jax7480

Samsung Galaxy Note 3 first impressions...

Recommended Posts

Χθες παρέλαβα στα χέρια μου το νέο Galaxy Note 3 από τη Samsung.

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι παραπάνω από θετικές και δεν είναι μόνο από μένα που το πήρα για συσκευή μου. Το τηλέφωνο δείχνει να είναι αρκετά γρήγορο παντού, χωρίς lag, καλύτερο grip από το προηγούμενο Note 2, πιο ελαφρύ στο χέρι (είναι αισθητό), πιο στιβαρό (δεν παίρνει μετάλλιο στιβαρότητας αλλά δείχνει αρκετά καλύτερο από τον προκάτοχο) και πιο καλή συναρμογή. Σε αίσθηση μέσα στα μενού είναι αρκετά γρήγορο, χωρίς να έχει ζοριστεί μέχρι τώρα σε κάτι (download εφαρμογών και εγκατάσταση, με ταυτόχρονο browsing και μουσική να παίζει).

Περισσότερα σε λίγες μέρες που θα έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Μερικές φωτό και benchmarks:

730-albums185-picture15985.jpg

730-albums185-picture16053.jpg

730-albums185-picture16054.jpg

Camera sample:

6q1d.th.jpg

Benchmarks:

1) AnTuTu 4.0

730-albums185-picture16014.png

2) Benchmark PI

730-albums185-picture16050.png

3) Linpack

730-albums185-picture16046.jpg

4) Quadrant

730-albums185-picture16047.png

5) GL Benchmark 2.5 Egypt 1080p offscreen

730-albums185-picture16044.png

6) GL Benchmark 2.7 T-Rex 1080p offscreen

730-albums185-picture16045.png

7) Epic Citadel

730-albums185-picture16043.jpg

8) Vellamo HTML5

730-albums185-picture16048.png

9) 3DMark

730-albums185-picture16051.jpg

Ότι άλλο θέλετε ρωτάτε. Αν θέλετε κάποιο άλλο νουμεράκι από bench επίσης το ζητάτε.

Για την ώρα έμεινα ευχαριστημένος με το τηλέφωνο. Δεν του λείπει κάτι. Το μέγεθος δεν με ενόχλησε ούτε στο προηγούμενο Note 2. Τα τηλέφωνα είναι σχεδόν ίδια σε διαστάσεις, μόνο που το 3αρι είναι πιο λεπτό και ελαφρύτερο.

Link to comment
Share on other sites

1920x1080; 1920x1080;

Και το s4 μου και το htc one έχουν 1080p το θέμα είναι ο s800 και τα 3gb ram!!

Μεγειά Ζάχο :) Το μόνο που με κρατάει για να μην το πάρω είναι το μέγεθός του...

Το πίσω πλαστικό είναι αιώνες ανώτερο από την γενιά του note 2/s3

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες στο Note club Ζάχο, εχω ακομη το Note 1 με vanilla ICS αλλα Speedkernel και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, περιμενω μια μελλοντικη εκδοση με x86 επεξεργαστη για να αναβαθμισω. Περνα του και μια toughcase της Casemate, το αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Υπολογίζω με χρήση πάνω από 1.5-2 μέρες δεν την παλεύει για κανένα λόγο.. Με χρήση είπα...Έχει τεράστια μπαταρία αλλά την σκοτώνει η τεράστια οθόνη

Είναι πανέμορφο το άτιμο όπως και τ 4ρι :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...

Μη βιάζεσαι... περίμενε να διαβάσεις και από αλλού reviews.

Για το Ars Technica δεν είχα ξαναδιαβάσει, δεν ξέρω πόσο γνωστό site είναι κτλ, πάντως επειδή μου φάνησε περίεργο το όλο σκηνικό κατέβασα κι εγώ ένα CPU monitor και έτρεξα κάποια benchmarks ξανά. Περιέργως η CPU δούλευε έτσι όπως πρέπει, όλοι οι πυρήνες κλειστοί εκτός από έναν...

