caution

Όμορφο καλώδιο;

Recommended Posts

Χαίρεται :)

Έχουμε ένα μικρό pc στην μέση ενός χώρου και αναγκαστικά θα φαίνονται λίγο από τα καλώδια της οθόνης και το καλώδιο της τροφοδοσίας για κάτι λιγότερο από 1 μέτρο. Η οθόνη έχει ένα κρυφό χώρο στη βάση της και μετά τα καλώδια μπαίνουν σε τρύπα στο γραφείο και δεν φαίνεται τίποτα, αλλά το PSU μας την σπάει με το μαύρο κινεζοκαλώδιο και θέλουμε τίποτα με χρώμα, κανένα πράσινο κανένα κόκκινο ή τίποτα από εκείνα που είναι σαν μάλλινα.

Μιλάμε πάντα για C13 -> Schuko και να μην κάνει πολλά χρήματα. Έχετε δει τίποτα; Που;

EK588_ROT.JPG

Link to comment
Share on other sites

Τάσο, δεν ξέρω αν το καλύτερο για το κομμωτήριο που ανοίγεις θα ήταν ένα πολύχρωμο καλώδιο, αλλά σίγουρα

ο ειδικός στα χρώμματα...εεεε στα καλώδια....δηλαδή στα κομμωτήρια είναι σίγουρα ο Jason!:hehe:

Μου άρεσε το "πρόβλημα" σου γιατί έψαξα και δεν βρήκα κάτι πρόχειρα!

Δύσκολο από C13 σε Σούκο αλλά για δές τα παρακάτω...ίσως με την χρήση αντάπτορα να έχεις το επιθυμητό οπτικό

αποτέλεσμα που θα αρέσει σε εσένα (στον Jason και τους φίλους του επίσης)

Η μαρκα είναι η Iron Box και θα την βρείς στο Amazon.com. Στην παραθέτω παρακάτω για να μην ιδρώνεις φίλε μου κομμωτή:

Amazon.com: Iron Box: Electronics

Amazon.com: Power Cord - 5-15P Plug to C13 Connector, 10 Foot, White, 10 Amps, 125V, 14/3 AWG: Electronics

31Z6HmSQXNL.jpg

Amazon.com: Power Cord - C14 Plug to C13 Connector, 4 Foot, Purple, 15 Amps, 250V, 14/3 AWG: Electronics

31RjustoeNL.jpg

Amazon.com: Power Cord - 5-15P Plug to C13 Connector, 10 Foot, Red, 15 Amps, 125V, 14/3 AWG: Electronics

31IL%2B2PHK0L.jpg

Amazon.com: Power Cord - 5-15P Plug to C13 Connector, 2 Foot, Blue, 15 Amps, 125V, 14/3 AWG: Electronics

313TeqODOBL.jpg

Amazon.com: Power Cord - 5-15P Plug to C13 Connector, 3 Foot, Green, 15 Amps, 125V, 14/3 AWG: Electronics

31Cs9PNZmQL.jpg

=========================

Μάρκα: Tripp Lite

Hashtag: Power Cord

Παράδειγμα: Amazon.com: Power cord: All Departments

Status: Δεν ξέρω αν σου κάνει!

========

Check also this alone γιατί είναι λαβύρινθος: International Power Cords and Cord Sets - International Configurations, Inc.

========

Last BUT not least: Quail Electronics, Inc.? - Power Cords for Global Applications

Ctrl + F: HEAVY DUTY COLORED CABLES

Διαβάζεις απο εκεί και κάτω!

Στην χειρότερη λές πως είσαι εταιρία και θέλεις ένα δείγμα αλλιώς αγόρασε καμιά 1000άδα :hehe:

και δώσε και σε εμάς! Λεφτά έχεις! :P

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Γατάκι Gorilla! :P

Τάσο εδώ είσαι..

