Liakos

Για 768.91 + ΦΠΑ Αξίζει? ή όχι

Recommended Posts

Τι λέτε ? αξίζει η να το ψάξω περισσότερο? το πορτοφόλι μου αντέχει μέχρι 950-1000 ευρώ .. αυτά τα στοιχεία βγαίνουν 768.91 Χωρίς Οθόνη κ χωρίς σκληρό δίσκο.

Πείτε μου την γνώμη σας.. το θέλω στάνταρ με 24 άρα ή 27 οθόνη και η χρήση του θα είναι για Games σαν League of legends / Pro 2013-2014 / call of duty / k κανα DIRT / NFS /

Aerocool XPredator X1 White Edition ( EN57080 )-Τιμή 62,52 ?

Cooler Master GX-750W ( RS750-ACAAD3-EU )-Τιμή 88,99 ?

MSI Z87-G45 Gaming ( 7821-001R )-Τιμή 150,16 ?

CPU Intel 1150 i5-4670K Ci5 Box (3,4GHz)( BX80646I54670K )-Τιμή 216,06 ?

CPU K 1156/55/50/AM3 Arctic Fr. 13( UCACO-FZ130-BL )-Τιμή 28,43 ?

GRA PCX GBT GTX650 TI OC 2GB( GV-N65TOC-2GI )-Τιμή 143,11 ?

G.Skill DIMM 8 GB DDR3-1600 Kit ( F3-12800CL9D-8GBRL )-Τιμή 79,64 ?

Έχετε καμία άλλη ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

'Οπως? πες μου κανένα καλό μοντέλο μητρικής πιο φθηνό που να συνεργάζεται όμορφα με τον I5-4670K ή αν πάρω τον i5-2500k και τα ρέστα να τα ρίξω στην κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μία αλλαγή .. έβαλα Motherboard Mod 1150 GBT Z87M-D3H (MATX)( Z87M-D3H )-Τιμή 109,21 ? και άλλαξα κάρτα γραφικών σε GRA PCX GBT GTX760 2GB OC 2.0( GV-N760OC-2GD (REV. 2.0) )-Τιμή 255,42 ? καλύτερα έτσι ε?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εκει γυρω στα 80-100 ευρω μεγιστο μητρικη οπως η Gigabyte B85-HD3 και σε non K επεξεργαστη οπως ο απλος i5 4570 στα 180 ευρώ, γνώμη μου οτι το overclocking σε Haswell δεν αξιζει μιας και δεν θα πας πολυ μακρυα εκτος αν εισαι πολυ τυχερος στο κομματι που θα αγορασεις, με μια τιμια μητρικη στα 85 ευρω οπως η Gigabyte B85-HD3 και τον i5 4570 εξοικονομεις 90 ευρώ, μεγαλο ποσο που μπορει να παει ειτε σε καρτα ειτε σε SSD, σκεψου το.

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου οτι το overclocking σε Haswell δεν αξιζει μιας και δεν θα πας πολυ μακρυα εκτος αν εισαι πολυ τυχερος στο κομματι που θα αγορασεις, .

Τ οτι δεν παει πανω απο 4.6 - 4.8 ευκολα δεν παει να πει οτι δεν αξιζει να τον κανει OC.

πχ Overclock3D :: Review :: Intel 4670K i5 Haswell Review & Overclocking :: Conclusion

πηρε overclock3d gold award k gamers choice

"The Core i5-4670K is a pocket rocket. Stock performance is good, but it's the ease of the overclocking that really shone."

συν οτι τον απεκαλεσε διαδοχο του 2500Κ

"

When we first got wind of the Core i5-4670K we wondered, as we are sure you did, as to whether Intel have produced a successor for the vastly popular and powerful Core i5-2500K.

Unquestionably they have."

Tωρα αν δεν ενδιαφερεται για OC, τοτε ναι να παει σε non Z mobo k non K cpu.

Οσον αφορα το set up σου [MENTION=14093]Liakos[/MENTION] αλλαξε psu και πανε σε κατι οπως

XFX ProSeries 650W Core Edition Full Wired (Bronze) | Skroutz.gr

Corsair Enthusiast Series TX650 V2 80Plus Bronze | Skroutz.gr

πολυ πιο ποιοτικα και δεν χρειαζεσαι 750 watt για το set up σου.

Απο mobo αλλαξε θα σου πω λογο εταιριας και δες κατι απο asus-giga η ακομη κι asrock στην τιμη που θες και με τα spec που θες.

(εχω πολυ κακες εμπειριες απο MSI δουλευα και σε μαγαζι σαν τεχνικος)

+1 για την gtx 760 :D

Link to comment
Share on other sites

Τ οτι δεν παει πανω απο 4.6 - 4.8 ευκολα δεν παει να πει οτι δεν αξιζει να τον κανει OC.

πχ Overclock3D :: Review :: Intel 4670K i5 Haswell Review & Overclocking :: Conclusion

πηρε overclock3d gold award k gamers choice

"The Core i5-4670K is a pocket rocket. Stock performance is good, but it's the ease of the overclocking that really shone."

συν οτι τον απεκαλεσε διαδοχο του 2500Κ

"

When we first got wind of the Core i5-4670K we wondered, as we are sure you did, as to whether Intel have produced a successor for the vastly popular and powerful Core i5-2500K.

Unquestionably they have."

Tωρα αν δεν ενδιαφερεται για OC, τοτε ναι να παει σε non Z mobo k non K cpu.

Οσον αφορα το set up σου @Liakos αλλαξε psu και πανε σε κατι οπως

XFX ProSeries 650W Core Edition Full Wired (Bronze) | Skroutz.gr

Corsair Enthusiast Series TX650 V2 80Plus Bronze | Skroutz.gr

πολυ πιο ποιοτικα και δεν χρειαζεσαι 750 watt για το set up σου.

