Neo106

Case - Build Quality

Recommended Posts

Ανοιγω το θεμα γιατι πραγματικα γινεται ενα χαμος στην αγορα των κουτιων και δεν μπορω να αποφασισω.

Θελω ενα midi κουτι 40-60 ευρω. Αναζητω κυριως την καλυτερη ποιοτητα κατασκευης σε αυτα τα λεφτα. Καλουδια οπως tool free,dust filter κτλπ, επιθυμητα αλλα οχι απαραιτητα. :)

Πολυ καλες κριτικες εχω διαβασει για Zalman Z5 Plus.

Edited by Neo106
Link to comment
Share on other sites

Ναι αγαπητέ, midi. Αν είναι πιο ευρύχωρο σε στυλ cm 690, δε με χαλάει αλλά δε μου χρειάζεται κιόλας.Μέχρι τώρα μου άρεσαν τα zalman z5 plus, aerocool one x και corsair 200r.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι με τρωει να δωσω κατι παραπανω και να παρω το Aerocool Stike X, στα 65 που το εχω δει απο κοντα και μου αρεσει παρα πολυ. Για το Corsair γιατι ψηφιζετε υπερ? Σημειωστε οτι εχω στησει μηχανημα με το Corsair 500R, και μου φανηκε καπως ψευτικο δεδομενης της τιμης.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομενης της τιμης παντα μιλαω.Για τα 115 που κανει, θεωρω οτι υπολειπεται(με χαλασαν απιστευτα τα πολυ λεπτα πλαινα και οχι μονο). 120 ειχα παρει το HAF932, που ειναι κλασης ανωτερο και στοιβαρο.

Το Strike X, μου φαινεται πολυ τιμια επιλογη στα 65 ευρω. Ασχετως τιμης, σαν κατασκευη, αρκετα κοντα στο 500R, αν θες να θεσουμε θεμα συγκρισης(προσοχη δε μιλαω για εργονομια, αλλα για κατασκευη). Το 600T απο την αλλη, παω πασο, κι αυτο ελαφρως ακριβουτσικο αλλα στοιβαρο.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι με τρωει να δωσω κατι παραπανω και να παρω το Aerocool Stike X, στα 65 που το εχω δει απο κοντα και μου αρεσει παρα πολυ. Για το Corsair γιατι ψηφιζετε υπερ? Σημειωστε οτι εχω στησει μηχανημα με το Corsair 500R, και μου φανηκε καπως ψευτικο δεδομενης της τιμης.

Γιατί, δεδομένης της τιμής, δεν πρόκειται να βρεις καλύτερη ποιότητα σε συνδυασμό με λειτουργικότητα από το 200R.

Το 500R που γράφεις, για την τιμή του είναι πάρα πολύ καλό. Το ότι χρησιμοποιεί πλαστικά δεν το κάνει λιγότερο ποιοτικό. Υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες πλαστικών. Άλλα τα χρησιμοποιούν για κουταλάκια μίας χρήσης και πιάτα για πάρτυ, άλλα τα βάζουν κέλυφος σε διαστημόπλοια. Μπορεί η παρουσία πολύ μετάλλου ή το βάρος να δημιουργεί την ψευδαίσθηση της ανώτερης ποιότητας, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι τα πράγματα - αν μη τι άλλο, στις περισσότερες περιπτώσεις ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, δεδομένης της τιμής, δεν πρόκειται να βρεις καλύτερη ποιότητα σε συνδυασμό με λειτουργικότητα από το 200R.

Το 500R που γράφεις, για την τιμή του είναι πάρα πολύ καλό. Το ότι χρησιμοποιεί πλαστικά δεν το κάνει λιγότερο ποιοτικό. Υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες πλαστικών. Άλλα τα χρησιμοποιούν για κουταλάκια μίας χρήσης και πιάτα για πάρτυ, άλλα τα βάζουν κέλυφος σε διαστημόπλοια. Μπορεί η παρουσία πολύ μετάλλου ή το βάρος να δημιουργεί την ψευδαίσθηση της ανώτερης ποιότητας, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι τα πράγματα - αν μη τι άλλο, στις περισσότερες περιπτώσεις ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει.

Σεβαστο.

Τελικα θα μπορεσω να δω και απο κοντα και το 200R πριν αποφασισω, αν και προς το Zalman με κοβω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now