JC_Denton

Το επίσημο launch της AMD/ATi Radeon HD 4870 X2 αύριο, με τιμή περίπου στα 400? !

Recommended Posts

Κι ένα ενδιαφέρον άρθρο που όχι μόνο δείχνει την υπεροχή της ΑΤΙ σε επιδόσεις, έναντι της nVidia, αλλά για άλλη μιά φορά, γίνεται σύγκριση απεικόνισης και τα αποτελέσματα σε ΑΤΙ είναι πολύ καλύτερα:

http://enthusiast.hardocp.com/article.html?art=MTUzOSwxLCxoZW50aHVzaWFzdA==

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάσαμε 8.8 beta, 8.8 κανονικούς και 8.9 beta, όλοι είχαν τα προβληματάκια τους...

Παρόλα αυτά, η κάρτα έτρεχε το Crysis σε Very High στα 1920 πετώντας (στα 2560 τα είδε κωλυόμενα βέβαια :hehe: ). Είναι δυνατή σίγουρα, απλά έχει τα προβλήματα των Cataclysm για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τι γίνεται με την Sapphire4870x2; υπάρχει κάποιο bug που επηρεάζει τις επιδόσεις της γενικότερα ή μόνο στο 3dmark03; Αυτή η πτώση τιμων (419 πριν μια εβδομάδα, 399 τώρα) οφείλεται στον ανταγωνισμό ή στο ότι εμφανίστηκε το bug δεδομένου του ότι οι τιμές στις άλλες υλοποιήσεις παραμένουν σταθερές και πανω από 30 ευρώ διαφορά (50 για τις ΑSUS).

Aναφορικά με διαθεσιμότητα;; Πότε αναμένονται νέες παραλαβές;;; Θα είναι κάποιο νέο revision χωρίς το bug;

Link to comment
Share on other sites

Οι πτώσεις τιμών σε αυτά τα προϊόντα οφείλονται μόνο σε ανταγωνισμό ή σε καινούρια pricelists.

Διαθεσιμότητα....δεν έχει η Sapphire.. :)

Αρχική Δημοσίευση από dread77 viewpost.gif

Ρε Bill, τι ιστορία είναι αυτή με την έλλειψη 4870Χ2 στο ΠΛΑΙΣΙΟ;;; Την Sapphire την έχει μονίμως "ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ", την Asus και καλά ετοιμοπαράδοτη αλλά όταν παίρνω τηλέφωνο για παραγγελία μου λένε πως είναι λάθος η αναφορά του site και δεν υπάρχει στοκ.

Μήπως έχει να κάνει με το low bug που παρουσιάζεται έντονα σε Sapphire & Asus;;;;Μπααα...να είσαι σίγουρος πώς άμα κάτι είχε bug δεν θα το στέλνανε πρός πώληση :)

Να πω και γω τον πόνο μου....ήμουν αποφασισμένος να πάρω την 4870χ2 στα 396 που την είχε το plaisio μέχρι χθες και σήμερα το πρωι μέχρι τις 10:00...Παίρνω τηλ. να ρωτήσω πρώτα και λέω να παραγγείλω...Κοιτάω στο Ιντερνετ Product Number 1151517...και τι βλέπω !!! τιμή ιντερνετ 459!!!! τους λέω στοπ...δεν προχωράμε .....την ίδια στιγμή στο eshop δεν υπάρχει πλέον...διαθεσιμότητα 0...Αυτό το παιχνίδι με το skroutz έριξε αρκετα την τιμή για μια κάρτα με μεγάλη πιθανότητα εμφάνισης του low bug sto 3dmark03... αλλά γινόταν όταν το πλαίσιο δεν είχε διαθεσιμότητα οπότε ηθελε απλά να φαίνεται ότι έχει την χαμηλότερη τιμή στο skroutzάρισμα. Τώρα που έχει διαθεσιμότητα και το eshop στέρεψε, ανέβασε την τιμή του τόσο όσο μiα ΑSUS 4870x2TOP ή gigabyte που πιθανώς να μην εμφανίζει το σχετικό bug.... Ανταγωνισμός και ελεύθερη αγορά σου λέει.... Κρίμα....επρεπε να την κλείσω από χθες....Τσαντίζομαι να βγαίνω μόνιμα χαμένος στις επιλογές που κάνω και στο timing......

