ChameZX

Πρόγραμμα αναγνώρισης εργασιών.

Recommended Posts

Χαιρετώ το φόρουμ :).

Ανοίγω αυτό το thread για να κάνω κάποιες ερωτήσεις για πράγματα που ακούω από πολλούς φίλους φοιτητές.

Υπάρχει λέει ένα πρόγραμμα που το έχουν οι καθηγητές και μόνο, που αναγνωρίζει αν το κείμενο (μετέπειτα εργασία) είναι γραμμένο από πηγή του ιντερνέτ και γενικά από χώρους του διαδικτύου.

Γνωρίζεται για αυτό? Έχετε ακούσει από φίλους-γνωστούς σας, κυρίως φοιτητές, για αυτό το πρόγραμμα? Πως ονομάζεται και μπορεί κάποιος να το παρακάμψει?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν η πηγή είναι το ίντερνετ, με ένα search στο google μπορείς να βρεις αν έχει γίνει αντιγραφή ολόκληρου κειμένου (ή ακόμη και μέρους αυτού) πολύ εύκολα...

Όσο για το πρόγραμμα που λες το έχω ακούσει από καθηγητές (και όχι μόνο για απλό κείμενο!!), αλλά δεν γνωρίζω αν είναι πραγματικό ή απλά "απειλή" για την αποφυγή αντιγραφών... Στη δική μου σχολή πάντως, υπάρχει καθηγητής που συχνά μηδενίζει λόγο αντιγραφών. Ή τουλάχιστον έτσι λέει...

Link to comment
Share on other sites

Φήμες λένε ότι αν το κείμενο προέρχεται από οποιαδήποτε μεριά του ιντερνέτ, το πρόγραμμα αυτόματα το αναγνωρίζει και κοκκινίζει το κείμενο που έχει παρθεί από εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Φήμες λένε ότι αν το κείμενο προέρχεται από οποιαδήποτε μεριά του ιντερνέτ, το πρόγραμμα αυτόματα το αναγνωρίζει και κοκκινίζει το κείμενο που έχει παρθεί από εκεί..

Ακριβώς έτσι είναι.. Στο εξωτερικό το χρησιμοποιούν πολύ στα μεταπτυχιακά. και απο ένα ποσοστό και πάνω αντιγραφής σε κόβουν. Στην ελλάδα απ΄οσο ξέρω το χρησιμοποιούν στις βιβλιοθήκες που πλεόν εκεί καταθέτουμε τις διατριβές μας μεταπτυχιακές διδακτορικές αλλά και ολοένα και περισσότερο στις προπτυχιακές.. τώρα εάν μπορούν να το χρησιμοποιήσουν και οι έλληνες καθηγητές για τις εργασίες των φοιτητών δεν γνωρίζω ακόμα.

Μπορείς να το παρακάμψεις μόνο εάν αλλάξεις τα λόγια απο το αρχικό κείμενο και παίξεις με τις λέξεις..

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεται για αυτό? Έχετε ακούσει από φίλους-γνωστούς σας, κυρίως φοιτητές, για αυτό το πρόγραμμα? Πως ονομάζεται και μπορεί κάποιος να το παρακάμψει?

Ναι, και το χρησιμοποιώ κατά κόρον. Βέβαια δεν είναι μόνο ένα, είναι πολλά, αλλά εγώ χρησιμοποιώ το turnitin, που λέγεται πως είναι και το καλύτερο.

Το καταπληκτικότερο είναι ότι, πολύ απλά, δεν μπορείς να το παρακάμψεις, καθώς ακόμα και το paraphrasing το "τσιμπάει". Τα κλασσικά κόλπα του "αλλάζω μία λέξη", "γράφω την πρόταση ανάποδα" ή και "κάνω εσκεμμένα ορθογραφικά λάθη" πολύ απλά δεν πιάνουν. Θα πρέπει είτε να γράφεις πρωτότυπο κείμενο ή να βάζεις σωστά references. Δεν κοιτάει μόνο το internet, κοιτάει και όλες τις επιστημονικές βιβλιοθήκες που έχει πρόσβαση (δηλαδή, όλες), άρα αντιγραφή από βιβλίο ή επιστημονική δημοσίευση = fail. Επίσης, δεν ελέγχει μόνο το κείμενο, αλλά και πίνακες, εικόνες και γραφήματα. Εν ολίγοις, αν παρουσιάζεις δουλειά άλλου σαν δική σου, sorry, την πάτησες.

Επίσης, λειτουργεί και στα Ελληνικά (και σε πολλές άλλες γλώσσες), αλλά δεν αντιλαμβάνεται μεταφρασμένο κείμενο. Δηλαδή αν έχεις μεταφράσει κάτι από την Αγγλική, αυτό δεν το πιάνει, εκτός κι αν υπάρχει και στα Ελληνικά το αντίστοιχο κείμενο. Αν πάλι αντιγράψεις από Ελληνικό βιβλίο, πιθανότατα να την "φας".

Link to comment
Share on other sites

Στους Υπολογιστές 2 θυμάμαι ότι είχε παιχτεί πρόβλημα με μερικούς φοιτητές και τις εργασίες τους σε eviews & spss statistics και ο καθηγητής μας είχε πει ότι όντως υπάρχει πρόγραμμα που μπορεί να τα τσεκάρει αυτά και σε εργασίες με κείμενο κτλ. Γιατί δεν την κάνεις μόνος σου να το απολαύσεις κιόλας; :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και το χρησιμοποιώ κατά κόρον. Βέβαια δεν είναι μόνο ένα, είναι πολλά, αλλά εγώ χρησιμοποιώ το turnitin, που λέγεται πως είναι και το καλύτερο.

Το καταπληκτικότερο είναι ότι, πολύ απλά, δεν μπορείς να το παρακάμψεις, καθώς ακόμα και το paraphrasing το "τσιμπάει". Τα κλασσικά κόλπα του "αλλάζω μία λέξη", "γράφω την πρόταση ανάποδα" ή και "κάνω εσκεμμένα ορθογραφικά λάθη" πολύ απλά δεν πιάνουν. Θα πρέπει είτε να γράφεις πρωτότυπο κείμενο ή να βάζεις σωστά references. Δεν κοιτάει μόνο το internet, κοιτάει και όλες τις επιστημονικές βιβλιοθήκες που έχει πρόσβαση (δηλαδή, όλες), άρα αντιγραφή από βιβλίο ή επιστημονική δημοσίευση = fail. Επίσης, δεν ελέγχει μόνο το κείμενο, αλλά και πίνακες, εικόνες και γραφήματα. Εν ολίγοις, αν παρουσιάζεις δουλειά άλλου σαν δική σου, sorry, την πάτησες.

Επίσης, λειτουργεί και στα Ελληνικά (και σε πολλές άλλες γλώσσες), αλλά δεν αντιλαμβάνεται μεταφρασμένο κείμενο. Δηλαδή αν έχεις μεταφράσει κάτι από την Αγγλική, αυτό δεν το πιάνει, εκτός κι αν υπάρχει και στα Ελληνικά το αντίστοιχο κείμενο. Αν πάλι αντιγράψεις από Ελληνικό βιβλίο, πιθανότατα να την "φας".

όπως ακριβώς τα λέει είναι :)

στη σχολή μου χρεισιμοποιούμε το turnitin και το έχω δοκιμάσει και εγώ προσωπικά με άδεια της σχολής. το πρόγραμμα είναι φοβερό απλά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now