George_o/c

Review: Kingston HyperX Limited Edition 16GB 2400MHz

Recommended Posts

Ωραιο το review. Εγω εχω τις Hyper-X Anniversary Edition, που μου φαινονται ολοιδιες. Στα 2400Mhz και οι δικες μου. Δεν τις εχω δοκιμασει για παραπανω και τις λειτουργω με XMP Profile.

Link to comment
Share on other sites

Βρε χίλιες φορές καλύτερα να δώσεις μερικά ευρουλάκια παραπάνω για kingston απο το να παιδεύεσαι με ελαττωματικά κιτάκια geil (ο υποφαινόμενος παθών και μαθών....)

Πολύ καλό review !

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σας άρεσε το review παίδες :) Ελπίζω σύντομα ν' ακολουθήσουν κι άλλα RAM reviews.

@ejic: Τις μνήμες του review έχεις κι εσύ ρει. Είτε 10th Anniversary Edition τις πεις, είτε HyperX Limited Edition, για τις ίδιες μιλάμε :D

@kino: Νομίζω ότι θεματάκια με μνήμες ενδέχεται να σου τύχουν με οποιαδήποτε εταιρεία. Εγώ για παράδειγμα έχω δοκιμάσει τόσες και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με καμία εταιρεία. Μόνο με Crucial DDR2 Ballistix είχα θέματα παλιότερα, κι αυτό επειδή τις τάραξα στο ρεύμα :P

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο νομίζεις ότι έβαλα μουσική στο video? :P Αργούσε πολύ να bootάρει απευθείας στα 3GHz DRAM οπότε το "στόλιζα" το σύστημα εκείνη τη στιγμή :hehe: Μετά που έπιασα το validation πανηγύριζα και με το που έφαγε BSOD είπα εντελώς κόσμια: "Εντάξει τι με νοιάζει, αφού το πήρα το validation" :hehe:

Ωραίες στιγμές και είμαι σίγουρος ότι ο IMC έχει κι άλλο, οπότε με κάνα καλύτερο kitάκι ίσως δούμε τα 3200MHz στο μέλλον ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος και to the point George :T:

Πολύ γουστάρω τα kit με τις "ταπεινές" ψύκτρες, που δεν πλέκονται στα πόδια σου εκεί που δεν το περιμένεις.

Άραγε τα CFR θα τα θυμόμαστε στο μέλλον; Εμπορικότατα chipάκια και με μεγάλο εύρος στην "ποιότητα"...

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σας άρεσε το review παίδες :) Ελπίζω σύντομα ν' ακολουθήσουν κι άλλα RAM reviews.

@ejic: Τις μνήμες του review έχεις κι εσύ ρει. Είτε 10th Anniversary Edition τις πεις, είτε HyperX Limited Edition, για τις ίδιες μιλάμε :D

@kino: Νομίζω ότι θεματάκια με μνήμες ενδέχεται να σου τύχουν με οποιαδήποτε εταιρεία. Εγώ για παράδειγμα έχω δοκιμάσει τόσες και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με καμία εταιρεία. Μόνο με Crucial DDR2 Ballistix είχα θέματα παλιότερα, κι αυτό επειδή τις τάραξα στο ρεύμα :P

Βρε μήπως εσάς τους reviewers ,σας πουλάνε τον αφρό κι εμάς τα πίτουρα ;(το λέω γιατί στο τελευταίο σύστημα που έκανα τρόμαξα να βρω κιτάκι που να μην βγάζει σφάλματα στο memtest και πίστεψέ με δοκίμασα πολλά και υποτίθεται ότι ήταν τεσταρισμένα γιατί είχαν σημάδια στα pins....)