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο χαρακτηριστικό που ξεχωρίζει τις κάρτες στο 03; Προκύπτει από το SN πχ ή κάποιο άλλο νούμερο στη συσκευασία;

Μπα. Μόνο από το σκορ που θα βγάλεις μπορείς να το καταλάβεις και συγκεκριμένα από τα GT2 & GT3. Το bug πάντως υπάρχει και οφείλεται σε hardware ότι και να λένε οι εταιρίες.:o..

Link to comment
Share on other sites

Και τότε γιατί υπήρχε πιθανότητα (όπως λέει ο sstav) να βγει η κάρτα με τα 396? ελαττωματική; Άμα έκανε 496 θα άλλαζε κάτι;

"Αυτό το παιχνίδι με το skroutz έριξε αρκετα την τιμή για μια κάρτα με μεγάλη πιθανότητα εμφάνισης του low bug sto 3dmark03..."

Link to comment
Share on other sites

Και τότε γιατί υπήρχε πιθανότητα (όπως λέει ο sstav) να βγει η κάρτα με τα 396? ελαττωματική; Άμα έκανε 496 θα άλλαζε κάτι;

Μα η τιμή δε είναι εξαρτώμενη από το low bug, καθώς όπως είπα για τις εταιρίες δεν υφίσταται τέτοιο bug. Και εντάξει, εδώ που τα λέμε, δεν θα μπορούσε μια ολόκληρη παραγωγή να χρακτηριστεί bugged επειδή το 80% των 4870Χ2 που κυκλοφορούν είναι low bugged στο 03 ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ.

Η τιμή είναι εξαρτώμενη από τον ανταγωνισμό μεταξύ των ΠΛΑΙΣΙΟ-E-Flop-Multirama (για την Ελλάδα και μόνο καθώς δεν παρατήρησα διαφορά στις τιμές εξωτερικού ούτε έβγαλε καμία ανακοίνωση η ΑΤΙ ότι αυξάνει τις τιμές).

Link to comment
Share on other sites

:hehe: :hehe:

Απλά προσπαθώ να πώ πώς δεν υπάρχει καμία περίπτωση να έχει γίνει κάτι τέτοιο, και έχω ξαναπεί όπως και εσύ είπες πώς όλα είναι θέμα ανταγωνισμού, αλλά δεν γίνομαι κατανοητός :P

Link to comment
Share on other sites

:hehe: :hehe:

Απλά προσπαθώ να πώ πώς δεν υπάρχει καμία περίπτωση να έχει γίνει κάτι τέτοιο, και έχω ξαναπεί όπως και εσύ είπες πώς όλα είναι θέμα ανταγωνισμού, αλλά δεν γίνομαι κατανοητός :P

Πιστεύω πως τώρα έγινες!!! Εμείς πάντως σ'αγαπάμε Ασημόραχε!!!:kiss:...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μια στο εκατομμύριο να πουληθεί προϊόν πιο κάτω επειδή έχει κάποιο είδος bug.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ. ΤΕΛΟΣ !

