ArMeD

Case fans και πρακτική χρησιμότητα

Recommended Posts

Το κουτί σου ποιο είναι??

Άμα πάρεις controller θα τα ρυθμίσεις όπως θες.

Το κουτί είναι αυτό: Thermaltake - Greek - Commander MS-I - VN40001W2N

Αν δεις αυτή τη φωτό (http://gr.thermaltake.com/db/imgs/pdt/images/commander/cooling.jpg) φαίνονται με μπλε βελάκια τα 3 intake (μπροστά, κάτω, πλάγια) και με κόκκινα τα 2 exhaust (πάνω, πίσω).

Link to comment
Share on other sites

Πάνω φαίνεται να έχει θέση για δύο αλλά ίσως κάνω λάθος μπορεί να μην χωράει λόγο mobo.

Τώρα μπορείς να βάλεις ένα quiet μπροστά και στα πλάγια και πάνω κάτω βάζεις τα δυνατά. Η καρτούλα θα παίρνει αέρα από το πλαϊνό το μπροστινό θα φέρνει αέρα μέσα στο κουτί και το δυνατό κάτω θα τον προωθεί πάνω. Εκεί μπορείς να αλλάξεις κιόλας το εργοστασιακό να το βάλεις πάνω και βάζεις το corsair το δυνατό πίσω για να τραβάει μπόλικο αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στο βάθος δεν έχει υποδοχές για βίδες και πιστεύω σκόπιμα γιατί αν βάλεις ανεμιστήρα θα βρίσκει στο CPU cooler.

Το εργοστασιακό θα το βάλω πάνω όπως το σκέφτομαι και εγώ για να πάει πίσω πιο δυνατό ...

Link to comment
Share on other sites

Την στατική πίεση την θες σε ανεμιστήρες που μπαίνουν πάνω σε ψύκτρες, ψυγεία κτλ. Για είσοδο-έξοδο αέρα στο κουτί μάλλον είναι καλύτεροι αυτοί που δίνουν πολλά CFM.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να έχω μια εικόνα. Στα πόσα db ένα fan θεωρείται "ανεκτό" ; Σίγουρα αυτό διαφέρει και από άνθρωπο σε άνθρωπο, αλλά εγώ μέχρι πρότινος πίστευα ότι τα 25db θα ήταν αθόρυβα. Κάποια βίντεο στο youtube όμως με απογοήτευσαν ...

Και αν πάω για 4 fans πως αυξάνονται τα db ? (σιγουρα δεν πάει 4 Χ 25 db :P γι'αυτό ρωτάω)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now