bfc_xxx

Γνώμες για freenas.

Recommended Posts

Θέλω να φτιάξω ένα κουτάκι freenas. Απ'ότι έχω διαβάσει το freenas εχει απαιτήσεις σε μνήμη.

Θα δουλέψουν τα παρακατω:

ASROCK Z77 Pro3

INTEL CPU CORE i3 3240 -> 55Watt

8GB RAM (1 DIMM)

2x Hard Disk 2TB (σε Raid ή ZFS)

PSU 600Watt

Λειτουργικο σε φλασακι 8GB

Link to comment
Share on other sites

Τι θα κάνεις με το freenas? 2 δίσκοι είναι λίγοι για raid (αποθήκη) και το ZFS θα σου τρώει πολλούς πόρους συστήματος έτσι.

Δεν έχει τόση απαίτηση σε μνήμη, >2GB μια χαρά δουλεύει, αλλά ξαναλέω εξαρτάται τι θα υποστηρίξει. Έχω ένα που παίζει ρόλο citrix datastore για application servers.

Link to comment
Share on other sites

Τα 2TB είναι υπεραρκετα για τη δουλειά που το θέλω. Θα έχει κρίσιμα αρχεία που δε θέλω να χαθούν. 90% doc αρχεια. Οπότε δύο δίσκοι για να γράφονται τα δεδομένα και στους δύο δίσκους.

Απαιτήσεις σε δίκτυο και ταχύτητα δεν έχω, τώρα την ίδια δουλειά τη κάνει ενα pc το οποίο έχει ενα κοινόχρηστο φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

Άρα μιλάμε για raid 1, που δεν είναι ασφάλεια.

Κρίμα πάντως να έχεις ένα τόσο καλό σύστημα για τέτοια χρήση! Πραγματικά και ένα PIII κάνει τη δουλειά που θέλεις με μια 1 Gbps κάρτα δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Raid 1 για ασφάλεια. Σκεφτομαι να μη το κανω με το raid controller του motherboard αλλα με zfs. Φτιαχνω καλο μηχανημα για να εχει προοπτικη αναβάθμισης.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι δεν θα το κάνεις με controller ίδια ασφάλεια δίνουν, δεδομένου ότι όλα είναι software based! Κοίτα, και Virtualization servers να στηρίξεις πάνω του, πάλι θα είναι πολύ.

Το πιο βασικό πάντως, θα είναι η κατανάλωση (κοντά στα 80-100 Watt) που θα σκοτώνει τη τσέπη σου, ειδικά τώρα που έχεις πάρα πολύ μικρή απαίτηση.

Link to comment
Share on other sites

οντως καλο μηχανημα για να το κανεις NAS

Το freenas λενε οτι χρειαζεται 1GB μνηνη ανα 1TB .και γενικα κοιτας να εχει μικρη καταναλωση γιατι θα δουλευει 24/7.

Εμενα να φανταστεις τρεχει σε AMD 64 :P

Link to comment
Share on other sites

Βαλε οπωσδηποτε 4gb ram και εναν εξτρα δισκο για RaidZ, το υπολοιπο hw οπως ο i3 ειναι overkill μιας και ενας Celeron των 37 ευρω κανει σουπερ δουλεια, εγκατεστησε το FreeNAS σε ενα usb stick καλυτερα για να εχεις ολες τις sata ports διαθεσιμες για δισκους ΚΑΙ βαλτου και μια καλη καρτα δικτυου της Intel στα 35 ευρώ για να πιανεις πραγματικες gigabit ταχυτητες και να ξεμπερδευεις με τις μαπες onboard...καλη επιτυχια.

Edited by IntelUser2525
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now