tony3907

2x6870 cf or single 7870 or 7950?

Recommended Posts

Ειμαι στο εξης διλημμα: να βαλω μα δευτερη 6870 εχω ηδη αυτη Επισκόπηση - GV-R687SO-1GD - Radeon HD 6870 - Chipset Radeon HD 6000 series - VGA - GIGABYTE

ή να την αναβαθμισω με μια 7870 ή 7950?

Σας ευχαριστω εκ των πρωτερων

Edited by chris2005dim
Link to comment
Share on other sites

τελικά 6870 ή 6970 με μπερδεύει ο τίτλος?

αν εννοείς την 6870 τότε τότε ελαφρώς θεωρώ πως υπερέχει η το CF αλλά το σημαντικότερο για μένα είναι ότι θα καταναλώνεις τουλάχιστον 300W περισσότερα για καμιά 10fps παραπανω

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

και ειναι καλυτερη απο 2x6870?

ναι 1080p ειμαι

Είναι καλύτερη για τα 1080p σε απόλυτα νούμερα 2 6870 είναι δυνατότερες απλά δεν νομίζω πως αξίζει γιατί θα πάρεις και τα προβλήματα του cf δώρο :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες και συμφωνα με οτι μου ειπατε αποφασισα να περιμενω για την νεα σειρα και να αφησω το cf και τα δωρα του (προβληματα)

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε την νέα σειρά γιατί δεν συμφέρει για 1080p να έχεις 2x6870, κυρίως λόγω κατανάλωσης και έπειτα λόγω πιθανών προβλημάτων στις επιδόσεις του CFX (CrossFireX).

Όταν βγει η νέα σειρά, μπορείς να πας και σε καμιά 7950 όταν θα πέσουν οι τιμές! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να μην σκεφτεις καθολου το crossfire, μονο απο αποψη vram!! Δεν ξερω τι games παίζεις, αλλα εγω με 3gb που εχω σε 1080p, σε παιχνίδια τυπου battlefield, witcher τρωω 2 περιπου. Τωρα με τη νεα γενια παιχνιδιων αυτος ο αριθμος σιγουρα θα ανεβει. Εγω θα σου ελεγα αν εχεις τα λευτα να πας σε μια R9 280x toxic της Sapphire, 320 ευρω βγαινει απο Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το δεις απο αποψη χρηματων, με 2 6870 εχεις καλυτερες επιδοσεις απο μια 7870, αλλα σιγουρα οχι καλυτερες επιδοσεις απο μια 7950,χανεις σε vrman ασ πουμε, και οχι μονο.

Απο την αλλη 2 6870 μην φαντααστεις θα εχουν τρελες επιδοσεις παραπανω που θα εκτοψευονται στα ουρανια! απλα ειναι μια φτηνη λυση στο να εχεις κατι παραπαπω.

Μια 7950 σιγουρα θα ηταν παρα πολυ καλη! ξεκηνανε απο ~250? καινουργιες και αν ψαχτεις λιγο παραπανω και θελεις βεβαια περνεις την ιδια και με 200? Used.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now