steve_13

υδροψυξη ή αεροψυξη

Recommended Posts

Αν θέλεις να εξαντλήσεις το budget σου νομίζω η Corsair H110 (ίσως και με δύο Noctua NF-A14 αν και ξεφεύγει) είναι μια καλή λύση.

Αν μπορείς να ζήσεις με σχεδόν αντίστοιχες επιδόσεις στα μισά χρήματα, ΝΗ-U14S.

Καλωσήρθες :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Σε έναν overclocked 3570k, maxαρισμένες και δύο, ~5 βαθμούς υπερ της H110.

Αν τις ρυθμίσεις στα ίδια επίπεδα θορύβου (για πιο δίκαιη και ρεαλιστική σύγκριση) η διαφορά κλείνει λιγάκι.

Στον δικό σου ΜΑΛΛΟΝ οι διαφορές θα είναι ελαφρώς αυξημένες υπερ της Η110, γιατί θερμικά οι 1156 ήταν πιο "αποκρίσιμοι" αλλά you get the picture.

Μην με ρωτήσεις για link για τις θερμοκρασίες που αναφέρω. Προσεχώς... :) Απλά με την ΝΗ-U14S πρέπει να σιγουρευτείς για θέματα στο πρώτο dimm slot και στο πρώτο pcie slot ( μητρική; ). Καθώς και αν μπαίνει στο case σου.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

caution στο case μου μπαινει σιγουρα(cosmos S) αλλα πολυ φοβαμαι για το dimm slot της Ram οτι μια καλη αεροψηξη 8α μου "κοψει" την 8εση...

φιλε GoriLLakoS και τα 3 που λες αλλα κυριος overclock και λατρης του καλυτερου οπως λες :tongue-new:

Link to comment
Share on other sites

Από case είσαι ok.

Για τα dimm είναι θέμα μητρικής. Ας πούμε στην Maximus V Formula, οριακά το αφήνει ακάλυπτο και το πρώτο slot.

Για τα pcie, αν η gpu είναι στην πρώτο expansion slot (δηλαδή η μητρική δεν έχει μία x1/x4 πριν την πρώτη x16) παίζει να έχει πρόβλημα, εκεί.

Πάντως αν είσαι all about the best πας για H110 με καλύτερα fans. Και όχι απαραίτητα push pull :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε ότι μια καλή αερόψυξη θα κόψει μια θέση RAM, εννοείτε high profile μνήμες, έτσι; Με Low profile λογικά δεν θα παίζει πρόβλημα, ή έχω χάσει επεισόδια;

Για τα pcie, αν η gpu είναι στην πρώτο expansion slot (δηλαδή η μητρική δεν έχει μία x1/x4 πριν την πρώτη x16) παίζει να έχει πρόβλημα, εκεί.

Φτάσαμε να έχουμε θέμα και με τα pci express τώρα; Έλεος... Σε τι κόσμο ζούμε.

Υ.Γ. Γενικά θεωρώ μπελαλίδικα τα closed loop water coolings σε σχέση με μια αερόψυκτρα και τέλος...

Link to comment
Share on other sites

Ναι gdp77, για high profile μιλάμε. Οι κανονικές και low, δεν έχουν θέμα.

Και ναι, η ΝΗ-U14S φλερτάρει με το πρώτο pcie, που ευτυχώς συνήθως είναι x4 οπότε μπαίνει κάτι κοντό και δεν υπάρχουν δράματα :)

Link to comment
Share on other sites

οχι εχει 120mm εχω θεμα δλδ!!!!!

πφφφφ

βασικα τωρα που το κοιταω 120mm ειναι

ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣTΗ CORSAIR H100i | You.gr

Αυτή είναι η Η100i. H Η110 είναι άλλη, πιο νέο μοντέλο.

COOLER :: Cpu Cooler Corsair Hydro H110 CW-9060014-WW for Intel and AMD Socket 775 / 1155 / 1156 / 1366 / 2011 / AM2 / AM3 - Visionstudio.gr

Link to comment
Share on other sites

Jax εχεις δικιο δν το ειδα...

δν πειραζει παω για την Η100i τοτε

Για την h100i υπολόγισε ότι θα χρειαστείς και ένα ζευγάρι καλύτερoυς ανεμιστήρες. Οι SP120L που έχει κάνουν σαν τουρμπίνες αεροπλάνου σε υψηλές στροφές.

Το θετικό με την h100i είναι ότι συνεργάζεται με το corsair link για τον έλεγχο των ανεμιστήρων ενώ το h110 όχι. Αυτο βέβαια συνεπάγεται και περισσότερα καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now