hkaltsas

mobo για overclocking

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!!! επειδη ειμαι σχετικα νεος στο αντικειμενο θα ηθελα να μου προτεινεται ενα board καλο και φθηνο για Overcloking(να μην παμε αμεσως στα ακριβα :P ) !!!! ευχαριστω :encouragement:

Link to comment
Share on other sites

Για ποιά πλατφόρμα ενδιαφέρεσαι? Intel και τι socket? η AMD? και πες μας ποιο είναι το budget που διαθέτεις.

Edited by gska
Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες :)

Ι have bad news for you, o επεξεργαστής που έχεις είναι κλειδωμένος και δεν clockάρει. Μπορείς να παίξει λίγο με το bclk αλλά δεν θα στο πρότεινα :/

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται να αλλάξεις και μητρική και επεξεργαστή, ίσως να περίμενες να πας σε ένα 4670k & middle end board, από εβδομάδα που θα φτιάξουν οι διαθεσιμότητες στο amazon.co.uk ?

Δεν έχεις λόγο να πληρώνεις LGA1155 hardware, με το LGA1150 σε πλήρη ανάπτυξη. Εκτός και αν μιλάμε για μεταχειρισμένα, οπότε εκεί ναι, ψάρεψε κάποιον 3570k ;)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Αν συγκρίνεις used με καινούργιο hardware, ναι.

Αλλά αν σκοπεύεις να αγοράσεις καινούργιο hardware τότε όχι, η διαφορά μεταξύ ενός 3570k&board και ενός 4670k&board δεν είναι τόσο σημαντική. Δες aria.co.uk / scan.co.uk να πάρεις μία ιδέα ευρωπαϊκών τιμών, και να ξέρεις τι να περιμένεις :)

Link to comment
Share on other sites

Λάθος δρόμο διάλεξες μου φαίνεται ( λέω για το ξεκίνημα και τι σκέφτεσαι να πάρεις και να κάνεις ) [ επίσης και αυτό με την Κίνα είναι λάθος, υπάρχει το Τελωνείο, και οι τιμές σου έρχονται μια η άλλη με τα καλά Ευρωπαϊκά ]

Κατ' αρχάς έχεις ξανακάνει OC ? Όταν λες να κάνεις OC θες να τρέχεις benchmarks και να ψάχνεις πως να βελτιώνεις συνεχώς τα score σου ?

Θες να το πας σοβαρά και σιγά σιγά να πας πρός υγροψύξεις, phase change, άζωτο κλπ ?

Αν δεν το έχεις ξανακάνει, μπορεί και τελικά να μην σε "ελκύει" και να πάνε τζάμπα τα λεφτά.

Εγω περιμένω να ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς έχεις κατά νου πρωτού σου προτείνω το οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν εννοεί για home overclocking ή για benching... όπως και να έχει, το δεύτερο προκύπτει μόνο αν ασχοληθείς με το πρώτο και βλέπεις ότι έχεις, αυτή την λίγη, υπομονή που χρειάζεται πλέον για να κάνεις oc. Πλέον για να παίξεις στα 4.5 είναι απλά θέμα 2-3 ρυθμίσεων.

@hkaltsas έχε κατά νου πάντως πως θες και μια καλή ψύκτρα, απέφυγε το στοκ ανεμιστηράκι του επεξεργαστή. Αν θες να πας >4.3 καλύτερα να κοιτάζεις και για κάποιο από τα γνωστά liquid coolers!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα θελω να ξεκινησω με home overclockin και να φτιαξω ενα case custom(εχω ενα παλιο κουτι τερας και θα το βαψω κλπ κλπ) . Απο ψυχτρα λεω να παρω μια Ηydro 100i

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα θελω να ξεκινησω με home overclockin και να φτιαξω ενα case custom(εχω ενα παλιο κουτι τερας και θα το βαψω κλπ κλπ) . Απο ψυχτρα λεω να παρω μια Ηydro 100i

Πάμε πάλι.

Θες να κάνεις ένα overclock τον υπολογιστή και να τον αφήσεις εκεί να τρέχει για να παίζεις games και να χρησιμοποιείς τα προγράμματα σου,

ή να κάνεις overclock στα όρια για να τρέχεις benchmarks και να βγάζεις scores.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ικανοποιημένος από το παρών σύστημα γιατί να πάρεις κάτι άλλο ?

Αν θες να παίξεις με overclocking για αρχή πάρε μια καλή αερόψυκτρα ή ένα καλό watercooling kit και παίξε με το υπάρχον υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now