Καθαρισματα, ελεγχο καλωδιων, κουμπωματα ολα.

Η καρτα κανει τα ιδια. Θα προσπαθησω λεω να τις βαλω drivers μηπως μπορεσω και την συνδεσω με hdmi αντι dvi μηπως εχω κανενα θεμα εκει. Περναω drivers και στο restart η καρτα δεν μπαινει windows. Κολλαει σε μια παραξενη γαλαζια οθονη. Αρα ουτε με hdmi μπορω να δοκιμασω. Τι γινεται?? Tι να κανω?? Εχετε ξανακουσει ασυματοτητα 7970 με maximus Gene???.

Α να πω οτι αλλαξα δυο τρια bios στην μητρικη και δεν αλλαξε τιποτα. Ειμαι με το τελευταιο τωρα το 1604. Περιττο να πω οτι αλλες καρτες δουλευουν μια χαρα.

Edited by NIKOSE
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα, έχει αναφερθεί πολλές φορές πως οι drivers της AMD δεν πάιζουν πάντα με όλες τις κάρτες.

Σιγουρέψου πως έχεις αφαιρέσει τελείως τους παλιούς drivers και δεν έχουν μείνει "υπολείμματα".

Driver Sweeper ή CCleaner ή Atiman Uninstaller 7.0.2

Άνοιξε ένα CCC και τσέκαρε πως όλα τα specs έιναι όπως πρέπει.

Εάν κάνει πάλι τα ίδια, εγκατέστησε μόνο drivers χωρίς CCC ή δοκίμασε πιο παλιούς drivers.

Όπως το περιγράφεις νομίζω πως είναι driver issue και όχι hardware issue!

Browser + hardware Acceleration = Issues ή Crash.

Τι browser έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα,αναφερει οτι με το που ανοιξει τον υπολογιστη κατευθειαν εμφανιζει καθετες γραμμες,οποτε λογικα του το εμφανιζει και μεσα στα Bios πριν φορτωσουν drivers.Αρα δεν νομιζω να ειναι θεμα drivers

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα,αναφερει οτι με το που ανοιξει τον υπολογιστη κατευθειαν εμφανιζει καθετες γραμμες,οποτε λογικα του το εμφανιζει και μεσα στα Bios πριν φορτωσουν drivers.Αρα δεν νομιζω να ειναι θεμα drivers

Μονο εσυ με διαβασες σωστα!!

EDIT...Εχω μια gtx295 πανω τωρα και παιζει μια χαρα. Παραπανω δεν τραβαει αυτη απο την 7970?? Αν και δεν νομιζω οτι το Enermax Revolution 85+ παιρνει χαμπαρι.

Edited by NIKOSE
Link to comment
Share on other sites

Nαι. Το ιδιο.

Την συνδεσα και με καλωδιο DVI to HDMI με την 42 αρα. Τα ιδια.

Εχω αρχισει και γινομαι η υποθεση του...."μια στο εκκατομυριο" η μου φαινεται??:(

Edited by NIKOSE
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα Φιλιππε!!

Eχει δοκιμαστει ηδη στου Αρη και παιζει ΟΚ.

Θα κατεβω στον Αρη μαλλον και σημερα να της ριξουμε μια ματια. (θα παρω και την δικη μου μητρικη μαζι). Αν ειναι τα ξαναλεμε. Thanks.

Edited by NIKOSE
Link to comment
Share on other sites

λιγο δυσκολο μου φαινεται για τροφοδοτικο.. τσεκαρες σε forums του εξωτερικου μηπως λενε κατι? σαν αυτο ας πουμε Sapphire 7970 Crashes - Guru3D.com Forums

παντως υπαρχουν αρκετα, διαφορετικα, "θεματα" με την συγκεκριμενη καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now