pmakr

Οικονομικο Κατεβαστήρι

Recommended Posts

Θέλω να φτιάξω ενα pc που να εχει την ελαχιστη δυνατη κατανάλωση για να το χρησιμοποιήσω για κατεβαστήρι.

Έλεγα να παρω ενα tablet αλλα νομίζω δεν παίρνουν usb δισκους και δεν ξερω αν αντέχουν 24/7

Τα φώτα σας

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

Πόσο χώρο χρειάζεσαι; Γιατί αν σου αρκούν 16GB ας πούμε, παίρνεις ένα φτηνό κινητό Android 4.0 (όπως εγώ) με μία κάρτα 16GB μέσα και το βάζεις να κατεβάζει/seedάρει όποτε κι όσο θέλεις. Αλλά να ξέρεις πως μερικοί tracker δεν αφήνουν να συνδεθεί το uTorrent του Android για κάποιο λόγο.

Αν θέλεις πάνω δίσκο, τότε πας στην σίγουρη λύση, δηλαδή για PC. Μπορείς άνετα να βρεις ένα μικρό γενιάς P4/Athlon64 με 50?-70? ολόκληρο, να του τραβήξεις ακόμα και underclock και να βάλεις USB/SATA δίσκους πάνω. Ή και ένα παλιό laptop.

Υπάρχουν βέβαια και λύσεις LAN disk ή router που παίζουν torrent κατ'ευθείαν με ένα δίσκο μόνο μέσα/πάνω, αλλά από customization πάσχουν.

Link to comment
Share on other sites

θελω να εχω οσο περισσοτερο χωρο γινεται, γιατι δεν προλαβαινω να κανω πάντα backup

Επίσης θελω να μπορω στα torrent nνα μπορω να επεμβω να αλλαξω τον τρακερ

Link to comment
Share on other sites

to minimun δυνατό

Αν ειναι να χρησιμοποιήσω εξαρτηματα που εχω κουτι τροφοδοτικο σκληρο κτλ ισως ερθει φτηνοτερα

Αν οχι ακριβότερα

Το θεμα ειναι να πεσω στο ρεύμα

Link to comment
Share on other sites

router πήρα πριν 2 βδομάδες ενα tplink :-(

δεν εχει usb.Αλλα εχει 4 lan. Οποτε το ξεχνάμε

NAS απορριπτεται γιατι εχει περιορισμενες δυνατοτητες κατεβάσματος. Κατι να αλλαξει ή να βγει νεος τρόπος παει άχρηστο.

Πάμε για pc με ελαχιστη κατανάλωση

Κατι απο αυτά;

http://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes.html?from=catspan&keyphrase=intel+atom

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς γίνεται αυτό???

Συνήθως τα router αυτά τρέχουν ένα "κομψό" linuxάκι που περιέχει και torrent client. Τον οποίο χρησημοποιείς από το web interface της συσκευής.

Τώρα για τα nas, νομίζω ότι όλα της WD (Live) και τα internet space 2 της LaCie έχουν προεγκατεστημένα torrent clients και δεν χρειάζεται ούτε καν να ψαχτείς με περίεργα πακέτα και compiles.

@pmakr αν είσαι σίγουρος ότι δεν θα το φορτώσεις και με άλλες υπηρεσίες (Server ktl) το φθηνότερο atomειδές/brazos σου κάνει. Οι κρισιμότεροι παράγωντες είναι να μην θέλεις so dimms (αν δεν έχεις δηλαδή) και να έχει μερικά παραπανίσια sata για πιο μετά :) Αν νομίζεις όμως ότι αργότερα θα το βάλεις να κάνει και άλλα πραγματάκια, πάρε ένα FM2 itx.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα router αυτά τρέχουν ένα "κομψό" linuxάκι που περιέχει και torrent client. Τον οποίο χρησημοποιείς από το web interface της συσκευής.

Ισχύει για όλα τα router αυτό?

Μήπως μπορείς να βοηθήσεις λίγο παραπάνω στο πως γίνεται αυτό επειδή δεν έχω ιδέα?

Έχω αυτό το router

CG3000 CG3100

είναι μέσω καλωδιακής (λόγω εξωτερικού).

Link to comment
Share on other sites

@Ne0 αφού δεν έχει torrent client από "μόνο του" η μόνη σου ελπίδα είναι κάποιο άλλο firmware.

DD-WRT που κοίταξα εδώ

Supported Devices - DD-WRT Wiki

δεν το υποστηρίζει. Κοίτα μήπως για κανένα OpenWRT ή Tomato μήπως και παρ' ελπίδα υπάρχει κάποιο build που να σου κάνει. Αν καταφέρεις να πας σε κάποιο από αυτά τα firmware's (που στην ουσία είναι linuxάκια) μετά απλά βρίσκεις κάποιο βολικό πακέτο του transmission (linuxάδικο αντίστοιχο του utorrent) και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

@Ne0 αφού δεν έχει torrent client από "μόνο του" η μόνη σου ελπίδα είναι κάποιο άλλο firmware.

DD-WRT που κοίταξα εδώ

Supported Devices - DD-WRT Wiki

δεν το υποστηρίζει. Κοίτα μήπως για κανένα OpenWRT ή Tomato μήπως και παρ' ελπίδα υπάρχει κάποιο build που να σου κάνει. Αν καταφέρεις να πας σε κάποιο από αυτά τα firmware's (που στην ουσία είναι linuxάκια) μετά απλά βρίσκεις κάποιο βολικό πακέτο του transmission (linuxάδικο αντίστοιχο του utorrent) και είσαι έτοιμος.

Χίλια thanks..... θα προσπαθήσω να βρω κάτι αν και το συγκεκριμένο router είναι πολύ σπάνιο, αφού ουσιαστικά παίρνει ίντερνετ μέσω καλωδιακής τηλεόρασης και παίζει να είναι και κλειδωμένο από τη Yousee (εταιρεία καλωδιακής).

Θα προσπαθήσω να βρω κάτι....

Χίλια thanks again και συγγνώμη στο φίλο που του χάλασα το thead...

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνα χρόνο έψαχνα και εγώ κατι παρόμοιο, κατέληξα σε ενΑ qnap που είναι κατεβαστηρι, είναι media player και πολύ αξιόπιστο. Αν αρχίσεις με. Dd-wrt θα χάσεις πολύ χρόνο χωρίς ουσία. Επώνυμο nas και ξεμπερδεψες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now