Απο mobo αλλαξε θα σου πω λογο εταιριας και δες κατι απο asus-giga η ακομη κι asrock στην τιμη που θες και με τα spec που θες.

(εχω πολυ κακες εμπειριες απο MSI δουλευα και σε μαγαζι σαν τεχνικος)

+1 για την gtx 760 :D

Το τι λεει ενα review εμενα δεν μου λεει τιποτα, τα περισσοτερα κομματια δεν πανε πανω απο 4.2-4.3 και με δυνατη ψυκτρα μιας και το chip ειναι θερμαστρα δωματιου, εκτος τις αλλης ειναι ενα πετσοκομμενο SKU διχως σημαντικα ISA extensions οπως το TSX σε σχεση με τους non K που υποστηριζουν ολοκληρα τα Instructions Sets της Intel, sorry αλλα 40 ευρω παραπανω για ενα σακατεμενο chip εγω δεν δινω στην Intel, προτιμω τα κλειδωμενα SKU στα ακριβα CPU της πλεον.

Edited by IntelUser2525
Link to comment
Share on other sites

μια ακόμα ψήφος στις επιλογές του [MENTION=2090]IntelUser2525[/MENTION] με μια Gigabyte B85-HD3 και τον i5 4570

και την διαφορά είτε σε SSD ή σε καλύτερη κάρτα γραφικών

Link to comment
Share on other sites

Supra εγώ μαζί σου είμαι φίλε..

Αρκα ο τίτλος του site απο κάτω τι γράφει?? :hehe:

Anyway αν δεν παίζουν άλλα φράγκα η αλήθεια είναι ότι καλύτερα να βάλεις μια καλύτερη κάρτα γραφικών!

Link to comment
Share on other sites

μια ακόμα ψήφος στις επιλογές του @IntelUser2525 με μια Gigabyte B85-HD3 και τον i5 4570

και την διαφορά είτε σε SSD ή σε καλύτερη κάρτα γραφικών

Σε σφιχτο Budget ειναι παντα θεμα balancing και συμβιβασμων οπως γνωριζεις, σε μια τετοια περιπτωση προσωπικα θυσιαζω το overclocking για graphics horsepower η εναν γρηγορο SSD διχως δευτερη σκεψη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έχω τρελαθεί και αλλάζω συνέχεια γνώμες.. ένας άλλος μου είπε επειδή βρήκα σε καλή τιμή I7 4820K 2011 socket και μία mobo Gigabyte X79-UD3 πώς δεν κάνουν για gaming όσο οι Haswells... please help ρε παίδες.

Link to comment
Share on other sites

είσαι σταθης ψαλτης Νικόλα

το ότι λέει oc πρέπει να προτείνουμε πάντα με γνώμονα αυτό? χωρίς να ακούμε τι θέλει ο άλλος να κάνει? :P

με το δικό σου σκεπτικό θα έπρεπε δηλαδή να προτείνω k επεξεργαστή για να κάνει 300-400MHz OC και να νομίζει όπως εσύ πως έγινε overclocker και να θυσιάσει τα γραφικά ενώ έχει αναφέρει πως θέλει gaming tower

Link to comment
Share on other sites

Πήρα πρόταση για 4670K i5 + Gigabyte Sniper M5 στα 350.. τι λέτε? να το κάνω?

Kαλησπέρες.

Σαν τιμή, εξαιρετική. Αλλά σου χρειάζεται όντως μητρική που στοιχίζει 200+ ευρώ; Προσωπικά θα έριχνα χρήμα σε κάρτα γραφικών ή SSD, όπως σου έχουν προτείνει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Το ειπα ξεκαθαρα " Tωρα αν δεν ενδιαφερεται για OC, τοτε ναι να παει σε non Z mobo k non K cpu. "

O Κ cpu μπορει να μην εχει ολα τα features οπως ο non k αλλα αυτη ειναι και η πολιτικη τις εταιριας...Αν τα θελεις ολα σκαστα σου λεει (κακο για μας φυσικα...)

Ο καθενας κανει τις επιλογες του αναλογα με το τι θελει .Τωρα εαν ενα reviwe "κανει" ενα cpu, και ναι και οχι. Εγω πηγα σε non Κ γιατι σιγουρα σε 2-3 η και 4 χρονια αυτα τα 300-400mhz πιστευω θα με boostαρουν εστω κ λιγο για να τρεξω τα games,προγραμματα κλπ που θελω.

Ετσι κι αλλιως ο [MENTION=14093]Liakos[/MENTION] εδωσε περιθωριο στο budget του εως 950-1000Ε αρα με γνωμονα αυτο μπορει να παει και σε K cpu αλλα και σε καλυτερη GPU+SSD.

Αγαπητο GTR να σε καλα :congratulatory:

Link to comment
Share on other sites

είσαι σταθης ψαλτης Νικόλα

Εσύ έχεις όνομα Arkas Κωστή :)

με το δικό σου σκεπτικό θα έπρεπε δηλαδή να προτείνω k επεξεργαστή για να κάνει 300-400MHz OC και να νομίζει όπως εσύ πως έγινε overclocker και να θυσιάσει τα γραφικά ενώ έχει αναφέρει πως θέλει gaming tower

Φυσικά και όχι άλλωστε το είπα ότι αξίζουν περισσότερο τα γραφικά! Δεν διαφωνούμε βρε!!

Link to comment
Share on other sites

παντως και το B85 chip κλοκαρε ευκολα με ειδικο bios που εδιναν οι κατασκευαστες. τελικα κοπηκε με παρεμβαση της ιντελ .

συμφωνω σε i5 και πολυ δυνατη καρτα γραφικων.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now