δεν είπα ότι έριχνε την τιμή λόγω του bug....τόσο καιρό το πλαίσιο εριχνε την τιμή της χωρίς να έχει διαθέσιμο το προιόν μόνο και μόνο για να το βγάζει πρώτο στο skroutzάρισμα από το eshop (από το οποίο δεν αγοράζω όμως....) Χθες και το eshop είχε διαθεσιμες και έτσι το πλαίσιο όταν ξαναέφερε έβαλε την ιδια τιμή 396...Σήμερα που στο eshop βγήκαν από το site (εξαντλήθηκαν)....ανέβασε την τιμή 62 ευρά (15,65%)...ετσι απλά....Με χασούρα θα πουλούσε το Πλαίσιο και κάθε πλαίσιο χθες στα 396 ; Αν, όπως λένε, το κέρδος τους από τα ηλεκτρονικά είναι πολύ μικρό ~5-10%. (παρεπιπτόντως όταν ακούω αυτό το πράγμα από πωλητές με εκνευρίζει αφανταστα, πωλητής γαρ και γω εντελώς από άλλο πόστο). Δεν με νοιάζει αν έχει bug αλλά μου φάνηκε εξωφρενικό όπως έγινε την στιγμή που πήγαινα να την παραγγείλω και τελικά το ακύρωσα...τεσπα σε τόσα άλλα στην σύγχρονη εποχή γίνονται τέτοια και χειρότερα στους νόμους της ελεύθερης αγορας και του ανταγωνισμού....

δεν θέλω να το πάρει κανείς στραβά και να παρεξηγηθώ:D...

Περιπιπτόντως, την ρημαδοCeGube πότε θα είναι ετοιμοπαράδοτη;;; Κανα bug δεν έχει ακουστεί γιαυτήν;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που στο eshop βγήκαν από το site (εξαντλήθηκαν)....ανέβασε την τιμή 62 ευρά (15,65%)...ετσι απλά....Με χασούρα θα πουλούσε το Πλαίσιο και κάθε πλαίσιο χθες στα 396 ;

Οh yeap! Πούλαγε με ελάχιστο ή καθόλου κέρδος. Πόσσες φορές θα το πω, έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου: όλες οι τιμές ΝΕΤ του Πλαισίου είναι ακριβώς οι τιμές που πουλάει το e-shop το ίδιο προϊόν...

Link to comment
Share on other sites

@sstav, όταν ένα προϊόν είναι online, είτε έχει απόθεμα έιτε όχι η τιμή του αλλάζει.

Ο πελάτης θα την πληρώσει όταν έρθει στην τιμή που την έχει "προ-παραγγείλει".

Οι τιμές που μπορείς να βρέις αυτήν την στιγμή σε όλα τα έιδη, μπορεί και να ωφείλονται στο στοκ που είχε ο καθένας απο την αγορά αυτών όταν το δολλάριο είχε 1.47 και όχι 1.27.

Οι τιμές σε όλα τα μαγαζιά μπορεί να αλλάζουν 10 φορές την μέρα, αλλά το skroutz δεν έχει real time refresh, οπότε καλό είναι να πατάς στο λινκ του κάθε μαγαζιού να βλέπεις την τιμή κάθε φορα.

Όντως τα ποσοστά κέρδους είναι πολύ μικρά σε αυτά τα είδη.

Δεν είναι βλακείες αυτά που λένε σε όλα μα όλα τα μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Ανέστη εντάξει το ξέρουμε.....είχαν στοκάρει από παλιά που το δολλάριο ήταν στο 1.50 και τώρα στο 1.30 ανέβασαν παλι τις τιμές

Ηρθε ξανά στο eshop 3 ευρώ φθηνότερα (455) για να ξαναρχίσει το παιχνίδι ...ενα ευρώ να ρίχνει ο καθένας κάθε μέρα σε 2 μήνες θα φθάσουμε τα 390.....

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510672

@Gorilla: τα ξέρω bill....με έχουν πιάσει τα διαόλια μου από το πρωι ...που αν ειχα κάνει παραγγελία στις 9¨30 θα την ειχα στα 396 και ώσπου να τηλεφωνήσω στο Πλαίσιο να ρωτήσω σχετικά υπήρχε αυτή η αναπροσαρμογή....σαν μικρο παιδί κάνω το ξέρω.... Συγχωρέστε με..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now