Link to comment
Share on other sites

Βρε μήπως εσάς τους reviewers ,σας πουλάνε τον αφρό κι εμάς τα πίτουρα ;(το λέω γιατί στο τελευταίο σύστημα που έκανα τρόμαξα να βρω κιτάκι που να μην βγάζει σφάλματα στο memtest και πίστεψέ με δοκίμασα πολλά και υποτίθεται ότι ήταν τεσταρισμένα γιατί είχαν σημάδια στα pins....)

Και γω πιστεύω οτι σίγουρα ενα κιτ που θα αποσταλεί για review θα είναι τριπλοτσεκαρισμενο ώστε να μην ξεφτιλιστούν!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως τα κιτάκια είναι δοκιμασμένα πριν μας έρθουν. Νομίζω πως ο reviewer έχει πάρα πολύ γνώση για το τι να κάνει και πως να το κάνει τόσο στην μητρική του όσο και στις μνήμες.

Τα σημάδια στα pins φίλε kino37 είναι από burn in test και έχουν όλες οι μνήμες. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Γιώργαρε πάρα πολύ ωραία παρουσίαση, το έλιωσες κλασσικά, είσαι μνημάκιας τελικά :D

Επιβεβαιώνω κι εγώ καμιά σχέση με τσεκαρισμένα kit αυτα των review!

Tο λέω γιατί γνωρίζω απο πρώτο χέρι πως δεν το κάνουν για κανέναν reviewer, μόνο αν το ζητήσει κάποιος κορυφαίος overclocker παίζει να κάτσουν να μπινάρουν ντιμάκια :/

Βασικά ειναι αυτό που λεει ο Gor, άπειρο λιώσιμο και εμπειρία/γνώσεις :T:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το kitάκι αυτό είναι κανονικότατα retail και γενικά οποιαδήποτε άλλα έχω χρησιμοποιήσει σε review. Το λέω με βάση τα παρακάτω:

Σε σύστημα φίλου είχα αγοράσει τις HyperX Predator 2x4GB που είχα κάνει παλιότερα review και πριν τις βάλει στο σύστημά του, έπαιξα λίγο στο δικό μου. Έπιασα κανονικότατα όλα τα νούμερα που έβγαλε το kit του review.

Το ίδιο συνέβει και με τις Patriot IEM Limited Edition 2133MHz. Ο subzero (Κερκυραίος overclocker μας) τις αγόρασε retail από κατάστημα και μάλιστα στα 2600MHz το δικό του kit έπαιζε με πιο σφιχτά timings από αυτό του review.

To A και το Ω στο DRAM overclocking πλέον είναι η μητρική και ο IMC του επεξεργαστή. Δεν λέω ότι δεν χρειάζονται και γνώσεις από αυτόν που θα επιχειρήσει το overclock, αλλά για να μην σας παρουσιάζω πλασματικά νούμερα πειράζω μόνο τα βασικά timings. CL, tRCD, tRP, tRAS, tRFC και Command Rate (οτιδήποτε άλλο πειράξω το κάνω εγκυκλοπαιδικά για μένα). Οι δοκιμές θέλουν γενικά πολύ χρόνο, για αυτό πάντα κρατάω σε χαρτάκια τι ακριβώς κάνω - here you go. Τα τελικά αποτελέσματα (μαζί με τα memtest) πάντα σε screenshot σε περίπτωση που χρειάζονται :)

Αν αντιμετωπίσετε οποιοδήποτε πρόβλημα με DDR3 στο μέλλον, στείλτε τις μια βόλτα από 'δω με δικά μου μεταφορικά να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε :T:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Αν αντιμετωπίσετε οποιοδήποτε πρόβλημα με DDR3 στο μέλλον, στείλτε τις μια βόλτα από 'δω με δικά μου μεταφορικά να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε :T:

Γιώργος ο community guy! ^^

Link to comment
Share on other sites

GoriLLako συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου για το burn in test , απλά σε μένα μετά από πολλές προβληματικές μνήμες με σημάδια στα pins , η μόνες που δούλεψαν

ήταν χωρίς σημάδια (κουλό ε ;) .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now