Εδώ είσαι.. Δεν νομίζω ότι θα βρεις κάτι πιο όμορφο από αυτό! Βγαίνει σε πολλούς συνδυασμούς.. σε πάρα πολλούς! Σίγουρα θα βρεις κάποιον στα γούστα σου.. Φρόντισε να μην πάρεις έτοιμο καλώδιο, είναι power cables για hifi εξοπλισμό και το καλώδιο είναι ακριβό. Πάρε μόνο τα βύσματα ( αρσενικό - θηλυκό ) και πάρε κοινό καλώδιο όσο θέλεις που είναι οικονομικό!

Ψάξε πάντως γιατί παίζουν πάρα πολλές επιλογές.. HiFi Power Cables!

$(KGrHqV,!h8E-v!oN52bBP02Y5ESz!~~60_12.JPG

Edited by PinwmpireS
Link to comment
Share on other sites

:hehe: Θα τσεκάρω το βράδυ με λεπτομέρεια τα πάντα, μην πάρω αντάπτορες και καλώδια και μαζί με μεταφορικά βγουν παραπάνω από όλα τα πιστολάκια του κομμωτηρίου :hehe:

@PinwmpireS ωωω για πες - για πες :)

Link to comment
Share on other sites

ΑΧΑΑΑ - Schuko είχα ξαναδεί τέτοια σε Νάκα (!) αλλά δεν ήξερα ότι βγαίνει και C13.

This lead to a whole new level - τώρα ψάχνω χοντρά AWG με χρώματα.

Καταστράφηκα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Με τόσο όμορφα βύσματα το τελευταίο που σε νοιάζει είναι το χρώμα του καλωδίου.. Αν όμως το μάτι σου είναι τόσο απαιτητικό, μπορείς να πάρεις sleeve ( ξέρεις ότι οι επιλογές στα χρώματα είναι άπειρες ) και απλά ντύνεις το καλώδιο σου!

Link to comment
Share on other sites

ΑΧΑΑΑ - Schuko είχα ξαναδεί τέτοια σε Νάκα (!) αλλά δεν ήξερα ότι βγαίνει και C13.

This lead to a whole new level - τώρα ψάχνω χοντρά AWG με χρώματα.

Καταστράφηκα :hehe:

Βασικά, αν πάρεις βύσματα μόνο, μπορείς να πάρεις και τρία εύκαμπτα καλώδια ισχύος 0.75-1.5 μμ καρέ ό,τι χρώμα(τα) θέλεις και να τα "πλέξεις" από το ένα βύσμα ως το άλλο (κοτσίδα κι έτσι).

Link to comment
Share on other sites

Brand New P 037E C 037 Connectors Rhodium Plated Schuko EU Power Plug | eBay

Εγώ βρήκα αυτό ως ποιο οικονομικό αλλά δεν ξέρω αν το C037 κάνει για C13

Και να έκανε, είναι πολύ ογκώδες και ακριβό (και αντιαισθητικό, κατ'εμέ) γιατί το C037 είναι για συσκευές που λειτουργούν σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες και για "καλύτερο ήχο".

Αλλά δεν κάνει, το C037 είναι η "σπέσιαλ" έκδοση του C15.

Link to comment
Share on other sites

12 ευρώ για κονέκτορες δεν είναι τρελή τιμή σε σχέση με τους άλλους του προηγούμενου link. που έχει το λιγότερο 12? ο ένας κονέκτορας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι αρκετά όμορφο? Where To Purchase Buy The Essence Reference-II Power Cord | Online Store | Essential Sound Products

Άμα πάμε για ομαδική θα έχουμε κ έκπτωση, :hehe:

Πάντως πέρα από την πλάκα, όλα αυτά τα καλώδια για hifi κάνουν και για το pc? τι πρέπει να προσέξουμε? είναι εύκολο να το φτιάξουμε μόνοι μας? Μετά απο εκείνο το ποστ του barf είχα ψηθεί και γω για καστομιά, μετά το ξεπέρασα και τώρα ο Τάσος με ξαναπρίζωσε :D

Link to comment
Share on other sites

Και να έκανε, είναι πολύ ογκώδες και ακριβό (και αντιαισθητικό, κατ'εμέ) γιατί το C037 είναι για συσκευές που λειτουργούν σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες και για "καλύτερο ήχο".

