Recommended Posts

Εχω παθεις κατι το πολυ κουφο....3 USB Flash σταματησαν να δουλευουν σε μια μερα....Χωρις να κανω τιποτα το ιδιαιτερο περα απο την διαδικασια που κανω παντα αυτα σταματησαν να λειτουργουν. Τα δικιμασα σε 3 PC 2 με WinXP Και 1 με WinVista.Τα 2 οπου και να τα βαλω απλα δεν γινεται τιποτα...λες και δεν τα συνδεσα.Το ενα μονο οταν το συνδεω μου βγαινει μυνημα οτι συνδεθηκε μια αγνωστη USB συσκευη...Αξιοπεριεργο ειναι οτι ολα αν μεινουν για ενα τεταρτο απλα συνεδεμενα σε εναν υπολογιστη μετα ζεματανε....

Προκειται για

Kingston DataTravel400 8GB(αυτο με ενδιαφερει πιο πολυ)

Μemorex DataDrive 1GB

Transcend 512MB (το κλασσικο του πλαισιου)

Τι μπορει να φταει και πως μπορει να λυθει το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα φίλο που είχε κάτι παρόμοιο, το πρόβλημα λύθηκε με .... antivirus...

Με άλλες USB συσκευές δεν έχει πρόβλημα ; (π.x. ποντίκι). Επίσης αν boot-άρεις με ένα Ubunut Live CD, οι συσκευές αναγνωρίζονται; (αν είναι θέμα ιού, σε Ubuntu θα παίζουν κανονικά). Αλλιώς έχουμε να κάνουμε με ηλεκτρολογικό πρόβλημα στο USB hub σου (που ενδεχομένως έκανε ζημιά στα flash-άκια)

Link to comment
Share on other sites

Το antivirus ειναι το Kaspersky 09, πληρως ενημερωμενο.Δεν πιστευω πως ειναι θεμα ιου ομως γιατι τα δοκιμασα και τα 3 εκτος απο το κυριο PC στο δευτερο που σημερα το Φορμαρα με ΧΡ και στο Laptop που εχει Vista.

Οπως και να εχει θα δοκιμασω αυριο σε SafeΜοde να σκαναρω και να δω αν παιζουν.Επισης μηπως ξερετε αν αντι να κατεβαζω LiveCD Linux μπορω να τσεκαρω απο το ExpreesGate της P5Q?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει τη δυνατότητα να δει flash-άκια (δεν το γνωρίζω) μια χαρά μπορείς να το τσεκάρεις. Και αυτό linux είναι :) Πάντως το Live-CD κατέβασέ το γιατί είναι χρήσιμο για να ελέγχουμε πολλά πραγματάκια που στραβώνουν στα win, ώστε να γνωρίζουμε αν έχουμε hardware ή software πρόβλημα, για partitioning, καθαρισμό ιών κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Kαι ιδου το πρωτο μου post απο linux.....:Ρ

Και δυστηχως κανενα απο τα flashακια δεν εδωσε σημια ζωης....Τι στα &*$&: ειναι?

Υ.Γ.Η γραμματοσειρα του site απο Firefox3 σε Ubuntu φαινεται παρα πολυ μικρη....!!

Link to comment
Share on other sites

Kαι ιδου το πρωτο μου post απο linux.....:Ρ

Welcome to the club! displayimage-81-0.html

Και δυστηχως κανενα απο τα flashακια δεν εδωσε σημια ζωης....Τι στα &*$&: ειναι?

Άρα για κάποιο λόγο "κάηκαν" και τα τρία. Έχω δει μητρική που έκαιγε όποιο ποντίκι συνέδεες. Η δικιά σου μάλλον καίει flash-άκια...

Υ.Γ.Η γραμματοσειρα του site απο Firefox3 σε Ubuntu φαινεται παρα πολυ μικρη....!!

Στο Ubuntu χρησιμοποιούνται open source γραμματοσειρές. Μπορείς να βάλεις κάποια διαφορετική ή να μεγαλώσεις το μέγεθος από τα preferences του firefox.

Πώς σου φάνηκε η πρώτη σου επαφή με Linux;

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα συγκλονιστηκο....αλλα μαλλον θα το ψαξω λιγο για πλακα...

Τουλαχιστον το ενα θα αντικατασταθει γιατι ειναι εντος εγγυησης....

Ευχαριστω παντως παιδια.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now