DjHrge

NEW MOBO ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ.

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.

χθες μου ηρθε το δεμα με την παραγγελια μου, με τον i5 4670k και την asrock fatal1ty h87 performance.

τα συνδεσα, εβαλα τις παλιες μου ram 2x2gb ddr3 στα 1600mhz. επισης εβαλα και adaptor 4 to 8 pin eps power cable. γιατι ειχα τροφοδοτικο με 4Pin και η μητρικη ηθελε 8pin, κι ας μην ηταν αναγκη. λαμπακι η μητρικη δεν εχει για να δω αν παιρνει τροφοδοσια, αλλα βαζω το καλωδιο του ιντερνετ και αναβει λαμπακι εκει στην θυρα ξερετε.

ναι τελος παντων το προβλημα ειναι οτι δεν αναβει με τιποτα! και το power button το εχω βαλει στα σωστα pins και ολα. δεν μπορω να καταλαβω τι παει στραβα :/

οτι παραπανω πληροφορια θελετε μου λετε.

please τα φωτα σαςςς :(

Link to comment
Share on other sites

το βρηκα το προβλημα. ειναι το τροφοδοτικο. εχω 420αρι. το δοκιμασα σε 450αρι και η Mobo αναψε. μονο λυστε μου μια απορια. ειναι η διαφορα τα 30w? η παιζει να τα επαιξε το τροφοδοτικο??

Link to comment
Share on other sites

^ Αυτό.

Ή τα έχει παίξει κανένα pwr_on κύκλωμα του PSU, ή έδινε τίποτα τσιμπημένες/πεσμένες τάσεις και η μητρική δεν ψηνόταν, ή έπεσες ΣΤΗΝ περίπτωση με ασυμβατότητα, imho.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το θεμα αυτο οκ. ειχε ξεκολλησει κατι μεσα απο το τροφοδοτικο, χωρις να εχω ιδεα, το ανοιξα, το ειδα, το κολλησα παλι με το κολλητηρι μου, με χτυπησε και το ρευμα, αυτα :Ρ

τωρα εχω αλλο θεμα >.<

πως διαολο (συγνωμη κιολας) bootαρω στην fatal1ty? :@ δεν μπορω να του βαλω τα windows :@

του βαζω το dvd με τα 7, ΤΙΠΟΤΑ. του βαζω το dvd της Mobo, και βαζω ημερομηνια, και ωρα. αλλα μεχρι εκει!

εχει καποιος παρομοια μητρικη, fatal1ty, να μου πει? η εστω να ξερει τι πρεπει να κανω και πως?

μηπως να φτιαξω καλυτερα new post με αυτο το θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι το πρόβλημα τα watt, μάλλον για κάποιου είδος ασυμβατότητας το βλέπω, εχω στο μαγαζί HEC 385 με το οποίο δοκιμάζω τα πάντα χωρίς κανένα prob :T:

Κώστα αυτό το PSU έχεις; http://www.e-shop.gr/product?id=PER.700140 Αν ναι, τότε massive props, σκυλί το άτιμο - το είχα αγοράσει για μένα αλλά επειδή έπαιξε failιά με το PSU ενός φίλου, το έβαλα στο PC του (Q6600) και από το 2007 δεν έχει κάνει κιχ!

Θυμάμαι αξέχαστα το 2007 στο insomnia ότι μαζί με το πρώτο Toughpower 750W ήταν από τα τροφοδοτικά που τα προτείναμε αβέρτα σε builds!

Link to comment
Share on other sites

παιδια το θεμα αυτο οκ. ειχε ξεκολλησει κατι μεσα απο το τροφοδοτικο, χωρις να εχω ιδεα, το ανοιξα, το ειδα, το κολλησα παλι με το κολλητηρι μου, με χτυπησε και το ρευμα, αυτα :Ρ

τωρα εχω αλλο θεμα >.<

πως διαολο (συγνωμη κιολας) bootαρω στην fatal1ty? :@ δεν μπορω να του βαλω τα windows :@

του βαζω το dvd με τα 7, ΤΙΠΟΤΑ. του βαζω το dvd της Mobo, και βαζω ημερομηνια, και ωρα. αλλα μεχρι εκει!

εχει καποιος παρομοια μητρικη, fatal1ty, να μου πει? η εστω να ξερει τι πρεπει να κανω και πως?

μηπως να φτιαξω καλυτερα new post με αυτο το θεμα?

Μπαίνεις στο bios και αλλάζεις την σειρά εκκίνησης για να ξεκινήσει απ' το DVD. (Δες manual μητρικής)

Βάζεις το DVD και κάνεις "save and exit bios"

Όταν σου πει "press any key to boot from DVD", πάτα κάτι!

Βρίσκεσαι στην εγκατάσταση των Windows!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now