E||hnas

Πρόβλημα σε ATI Shapphire 6970 ?!

Recommended Posts

Λοιπον,

ειχα μερες που ηθελα να ανοιξω ενα θεμα για να μου προτεινεται μια αεροψυκτρα για την καρτα μου,

αλλα, μαλλον με προλαβε αλλο προβλημα (?) και μου φαινεται οτι δεν θα χρειαστει για την ωρα...

Στο θεμα μου asap.

Το μεσημερι ειπα να κανω εγκατασταση το Crysis 3 να δω τι λεει... Οντας ευχαριστημενος απο τα δυο

πρωτα ξεκιναω τα πρωτα βηματα. Για την ακριβεια καμια 20αρια... Πρωτη BSOD... RR και παμε παλι,

τα ιδια ξανα, αλλο μηνυμα αυτη τη φορα. Το αφηνω και δοκιμαζω τωρα το βραδυ. Αυτη τη φορα σταματησε

τα BSODs και αρχισε να πεταει ενα error το game: dxgi_error_device_removed.

Αρχιζω το ψαξιμο στα φορα, και βλεπω αλλοι να κατηγορουν την Crytec, αλλοι την ΑΤΙ (drivers) και αλλοι την M$.

Εναν που να ειπε "αυτο φταιει, καντε αυτο και τελος" δεν βρηκα.

1) ΔΕΝ εχω κανει o/c στη καρτα.

2) Εχω κανει στο CPU και στις RAM και ηταν full stable μερες τωρα !!! Ελεγμενα ωρες με prime και memtest !!

3) Το παιχνιδι το ξαναεγκατεστησα και περασα και το update του.

4) Drivers περασα τους τελευταιους απο το site της ATI.

5) Τα settings δε τα πειραξα στο game, οτι εβαλε μονο του τα αφησα ετσι.

Το κυριοτερο...

Λεω, ισως να μην επαρκει η καρτα για τα settings που ορισε το game, οποτε ας κανω ενα μινι o/c και βλεπουμε.

Πριν κανω οτιδηποτε κατεβαζω furmark να τσεκαρω για artifacts την vga σε στοκ καταστασεις εντελως !!!

Παταω benchmark preset 720, ξεκιναει και στα μισα περιπου, μαυριζει η οθονη και κολλαει το συστημα εντελως.

Μου κανει restart το πισι, δε δειχνει τιποτα η οθονη οσο κι αν περιμενω. Κλεινω το πισι και το ξανανοιγω και μπαινω

windows. Το ξαναδοκιμαζω και παλι τα ιδια. Τη 2η φορα νομιζω οτι προλαβα να δω artifacts αλλα δεν ειμαι εντελως

σιγουρος, γιατι μου το ξανακανε.

Τι παιζει? Πως να τη δοκιμασω και να ειμαι σιγουρος οτι φταιει η καρτα και οχι κατι αλλο? Την εχω αγορασει 2nd hand,

και μεχρι τωρα δεν ειχα καποιο προβλημα. Ισως εχει ακομη εγγυηση οποτε αν ειναι να τη προλαβω να κανω κατι αμεσα.

To Crysis 2 το επαιξα full details, οπως και το Skyrim, αν δε κανω λαθος, χωρις προβληματα. Αυριο θα παρω αλλο ενα

Crysis 3 να δοκιμασω μηπως αυτο που εχω τωρα εχει προβλημα. Αλλα, περισσοτερο με ανησυχει το θεμα με το furmark.

Επισης παραθετω και δυο εικονες με τα στοιχεια της καθως και τις θερμοκρασιες που σηκωσε σε 4-5 λεπτα παιχνιδιου.

Καθε βοηθεια ειναι παραπανω απο αποδεκτη !! :)

ATI 6970 @ GPU-Z.png

ATI 6970 stock @ Crysis 3.png

ATI 6970 @ GPU-Z.png

ATI 6970 stock @ Crysis 3.png

ATI 6970 @ GPU-Z.png

ATI 6970 stock @ Crysis 3.png

57fd08610a190_ATI6970@GPU-Z.png.742dde6e

57fd0861124f2_ATI6970stock@Crysis3.png.6

Edited by E||hnas
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα software είναι. Κάποιος driver ή κάποιο update των windows κάνει την ζημιά.

Ή τα παίζει το τροφοδοτικό σου, πράγμα ολίγον τι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Update των Windows ?! και να μου σκαει προβλημα μονο στο crysis 3?

Driver τινος? της VGA? τους απεγκατεστησα και τους εγκατεστησα ξανα.

