Panowar

Πρόβλημα με 480 gtx sli

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολούς..

Παιδιά θα ήθελα για άλλη μια φορά την βοήθεια σας.Πριν από 20 μέρες περίπου έβγαλα τον υπολογιστή από την μπρίζα λογω κάποιον εργασιών πού έπρεπε να γίνουν στο σπίτι.Το pc έμεινε αποσυνδεδεμένο περίπου 15 μέρες.

Αφου λοιπόν τον σύνδεσα παλι ρευμα κλπ κλπ άρχισαν τα προβλήματα.Πατάω το κουμπί να ανοίξει και δεν με έβαζε στα windows με τπτ εκανε restart μονο του ξανά κ ξανά

Μετα απο πολλές προσπάθειες και αφου νόμιζα πως ηταν ο δίσκος τελικά μπηκε winodws.Εκει παρατηρησα οτι στα widget για τις gpu μόνο η μία έδειχνε ενδείξεις η αλλη τπτ.

Ξαναπερνάω τους drivers 320.18 και τοτε είδα ενδειξεις και στις δύο κάρτες θερμοκρασίες δηλαδή κλπ.το πρόβλημα που αντιμετοπίζω τώρα ειναι οτι οτάν μπαίνω στη διαμόρφωση sli για να δούλεψουν μαζί οι κάρτες σε οποιαδήποτε game και αν προσπαθήσω το pc κρεμάει και κάνει μόνο του restart ενώ όταν προσπαθώ να παίξω με την μία κάρτα τότε όλα κάλα δουλεύει κανονικά.Πέρασα και ποιό παλιούς drivers αλλα τπτ σε sli δε λέει να παίξει.Δοκίμασα κ το 3d mark vantage να δω τι γινετε κ μόνο μια φορά κατάφερα να το ολοκληρώσω σε sli ολες τις υπόλοιπες φορές κολλάει και κάνει restart.Πριν αποσυνδεσω το Pc όλα λειτουργούσαν τέλοια.

¨Εχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Panowar,

Μήπως κουνήθηκαν οι κάρτες, ή κάτι στο κουτί κατά τη μεταφορά; Τσέκαρε να δεις αν όλα φαίνονται οκ (καλώδια, μνήμες..). Αν φαίνονται όλα μια χαρά, δοκίμασε ένα clear cmos στη μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Οι 320.18 είχαν προβλήματα. Ένας φίλος με GTX580 που τους έβαλε είχε ακριβώς τα ίδια προβλήματα με σένα. Απλώς βάλε τους καινούριους..

Link to comment
Share on other sites

Ταιριάζουν όμως άραγε αυτοί οι drivers με τις κάρτες ή θα έχω πάλι πρόβλημα.Μετά από cl CMOS που εκάνα κ αφού πέρασα τους drivers σε καθε καρτα ξεχωριστα (παράδοξο το ξέρω αλλα έτσι μόνο δούλεψε) να πέρασω τώρα τους καινούργιους η θα φάω καμιά ηττα πάλι.

Τώρα ειμαι με τους 295

Link to comment
Share on other sites

Ταιριάζουν όμως άραγε αυτοί οι drivers με τις κάρτες ή θα έχω πάλι πρόβλημα.Μετά από cl CMOS που εκάνα κ αφού πέρασα τους drivers σε καθε καρτα ξεχωριστα (παράδοξο το ξέρω αλλα έτσι μόνο δούλεψε) να πέρασω τώρα τους καινούργιους η θα φάω καμιά ηττα πάλι.

Τώρα ειμαι με τους 295

Δοκίμασε κανονικά και αν γίνει τίποτα, ψάξτο.. Οι 320.18 είχαν αναγνωρισμένο σοβαρό πρόβλημα. Μάλιστα, σε ορισμένες περιπτώσεις κατέστρεψαν και κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Περασα τους drivers και ολα καλά.Εντομεταξύ αυτό που βλέπω τώρα ειναι οτι ανοιγω το nvdia inspector και αλλα clock δειχνει η μία άλλα η άλλη.ειναι λογικό αυτο?

αν οχι εχει κανεις ιδέα πως διορθόνεται?

Link to comment
Share on other sites

Περασα τους drivers και ολα καλά.Εντομεταξύ αυτό που βλέπω τώρα ειναι οτι ανοιγω το nvdia inspector και αλλα clock δειχνει η μία άλλα η άλλη.ειναι λογικό αυτο?

αν οχι εχει κανεις ιδέα πως διορθόνεται?

Λογικό είναι. Στην επιφάνεια εργασίας ή σε εφαρμογή που δεν υποστηρίζει SLI δουλεύει μόνο η μία κάρτα (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι. Στην επιφάνεια εργασίας ή σε εφαρμογή που δεν υποστηρίζει SLI δουλεύει μόνο η μία κάρτα (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος)

Και εγώ έτσι νομίζω κατά 99.9%. :/

Ποιός έχει SLI να μας πέι σίγουρα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now