Avra

Δυσκολία με οverclocking σε 2600k

Recommended Posts

Καλησπέρα , πριν λίγες μέρες απέκτησα το παρακάτω σύστημα .

I7 2600k

ARSock Ζ77 Fatality Professional-M

Corsair XMS 2000C9 4x4Gb

bequiet! Dark Pro 2

Καταρχήν έχω ένα θέμα με τις μνήμες , βάζω το XMP στο auto και τον ρυθμίζω πολλαπλασιαστή για να πάω οι μνήμες στα 2133 με λίγο πιο ανεβασμένα τα timings

10-11-10-27-2 από 9-10-9-27-2 αλλά μου βγάζει error στα LED που έχει για debug , κάνω επανεκκίνηση και πάει στα 1066 . Αν βάλω το XMP στο Profile 1 πάει στα 1866 με Cl9 αλλά βλέπει οτι οι μνήμες είναι 2000 .

Είχα καταφέρει να τον πάω στα 4.5 με 1.35 αλλά δοκιμάζοντας για 4.6 πείραξα αρκετές ρυθμίσεις και τα έκανα ...τανα οπότε έβαλα πάλι τα default και ξανά από την αρχή . Ναι οκ , τώρα κατάλαβα την σημασία που έχει η αποθήκευση ρυθμίσεων .

Στόχος 4.5Ghz-4.6Ghz

Προαιρετικά να ανεβοκατεβαινει η τάση και η συχνότητα .

Screenshot από το UEFI (δεν είναι δικές μου)

4794_17_asrock_fatal1ty_z77_professional_intel_z.png

4794_18_asrock_fatal1ty_z77_professional_intel_z.png

4yh1e7q5n4yh1e7q5n4794_19_asrock_fatal1ty_z77_professional_intel_z.png

DSC02520.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να παίξουν 4 DIMMs ταυτόχρονα με Sandy Bridge επεξεργαστή σε συχνότητα μεγαλύτερη της εργοστασιακής τους, σίγουρα χρειάζεται λίγο tweaking.

Λοιπόν για τα 4.5GHz, θα σου προτείνω μερικά BIOS settings και ο Θεός βοηθός :D

Αρχικά ψάξε το CPU και μετά πιάνεις τις μνήμες, όχι και τα δύο ταυτόχρονα.

CPU Ratio 45, BCLK 100MHz, Spread Spectrum Disabled, Speedstep Disabled, Turbo Boost Disabled, Internal PLL Overvoltage Enabled, CPU Voltage 1.35V, LLC Level 5, DRAM Voltage όσο θέλουν οι μνήμες σου για τα stock τους, VTT 1.1V, PCH 1.1V, PLL 1.75V, VCCSA 0.975V, C1E Disabled, C3 Disabled, C6 Disabled, Thermal Throttling Disabled, Virtualization Disabled, No Execute Memory Protection Disabled και τα Prefetcher στο Enabled.

Το VTT θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις μέχρι και 1.2V για να δεις τι παίζει σε περίπτωση που τα παραπάνω settings δεν λειτουργήσουν. Το PCH σίγουρα έχει περιθώριο μέχρι τα 1.19V περίπου και το PLL συνήθως παίζει από 1.75V μέχρι 1.85V ανάλογα το CPU. Βασικά το PLL και Auto να το αφήσεις δεν νομίζω να σε περιορίσει στα MHz που επιζητάς.

Για τις μνήμες τώρα. Απέφυγε το XMP. Βάλε το DRAM Frequency στα 2000MHz, χειροκίνητα τα εργοστασιακά timings, 170 tRFC και 1.65V DRAM Voltage. Ψάξε αρχικά πόσο μπορείς να πέσεις σε timings @ 2000MHz @ 1.65V για να πάρεις μια ιδέα του πως συμπεριφέρονται οι μνήμες. Όταν τα βρεις πόσταρε πάλι για να το συνεχίσουμε βήμα βήμα από εκεί :)

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική δεν με αφήνει να κάνω disable το Intel Turbo Boost Technology

Στις ram δεν έχει τον Dram Reference clock , μου δίνει μόνο το dram frequency και τις επιλογές (1066.1333,1600,2133) Το άφησα στα 1866.

Στο PLL η χαμηλότερη τιμή είναι το 1.8V και max 19.5 με βήμα 0.5V .

VCCSA έχει μόνο 0.928-0.946-0.965-0.984 (το άφησα 0.965)

To PCH 1.1V γιατί δεν το βρίσκω ;

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ το PCH να το βάλεις 1.1V.

