aRkA$

Nvidia GTX Titan Ultra η απάντηση στην AMD R9 290X?

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Nvidia GTX Titan Ultra η απάντηση στην AMD R9 290X?]http://reviews.hwbox.gr/news/nvidia.jpg[/NEWS_IMG]Με την διάθεση της AMD Radeon R9 290X να βρίσκεται προ των πυλών και με τα πρώτα benchmarks να δείχνουν πως η κορυφαία GTX Titan βρήκε άξιο αντίπαλο, η Nvidia ενδεχομένως να ετοιμάζεται να απαντήσει με μια υλοποίηση βασισμένη στην “ωμή” δύναμη του πυρήνα Kepler GK110.

Μπορεί ο εν λόγω πυρήνας να αποτελεί μονόδρομο σήμερα στις high-end κάρτες γραφικών, ενσωματώνοντας όλα τα πλεονεκτήματα της αρχιτεκτονικής Fermi όμως σίγουρα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης ώστε το στέμμα της απόλυτης VGA επιστρέψει πάλι στο πράσινο στρατόπεδο. Πιο συγκεκριμένα, έγκυρες πηγές κάνουν λόγο για την επικείμενη παρουσίαση μιας νέας κάρτας στο Motreal Gaming Event που θα πραγματοποιηθεί στις 16 & 17 Οκτωβρίου, η οποία θα καταφέρει να δείξει τις πραγματικές δυνατότητες ενός fully-unlocked GK110 core. Το επικρατέστερο σενάριο είναι να φέρει την ονομασία Nvidia Titan Ultra. Σε μερικές μέρες θα διαλευκανθεί το αν μπορεί η Nvidia να πάρει μια αδιαμφισβήτητη υπεροχή έναντι του αντιπάλου της κερδίζοντας πάλι τις εντυπώσεις.

[img_ALT=Nvidia GTX Titan Ultra η απάντηση στην AMD R9 290X?]

http://www.hwbox.gr/members/2437-albums209-picture16355.jpg[/img_ALT]

[MAG_FULL=Nvidia GTX Titan Ultra η απάντηση στην AMD R9 290X?]http://www.hwbox.gr/members/2437-albums209-picture16354.jpg[/MAG_FULL]

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι η nvidia δεν ασχολειτε με την αρχιτεκτονικη kepler και παει παλι πισω στην αρχιτεκτονική Fermi? Λετε επιτελους η nvidia να φτασει την ATI?Διοτι εδω και χρονια εμεινε πισω δυστυχως η nvidia

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι η nvidia δεν ασχολειτε με την αρχιτεκτονικη kepler και παει παλι πισω στην αρχιτεκτονική Fermi? Λετε επιτελους η nvidia να φτασει την ATI?Διοτι εδω και χρονια εμεινε πισω δυστυχως η nvidia

Capture.JPG

Capture.JPG

Capture.JPG

Capture.JPG.5d762ce57983a3678c0e1b2a562b

Link to comment
Share on other sites

θα έδινα και εγώ ένα χιλιάρικο, αλλά περιμένω την έκδοση με τα λουκέτα στο κούλερ να έχω να ξεκλειδώνω και εγώ κάτι, όχι μόνο η nVidia όποτε αλλάζουν τα κόζια.

Link to comment
Share on other sites

θα έδινα και εγώ ένα χιλιάρικο, αλλά περιμένω την έκδοση με τα λουκέτα στο κούλερ να έχω να ξεκλειδώνω και εγώ κάτι, όχι μόνο η nVidia όποτε αλλάζουν τα κόζια.

Γιατί απαγορεύεται από κάποιο νόμο να εκμεταλλεύεται η εταιρεία τις καταστάσεις προς όφελός της? Δλδ ο σωτήρας του λαού amd τι έκανε? Πήγε και ξανάβγαλε τις ίδιες κάρτες 2 χρόνια μετά με παρανοική κατανάλωση και υψηλές τιμές αλλά αυτό δεν είναι κακό?

Εκτός και αν εννοείς κάτι αλλο :)

Link to comment
Share on other sites

παρανοική κατανάλωση και υψηλές τιμές αλλά αυτό δεν είναι κακό?

wat?

6-7% είναι η διαφορά και είναι στην επόμενη σελίδα από το review που έχεις δει(guru3d) με τίτλο performance per watt

και 2ον η κάρτα που είδες στην παρουσίαση είναι γύρω στα 300 ?.

τα υπόλοιπα για την nVidia πάνε πίσω στο 2003 και δεν θέλω να μακρηγορήσω αλλά δεν πρόκειται να δώσω τον κόπο 9 ημερών για να πάρω μια κάρτα που έχει 1000 ? και τεχνολογία q2 '12

ετεροχρονισμένη προσθήκη: ακόμα να μάθουμε τι έπαθε ο gk114

Edited by gpl
γιατί φταίει το πασοκ
Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει η τιμή της ?? Δλδ η 290x πόσο κατανάλωση θα έχει?

τα υπόλοιπα για την nVidia πάνε πίσω στο 2003 και δεν θέλω να μακρηγορήσω αλλά δεν πρόκειται να δώσω τον κόπο 9 ημερών για να πάρω μια κάρτα που έχει 1000 ? και τεχνολογία q2 '12

Σε 18 θα έχεις sli και σε 27 triple sli :)

Link to comment
Share on other sites

Δλδ η 290x πόσο κατανάλωση θα έχει?

Η 290X είναι άλλο chip και θα έχει διαφορετική θερμική συμπεριφορά από τα rebrands που απλά είναι overclockαρισμένα μοντέλα > περισσότερη κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now