reinko24

AMD VS NVIDIA ΚΑΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ

Recommended Posts

θα πάω σε αναβάθμιση κάρτας γραφικών και σκέφτομαι αυτή την συγκεκριμένη SAPPHIRE HD 6970 2GB GDDR5 Dual Fan

ή αυτή την συγκεκριμένη Sapphire 7870 Flex edition (PCI Express x 16 , 2 GB , GDDR5) - Κάρτες γραφικών (VGA) - plaisio.gr ή τέλος αυτή την συγκεκριμένη MSI GTX 660 Ti Power Edition OC (2 Gb) - Κάρτες γραφικών (VGA) - plaisio.gr

το budget που εχω είναι εως 250 το πολύ 260 ευρώ η ποιο ακριβή ειναι η nvidia κλασικά στα 260 μεταχειρισμένες όλες όμως

σε πολύ υψηλές αναλύσεςι δεν παίζω μιας και τα monitor μου δεν ειναι πανω απο 22 ιντσες μελλοντικά ομως σκεφτομαι να παρω 3dtv και να συνδέω και το pc εκεί

Αυτή την στιγμή έχω την gigabyte 5870 1gb

Οπότε ακούω γνώμες απο φίλους και γνώστες του αντικειμένου βέβαια λόγω Ιντελ θα ηθελα να παω σε Nvidia αλλά σε ολα τα bench είναι αρκετά κάτω και απο την 6970 η 660TI

δεν ξερω γιατί και εχω μπερδευτεί πάρα πολύ γιατί τέτοιες διαφορές πλέον;και σε αρκετά φόρουμ είδα πολύ άσχημα πράματα για την 660τι σε σχεση με κάποια 670 απλή...

Βοηθήστε με παιδία!!!

Link to comment
Share on other sites

Το λόγω intel θα πάω σε Nvidia, απλά δεν έχει καμία ορθολογική βάση.

Κατά τα άλλα αν σκοπεύεις να πας άμεσα σε δύο κάρτες, πας σε nvidia. Αν μείνεις με μία, ψαρεύεις used 7950 @~?220 ή κοιτάς και amazon.fr/de για καινούργια, και είσαι ΑΝΕΤΟΣ για πολύ καιρό στην ανάλυση που περιγράφεις ;)

edit: επίσης οι PE 660ti είχαν θέματα με ανακλήσεις από MSI, τσέκαρε s/n αν το αποφασίσεις γιατί δεν θυμάμαι τι είχαν πει τελικά για τα "κακά" batches.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Βασικά εκείνα τα batch της 660ΡΕ κλόκαραν πιο ψηλά, αλλά υπήρχε θέμα ασυμβατότητας με πολλά τροφοδοτικά, οπότε η τωρινή 660 ΡΕ απλά είναι πολύ πιο soft στο θέμα oc.

Τώρα στο θέμα του φίλου, έχεις 2 επιλογές από AMD και μια από nV, και αυτή την στιγμή θα την συνδυάσεις μόνο με την 22άρα σου, οπότε αν και οι τρεις κάρτες σου είναι στο ίδιο πεδίο τιμών όπως λες, καλύτερα να πας σε νεότερης γενιάς κάρτες. Συνολικά ίσως θα ήταν καλύτερο να πας στην 660 ΡΕ λόγω καλύτερου συστήματος ψύξης, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η 7870 δεν είναι αρκετά καλύτερη κάρτα.

Όπως και να έχει, μην σκέφτεσαι ότι Intel cpu κολλάει καλύτερα με nVidia πρώτον, και δεύτερον, καμία από της κάρτες που έχεις εδώ δεν είναι αρκετά καλή για 3D tv.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now