Το VCCSA δοκίμασέ το 0.965 και 0.984 ;)

Τις RAM άσε τις προς το παρόν στα 1866MHz μέχρι να μάθεις το CPU και αργότερα τις κοιτάζουμε μαζί να τις πάμε στα 2133 αν γίνεται :)

Το Turbo Boost δεν γίνεται να μην μπορείς να το κάνεις disable. Αν κλείσεις όλα τα energy saving features και το C1E και όλα αυτά, πάλι δεν σε αφήνει; Επίσης η μητρική έχει τελευταίο BIOS;

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει το τελευταίο (P1.90) (το βλέπω από cpu-z)

Δεν μου έχει επιλογή PCH ....

το VCCSA το έβαλα 0.984 , VTT 1.113 και fixed cpu vcore 1.36V και δεν μπορεί να τρέξει ούτε το πρώτο loop από intelburntest .

Το turbo εξακολουθεί να μην θέλει να γίνει disable , το Package C state support να το κάνω disable ;

Πως μπορώ να πάρω Screenshot από το UEFI ;

Link to comment
Share on other sites

Σου γράφει μες στο BIOS πως να πάρεις screenshot, νομίζω με F12?

Το PCH Voltage το είδα από τις photos που έχεις στο πρώτο post - υπέθεσα ότι παρόλο που δεν είναι δικιές σου, είναι ίδιες με αυτές τις μητρικής σου οι ρυθμίσεις :P

Ναι κλείσε το package c state.

Link to comment
Share on other sites

Με τις παρακάτω ρυθμίσεις δεν μπορεί να βγάλει το πρώτο loop από intelburntest .

Η τελευταία είναι οι υπόλοιπες επιλογές που έχω για τις ραμ , δεν ξέρω κατα πόσο επηρεάζουν το o/c .

130402161316.png

c_state.png

ram.png

Link to comment
Share on other sites

VCCSA -> 1v

Internal PLL Overvoltage -> Enabled

βοηθάνε καθόλου; Άσε τις μνήμες χαμηλά (1600) και ασχολείσαι αργότερα. Επίσης stressαρε με το cpuz ανοιχτό, να δεις μήπως έχεις μεγάλο droop και πρέπει να παίξεις με τα level του load line calibration για να έρθει η τάση εκεί που την θέλεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να πάω το load line calibration lelvel 2 για να μου λεει στο Cpu-z 1.360V . Έκανε 2-3 loop στο intelburntest , θα το τεστάρω για rock stable αργότερα .Τις μνήμες πως θα τις κάνω να παίζουν στα 2000 αφου δεν μου δίνει την επιλογή να παίξω με πολλαπλασιαστή ;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, "βρες" τον επεξεργαστή πρώτα και μετά πας και στις μνήμες ;)

Από το DRAM Frequency αλλάζουν οι μνήμες (ΜΗz) και στο DRAM Configuration φαντάζομαι ότι κρύβονται τα timings.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις περιθώριο από θερμοκρασίες, δες μέχρι 1.38v* τι γίνεται, αλλά πιο πάνω για 24/7 δεν αξίζει.

Όχι ότι ντε και καλά θα τον πάρεις στα χέρια, αλλά χάνεις αρκετά από efficiency και καλύτερα να ψάξεις μια πιο "εύκολη" συχνότητα.

*μιλάω πάντα για τάση την ώρα του load, @cpuz ;)

Link to comment
Share on other sites

Με τι ψύξη είσαι;

bequiet! Dark Pro 2

Γύρο στους 81 είμαι ...

Και με 1.37V δεν είναι stable ..... κάτι άλλο πρέπει να είναι γιατί το είχα με 1.35 και έπαιζε .

Από το Additional turbo voltage μέχρι το gt overclocking support να μην αλλάξω κάτι σε αυτά ;

Έχω ακόμα μια εικόνα με τις ρυθμίσεις που μπορώ να κάνω εκτός από τα timings στις μνήμες ,να τις αφήσω όπως είναι ;

Link to comment
Share on other sites

Στις μνήμες μην επιλέγεις XMP profile ρει, βάλε τις χειροκίνητα σε μία χαμηλή συχνότητα, το ίδιο και τα timings. Το Internal PLL OverVoltage σου είπα επίσης Enabled, είναι βασικό. Μην μου μπερδεύεσαι χεχε :P

To PLL Voltage άσε το στο Auto. Το VCCSA μ@λακία που δεν πάει πάνω από 0.984, ίσως σε κόβει κι αυτό γαμώτο :/ Μπορείς να δοκιμάσεις με 1.2V VTT; Και multiplier 42 ή 43, να δούμε αν παίζει λίγο πιο κάτω σίγουρα :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now