thenextcornerman

O/C newbie (συμβουλες και προτασεις προς εναν αρχαριο !)

Recommended Posts

Χαιρετω,

ειμαι καινουριος στο forum και ηθελα να ξεκινησω αυτο το topic για να σας δειξω την προσπαθεια μου στο overclock.

το overclock που εκανα στο cpu μου εγινε με βαση ερευνα στο net και διασπαρτες πληροφοριες σε διαφορα forums (εν μερει ριψοκινδυνο αλλα μεχρι στιγμης ολα καλα)

z3J5ovu.png

πιστευετε πως πρεπει να αλλαξει κατι ; και αν ναι τι και πως ;

εχω σημειωμενα ακριβως τα βηματα μου και τις τιμες που εβαλα στα bios οποτε αν χρειαστειτε οποιαδηποτε πληροφορια πειτε μου.

(τον ειχα φτασει στα 4.2ghz ομως οι θερμοκρασιες (παρα την υδροψυξη) ηταν αρκετα υψηλες σε επιπεδα 74-76 idle και ετσι τον κατεβασα)

z3J5ovu.png

z3J5ovu.png

z3J5ovu.png.fe6d3136d5bd3fb12ef255a94044

Link to comment
Share on other sites

αφού οι θερμοκρασίες είναι οκ, vcore σε λογικά επίπεδα και δεν έχεις bsods ή άλλα κολλήματα είναι εντάξει

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση !

σκεφτομουν πως επειδη ο συγκεκριμενο setup το εχω γυρω στα 3-4 χρονια και σιγα σιγα σκοπευω να κανω ολοκληρωτικη αναδιαμορφωση στο pc, θα ηθελα να φτασω τον i7 στα ακρα του, να τον πιεσω οσο το δυνατον περισσοτερο χωρις οι θερμοκρασιες να ειναι κοντα στους 80 idle. καταρχας τετοιες θερμοκρασιες ειναι φυσιολογικες για 4.2ghz ; εαν καποιος εχει την ορεξη και την υπομονη να μου εξηγησει πως μπορω να τον λειτουργησω στο επακρο (χωρις να τρεχω για πυροσβεστηρες :P) και τι ρυθμισεις πρεπει να κανω θα ημουνα ευγνωμων.

παραθετω καποιες πληροφοριες επιπλεον :

hydrocooling : corsair h60

μνημες : corsair dominator 2000

mobo : asus p6t deluxe v2

Link to comment
Share on other sites

70 και 80 idle είναι απλά απαγορευτικό για το οτιδήποτε.

Με ένα μικρό load θα throttlάρεις. Ασε το overclock, δες τι γίνεται με την ψύξη σου πρώτα, και μετά το ξαναβλέπουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Τον κατεβασα στα 3.2ghz

h9VIeA1.png

πολυ καλυτερη η κατασταση νομιζω, stress test 4 ωρων με prime95 και δεν βγηκε κανενα προβλημα (αν και θα το αφησω το βραδυ να τρεξει)

θα μπορουσε να ειναι ελλατωματικη η ψυκτρα?

h9VIeA1.png

h9VIeA1.png

h9VIeA1.png.883d06f46486afc4aaeedcf52060

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε κάποιο major πρόβλημα η Η60 οι θερμοκρασίες γρήγορα θα ξέφευγαν πολύ παραπάνω.

Απλά αν πιστεύεις ότι έχεις μεγάλα temps (δεν μπορώ να ξέρω γιατί δεν βλέπω load vcore & θερμοκρασίες περιβάλλοντος) σιγουρέψου ότι την έχεις βιδώσει τέρμα και ότι η πάστα είναι στην θέση της. Από εκεί και πέρα ψάξε για το ~3.6GHz με το λιγότερο δυνατό vcore, λογικά θα το παλέψει εύκολα :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έκανα μια αλλαγή πάστας ( ειδικά αν το μηχάνημα το έχεις καιρό) και μετά θα τέσταρα το Vcore να είναι όσο πιο χαμηλά γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

η αλλαγη σε υδροψυξη εγινε πριν απο 2 εβδομαδες οποτε δεν νομιζω να υπαρχει θεμα παστας..

καταφερα να τον παω 3.6ghz και αντεξε σε 12ωρο stress test prime95.

NhcN7tE.png

μετα απο 12 ωρες στο 100% max temp 74βαθμοι.

δεν ξερω κατα ποσο ειναι μια "καλη" θερμοκρασια πιστευω πως για την πιεση που δεχθηκε ο cpu ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα.

ευχαριστω τον caution που με ωθησε να το ψαξω λιγο περισσοτερο και τελκα μου βγηκε !

πειτε μου γνωμες ! (ram currently @ 1700mhz ^^)

NhcN7tE.png

NhcN7tE.png

NhcN7tE.png.693dd7b9e906f4472ee012830e2d

Link to comment
Share on other sites

Οι 74 για αυτή την εποχή είναι μια χαρά.

Αν θέλεις ψάξει να ενεργοποιήσεις τα C1E & EIST στο BIOS σου για να πέφτουν και οι τάσεις/συχνότητες σε idle και να έχεις πιο χαμηλές idle θερμοκρασίες, και είσαι μια χαρά :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now