Το τροφοδοτικο νομιζω ειναι υπεραρκετο για το συστημα μου... Υπαρχει τροπος να το τσεκαρω?

Καμια αλλη ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα ρε Τασο. Και μιλαμε αυτο εγινε στα 3 πρωτα λεπτα του παιχνιδιου... Ουτε καν προλαβα να σκοτωσω καποιον !!!

Στο φουρμαρκ, ξεκινωντας χτυπαει κατευθειαν 70°C, 85°C, 95°C και μετα μαυριζει η οθονη. Για να ξεκινησει, πρεπει

να κανω hard reset, να κλεισω εντελως το pc και να το ξανανοιξω. Μονο με hard reset δε δειχνει τιποτα η οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την κάρτα, λυσ' την, καθάρισε πάστες, βάλε νέα (σωστά, λίγη ποσότητα) και σφίξε τα πάντα με προσοχή. Κάτι δεν πατάει καλά και πάει skyrocketing η θερμοκρασία.

Επίσης βεβαιώσου ότι δεν χώνονται στην εκκίνηση τίποτα trixx/afterburner να πειράζουν on start up τα ρεύματα της κάρτας.

Δεν είναι δα και τόσο ζεστή κάρτα η 6970... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ουτε Trixx ουτε afterburner εχω βαλει πανω. Δεν προλαβα, αφου ειδα να μη παιζει φουρμαρκ με στοκ ξενερωσα εντελως...

Επειδη εχει εγγυηση ακομη νομιζω, σκευτομαι να τη λυσω ή οχι ?

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βραδυ εγινε επεμβαση τελικα. Ανυσηχο πνευμα βλεπετε, δε μπορουσα να αντισταθω.

Θα σταθω σε αυτα τα 2 φιλε μου:

1) 2ο χερι κι εγω. Το παλικαρι μου πε οτι δεν εχει ανοιχθει... Ψεμα. Μεγαλο ψεμα!!

Βγαζω τη καρτα απο το κουτι, και κοιταω απο πισω τη χιαστι βασουλα που βιδωνει στο pcb.

Ενω φαινομενικα φαινονταν οκ, δεν ηταν σωστα βιδωμενο. (Καλα να παθω σκευτομαι που

δεν το ειχα προσεξει τη 1η φορα που την επιασα στα χερια μου). Ξεκουμπωνω το καπακι,

και ξεκιναω ξεβιδωμα της ψυκτρας. Εσωτερικα ηταν καθαρη, εκτος απο πολυ λιγες σκονιτσες.

Με το που ξεβιδωνω τη ψυκτρα yikes.gif Σχεδον καθολου παστα στον πυρηνα πανω. ΣΑΦΩΣ και δεν

ειχε τη μαμισια, και σε ουδεμια περιπτωση δεν εφτανε αυτη που ειχε βαλει ο πρωην κατοχος της.

2) Ευτηχως τα thermal pads ηταν στη θεση τους και δεν ειχα προβλημα με αυτα...

Αποτελεσματα:

Σε Idle η καρτα πλεον απο τους 43 βαθμους, επεσε στους 32.

Σε Load η καρτα απο τους 103 βαθμους που εφτανε και εκλεινε το furmark επεσε στους 86.

3 τεστ στο furmark τα περασε κανονικα χωρις προβλημα. Ο θορυβος συνεχιζει δυστηχως, οποτε

επιστρεφω και στην αρχικη σκεψη για αλλαγη ψυκτρας.

Με το Crysis 3 συνεχιζω κι εχω προβληματα... Ενω το πισι ηταν full stable, χθες αφου εκανα τα

τεστ δοκιμασα να παιξω. Τη 1η φορα που το εβαλα, επαιξα για 5 λεπτα και στο Quit μου πεταξε

Bsod, system exception service. Περναω και το update 1.3 που βρηκα το τελευταιο, και δοκιμαζω

ξανα. Τη 2η φορα για ενα 5λεπτο οκ ολα, ανοιγμα-κλεισιμο. Λεω λυθηκε... Αμ δε, μετα απο λιγο

που ξανακατσα να παιξω bsod κατα τη διαρκεια του gaming. Μπαινω BIOS, τα γυρναω ολα σε στοκ

και ξαναμπαινω στο game. Επαιξα κανα 40λεπτο χωρις προβλημα. Και ρωταω τωρα: πως ειναι δυνατον

με prime και memtest να ειμαι σταθερος, VGA χωρις o/c, και στο Crysis 3 να μου κανει ολα αυτα ?

Link to comment
Share on other sites

δεμ βγήκε τυχαία η έκφραση - Does it run crisis?