Θα δείξει. Θα το βρούνε κι άλλοι το cheating...

Link to comment
Share on other sites

Ζεσταίνεται Ζάχο? Με έντονη χρήση την ακούει?

Δεν με απασχολεί για το benchmarks ιδιαίτερα απλά το βρήκα και το πόσταρα για να δεις τι παίζει :)

Link to comment
Share on other sites

Ζεσταίνεται Ζάχο? Με έντονη χρήση την ακούει?

Δεν με απασχολεί για το benchmarks ιδιαίτερα απλά το βρήκα και το πόσταρα για να δεις τι παίζει :)

Όχι ιδιαίτερα. Περισσότερο η πίσω πλευρά κοντά στην κάμερα ζεσταίνεται αλλά όχι έντονα. Το Note 2 ζεσταινόταν πιο πολύ και το καταλάβαινες στο μάγουλο.

Για τα benchmarks έκανα τις δοκιμές για να δώσω κατά πόσο αληθεύει. Μπορεί να είναι και αλήθεια όντως, πάντως στο δικό μου, τουλάχιστον έτσι δείχνει, το CPU δουλεύει όπως πρέπει. Κλείνει όλους τους πυρήνες εκτός από έναν.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε κάνα παιχνίδι και δες αν ζεσταίνεται μετά από κανένα μισάωρο.. γιατί το s4 μου με τον s600 βέβαια ζεσταίνεται αρκετά, θέλω να δω τι κάνει ο s800!

Καλά στο 3g δεν καίει τίποτα δεν ξέρω πως την παλεύει τόσο πολύ το s3 δεν την πάλευε ούτε μέρα με τόση χρήση!note 2 s3 καμία επαφή με s4/ note 3 ούτε απο ποιότητα ούτε απο ταχύτητα!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε κάνα παιχνίδι και δες αν ζεσταίνεται μετά από κανένα μισάωρο.. γιατί το s4 μου με τον s600 βέβαια ζεσταίνεται αρκετά, θέλω να δω τι κάνει ο s800!

Καλά στο 3g δεν καίει τίποτα δεν ξέρω πως την παλεύει τόσο πολύ το s3 δεν την πάλευε ούτε μέρα με τόση χρήση!note 2 s3 καμία επαφή με s4/ note 3 ούτε απο ποιότητα ούτε απο ταχύτητα!

Κατέβασα το σωστό πρόγραμμα για τους πυρήνες.

Το Ars Techica έχει δίκιο. Εκτός από το GFXBench, σε όλα τα υπόλοιπα προγράμματα τα Cores δουλεύουν όλα στο τέρμα, 2.3GHz.

Link to comment
Share on other sites

Για να είναι valid το bench πρέπει να χρησιμοποείται ένα core στα 300 Mhz?

Όχι, απλά λέγετε πως πριν ξεκινήσει το bench πρέπει να τρέχει εκεί και όταν το ξεκινήσεις να ενεργοποιεί όλους τους πυρήνες γιατί έτσι γίνεται όταν παίζεις παιχνίδια.

Τέσπα, είναι θέμα του πως το βλέπει κανείς. Είναι δηλαδή σαν να σου λένε στον υπολογιστή πως αν δεν έχεις ενεργοποιημένο το Intel Speedstep δεν είναι έγκυρο το bench.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να έκανε το ίδιο και στα games, όπου εκεί χρειάζεται η επεξεργαστική ισχύ. Δεν το κάνει όμως. Ειδάλλως θα λέγαμε πως είναι optimization.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κρίμα ένα τόσο δυνατό μηχάνημα που δεν έχει ανάγκη τίποτα για να αποδείξει ότι πάει τάπα όμως να το tunάρουν για να βγάζει καλύτερα σκορ στα benchmarks. Γιατί να κάνουν κάτι τέτοιο? Δεν καταλαβαίνουν ότι κάνουν μόνο κακό στην εικόνα του?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now