WebHunter

Open GL or Direct X?

Recommended Posts

Τελευταία κάνω μια αναζήτηση σε κάρτες γραφικών που έχω αυτή τη στιγμή στην κατοχή μου για το ποια θα αποδίδει καλύτερο HD Accelaration σε ταινείς Full HD.

Το πρόβλημα μου είναι, τι χρησιμοποιείται ώστε να παίξει μια ταινία HD, Direct X ή Open GL, ή μήπως είμαι τελείως λάθος?

Γνωρίζετε κάποιο benchmark για την μέτρηση της απόδοσης?

Υ.Γ. Οι κάρτες που είναι διαθέσιμες είναι: 2400 PRO (pci-ex), 3650, 4850, 8800 GT και μια 2600 XT.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν παίζει κανένα ρόλο το DirectX και το OpenGL σε αυτά. Είναι καθαρά θέμα ενσωμάτωσης codecs από την κάθε εταιρεία.

Γενικά, όσο πιο πολύ δύναμη έχεις, τόσο καλύτερα θα είσαι. Δηλαδή, οι 4850 και 8800 θα είναι οι καλύτερές σου επιλογές. Από ποιότητα εικόνας τώρα, πριν τη σειρά 4xxx, έβγαιναν στα τεστ οι nVIDIA (ω ναι). Τώρα πλέον, νομίζω πως και πάλι η ATi είναι μπροστά, όχι για πολύ βέβαια ;)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν παίζει κανένα ρόλο το DirectX και το OpenGL σε αυτά. Είναι καθαρά θέμα ενσωμάτωσης codecs από την κάθε εταιρεία.

Γενικά, όσο πιο πολύ δύναμη έχεις, τόσο καλύτερα θα είσαι. Δηλαδή, οι 4850 και 8800 θα είναι οι καλύτερές σου επιλογές. Από ποιότητα εικόνας τώρα, πριν τη σειρά 4xxx, έβγαιναν στα τεστ οι nVIDIA (ω ναι). Τώρα πλέον, νομίζω πως και πάλι η ATi είναι μπροστά, όχι για πολύ βέβαια ;)

:T::T::T:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άκουσα πως οι nvidia δεν υποστηρίζουν hw accelarion, και μόνο software, το οποίο εν τέλει καταπονεί τον επεξεργαστή. Και το τελαυταίο θέλω να το αποφύγω, μιας και δεν θα μπεί και κανένας μεγάλος.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις, εγώ έχω την 8600GT στο laptop με hardware acceleration στα HD και παίζει πολύ καλά.

Σκέψου ότι κολλούσε με τον επεξεργαστή σε ορισμένα video αλλά τώρα τα πάει σφαίρα όλα. Βέβαια τον χρησιμοποιεί αλλά αντί για 100% πάει στο 30% ;)

Link to comment
Share on other sites

Κανένα από τα δύο ( DirectX / OpenGL ).

HD Acceleration έχουν όλες οι nVIDIA από σειρές 8 9 & GTX2xx που έχουν είτε το PureVideo 1 είτε το PureVideo 2.

Στις ATi σίγουρα έχουνε οι HD3xxx και οι HD4xxx

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το Video, μιας και κάθε κωδικοποίηση σε HD είναι διαφορετική...

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δεις με τον Task Manager το πόσο επεξεργαστή χρησιμοποιείς με μια 4850 και μια 8800 π.χ. και να συγκρίνεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now