λογικά αφού είσαι stable στα στρεσσαρίσματα, ίσως κάτι δεν έχει παει καλά με το install του game?

για τα drivers, πως τα βγάζεις? μπήκες και στα regedit?

Guide: How To Completely Uninstall AMD Graphics Drivers - Bright Side Of News*

Link to comment
Share on other sites

λογικα ειναι καποιο bug του παιχνιδιου ή των driver της καρτας γραφικων. εγω αντιμετωπισα προβλημα driver της πρασινης πριν αρκετο καιρο.

συγκεκριμενα ενω επαιζα world of tanks, εκλεινε ο υπολογιστης και το κουφο της υποθεσης ειναι οτι μ' εβαζε σε sleep mode το οποιο εγω δεν το ειχα ορισμενο. η πρασινη το διορθωσε σε καμια 20ρια μερες, με τους 310 και το προβλημα εξαφανιστηκε ως δια μαγειας. απο τοτε δε το εχει ξανακανει.

επισης η microsoft ειχε κυκλοφορησει ενα πατατα update πριν τα χριστουγεννα, μερικα kb ηταν, που για αγνωστο λογο εσβηνε το λειτουργικο. τσεκαρισμενο σε ολοκαινουργιο λαπτοπ με win 7 64. το update πηρε τον ....ουλο και δεν το εχει ξανακανει.

Link to comment
Share on other sites

Mike η αληθεια ειναι οτι δεν εσβησα τιποτα απο registry. Απλα unistall και ξανα install.

@ conroe

Ειχε βγει fix γι' αυτο το update που λες, και εχει διορθωθει το προβλημα. Οποτε δεν ειναι αυτο.

Anyway, σημερα το απογευμα θα κατσω να το κανω ενα format και θα το ξαναστησω απο την αρχη το πισι

για να δω αν θα το κανει ξανα. Σκευτομαι να βαλω και τα Win 8, αλλα, θα μου σπασουν τα νευρα δυστηχως

και αντε ξανα φορματ για 7αρια...

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δε με απασχολησε καθολου γιατι δε το ειχα κατεβασει. η καρτα ομως μου τα 'κανε τσουρεκια για λιγο διαστημα και παντα στο παιχνιδι. πριν αρχισεις να ξεστηνεις δοκιμασε κανονικους drivers, αν εχεις βαλει beta... ή δοκιμασε το παιχνιδι σε αλλο υπολογιστη. Crysis 3 Troubleshooting Guide: Fix Crashing, Lagging, Sound, FPS issue and Installation Errors - Games Walkthrough & Reviews - TechDiscussion

Link to comment
Share on other sites

Μπαινω BIOS, τα γυρναω ολα σε στοκ

και ξαναμπαινω στο game. Επαιξα κανα 40λεπτο χωρις προβλημα.

ξαναδοκίμασες να παίξεις με default settings στο bios και είναι σίγουρα σταθερό?

μου'χει τύχει με 2 παιχνίδια (μέχρι τώρα) μόλις τα σεττάρω ν'αρχίζουν τα bsods. με το που τα απεγκατέστησα τέλος τα bsods.

2500k ,gigabyte 6870

Link to comment
Share on other sites

@ Conroe

Παντα εγκαθιστω stable drivers μονο. Αλλο pc εδω δεν εχω δυστηχως.

@ Mofori

Δοκιμασα ενα μισαωρο χθες βραδυ με stock settings all και δεν ειχα προβλημα.

Σημερα δεν δοκιμασα, μου εχει μπει στο μυαλο φορματ και στησιμο απο την αρχη

και θα εσκαγα αν δεν το εκανα. Σε ενα μισαωρο θα ειμαι με φρεσκια εγκατασταση

Win και βρηκα κι αλλο Crysis cd να δοκιμασω... Οποτε θα δουμε σε στοκ τι θα γινει

και μετα βλεπουμε και με το O/C profile.

Νεοτερα αργοτερα :)

Edit

Αργησα λιγαααακι, γυναικα στη μεση... Win & Updates full, drivers οι τελευταιοι. Εβαλα 2-3

προγραματακια και κανω εγκατασταση ξανα το Crysis απο αλλο DVD αυτη τη φορα, περναω

και το 1.3 update και ξεκιναω δοκιμες με ολα να ειναι στοκ. Επαιξα 2 φορες απο μια ωρα χωρις

κανενα προβλημα. Σημερα αν θα εχω χρονο θα ξαναδοκιμασω με στοκ, και αν δεν παρουσιασει

καποιο προβλημα θα το γυρισω στο o/c profile. Η καρτα θα παραμεινει στοκ και στις δυο περιπτωσεις.

Edited by E||hnas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now