Αλλά δεν κάνει, το C037 είναι η "σπέσιαλ" έκδοση του C15.

Πήρα απάντηση από τον πωλητή οτι τα συγκεκριμένα κάνουν και γι pc. Βέβαια τα Αγγλικά του ήταν λίγο ότι να 'ναι αλλά ελπίζω να κατάλαβε τι ρωτούσα. Οπότε τα χτυπάμε άφοβα; Ποιο το θέμα των C037?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν κάποιο θέμα Σπύρο.. προχώρα άφοβα! Απλά διαφέρει ελάχιστα το σχήμα του βύσματος..

Ωραία γιατί μου άρεσαν τα βύσματα :D Μπορείς να με βοηθήσεις και με το καλώδιο γιατί δν έχω ιδέα . Αλλά ειναι τετραπλα αλλα εξαπλα αλλα οκταπλα..

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

hazyqyzy.jpgΣορρυ που αργησα!!!

Σιγουρα υπαρχουν πολλες λυσεις, εγω αυτα τα πηρα 20 ευρω περιπου, το καλωδιο ηταν απο ενα απλο τροφοδοτικο και το παχυνα με ηλεκτρολογικη ταινια και νετα το σλεεβαρα με ενα απλο σλεεβ που βρηκα στο ebay...

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Σπύρε, checkaρε αυτό το site! Έχει πολύ όμορφα καλώδια και σε λογικές τιμές! Θα βρεις ότι τραβάει η ψυχή σου από χρώματα και διαστάσεις!

Ένα πράγμα που πρέπει να προσέξεις είναι ο τύπος καλωδίου που θα διαλέξεις.

Χρειάζεσαι καλώδιο 3 x 1,5! Το πρώτο νούμερο (3) δηλώνει τον αριθμό των πυρήνων και το δεύτερο νούμερο (1,5) δηλώνει την διάμετρο του κάθε πυρήνα.

Θα δεις στο Link που σου έδωσα ότι σε κάθε καλώδιο έχει κάποια χαρακτηριστικά

fl7w.png

Το συγκεκριμένο ας πούμε είναι 3 x 0.75, δεν θα στο πρότεινα! Η διάμετρος του κάθε πυρήνα είναι μικρή και το καλώδιο θα τα βρει σκούρα αν το pc τραβήξει πολλά amp!

Αυτό που χρειάζεσαι είναι κάτι τέτοιο! Το συγκεκριμένο είναι 3 x 1,5 και όπως βλέπεις μπορεί να υποστηρίξει φορτία μέχρι 16 amp. Το χρώμα είναι δικιά σου επιλογή, απλά φρόντισε να μείνεις στο 3 x 1,5! Αύτα είναι τα 3 x 1,5 που έχει το συγκεκριμένο μαγαζί!

Φτιάξε κάτι όμορφο και φρόντισε να μας το δείξεις! :D

Link to comment
Share on other sites

Όχι Mike, έχουν κανονικό μπλεντάζ! Αν δεις την εικόνα από πάνω, θα δεις ότι λέει ότι το συγκεκριμένο καλώδιο έχει διπλή επένδυση από PVC μέσα από το ύφασμα! :D

Link to comment
Share on other sites

Το οτι τα βύσματα απο το ebay έχουν αυτες τις προδιαγραφες θα επρεπε να με ανησυχει?

Specifications:

Voltage Rating: 10A /250V - 15A /125V

Επίσης ο Αγγλος μου βγαίνει >30λιρες για ενα μετρο καλώδιο.Οοοοοοοοχι!! Περνω απο δω με 10ζλοτυ (3 EUR) και το sleevαρω,

Βρίσκω 2 τύπους όμως το YDYp και το ΟΜΥ. Και τα 2 ειναι 3x1.5 απλά το πρώτο ειναι πιο πλακουτσωτο και το αλλο στρογγυλο. Ποιο μας κάνει?

Edited by Spirosssss
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now