infin1ty

Αναβαθμιση καρτας γραφικων ,και αλλαγη τροφοδοτικου

Recommended Posts

Παιδες καλησπερα. Σκεφτομαι να αναβαθμισω σιγα σιγα το pc,ξεκινωντας απο την καρτα γραφικων. Σκεφτομαι να παρω αυτη

Εχετε να μου προτεινετε καποιο τροφοδοτικο?( το δικο μου ειναι ενα coolermaster 370watt ,και θελω να αλλαξω)

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις NVidia πας σε 650. Η 640 είναι ίδια με την 650 (στον πυρήνα), αλλά με DDR3 μνήμες που είναι καταστροφικές(δεν είναι υπερβολή αυτό) για τις επιδόσεις της.

Ενδεχομένως δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις τροφοδοτικό με την 650. Θα προσθέσεις καμιά 30αριά watt μόνο στο σύστημά σου σε σχέση με την 370, αλλά από την στιγμή που έχεις προγραμματίσει έτσι και αλλιώς αλλαγή τροφοδοτικού δεν παίζει ρόλο αυτό φαντάζομαι. H 7770 πάντως πρέπει να είναι καλύτερη(αν και με μεγαλύτερη κατανάλωση), όπως και η 7750 είναι καλύτερη από την 640.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήθελα την καλύτερη σε 3D από τις 4 και δεν με απασχολούσαν τα Physics ή το CUDA της NVidia, ναι, θα έπαιρνα την 7770. Αλλά όπως αναφέρθηκε υπάρχουν καλύτερες λύσεις σε αυτά τα λεφτά(αλλά και λιγότερα) μεταχειρισμένες.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήθελα την καλύτερη σε 3D από τις 4 και δεν με απασχολούσαν τα Physics ή το CUDA της NVidia, ναι, θα έπαιρνα την 7770. Αλλά όπως αναφέρθηκε υπάρχουν καλύτερες λύσεις σε αυτά τα λεφτά(αλλά και λιγότερα) μεταχειρισμένες.

την 5850 εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

την 5850 εννοεις?

Και αυτή και άλλες. Απλά η 5850 είναι best buy κάτω από τα 100?. Μια 550ti στα 80? μεταχειρισμένη είναι καλύτερη από την 640, νομίζω ισάξια με την 650 (δεν μπορώ να θυμάμαι τα πάντα με λεπτομέρειες). Η HD4890 όμως που είχα ταυτόχρονα μια περίοδο με την 550ti ξέρω ότι ήταν κάπου 10% ποιο γρήγορη από την 550ti σε επιδόσεις. HD4890 μπορεί να βρεις και με 65-70?, HD4870 με ακόμα λιγότερα και HD4850 με κάπου 40-45?. Απλά με παλαιότερες καλές κάρτες θα χρειαστείς 100% τροφοδοτικό, λόγω αυξημένης κατανάλωσης και πιθανόν και θορύβου και επιπλέον δεν θα έχεις DX11.

Γενικά πάντως είναι το τι θέλεις να κάνεις με την κάρτα. Αν οι απαιτήσεις σου σε 3D είναι ελάχιστες και αν απλά θέλεις να παίζει και καμιά fullhd ταινία κανονικά και χωρίς κολλήματα, μπορείς να την βγάλεις καθαρή ακόμα και με 30? βρίσκοντας μια μεταχειρισμένη 9600GT.

Link to comment
Share on other sites

Την καρτα την θελω για video/photo editing. Παιχνιδια δεν παιζω στο pc.. Αυτη που εχω κολλαει ακομα και στο dreamweaver οταν παω να γραψω κωδικα(!) Πφφ εχω μπερδευτει τωρα με τοσες καρτες . ;P.. Αν και για να πω την αληθεια ηθελα μια με τα χρακτηριστικα της nVidia οπως πχ αυτη

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι αυτή η καρτούλα και γνώμη μου, δεν θα χρειαστείς άλλο τροφοδοτικό. Αν είχες τροφοδοτικό από το πανέρι εντάξει, αλλά το Coolermaster δεν θα έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now