winters

Ήμουν νιος και γέρασα. O/C σε GPU Radeon 7770.

Recommended Posts

Έχω να κλοκάρω κάρτα πάνω από 6-7 χρόνια.

α) Αν θυμάμαι καλά ανεβάζουμε πρώτα core και μετά μνήμες ε;

β) AMD overdrive για να ανεβάσω τα ρολόγια;

γ) Ποιο Stress toοl να χρησιμοποιήσω;

δ) Για bios editor;

Ξέρετε χοτρικά πόσο μπορεί να πάνε τα ρολόγια; Αυτή έχω... SAPPHIRE HD 7770 GHz Edition 1GB GDDR5

Link to comment
Share on other sites

Άσε τα stress tests ανέβαζε μόνο πυρήνα και άνοιγε το game που σε ενδιαφέρει τώρα ώστε να δεις μέχρι που παίζει μικρά βηματάκια.. ..κάθε game σηκώνει άλλα ρολόγια :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό και γρήγορο tell για τις μνήμες είναι το τελευταίο OCCT με το error correction του. Για πυρήνα μερικές loops 3D11 και το καταραμένο το Metro - που με την παραμικρή υποψία αστάθειας θα σε στείλει για driver restart στο 2 λεπτο πάνω, αν το έχεις maxed ;)

Για BIOS edit δεν ξέρω αν υπάρχει πλέον σοβαρό utility στο κόκκινο στρατόπεδο. Βρες τα ρολόγια και το ψάχνεις ίσως με hex αργότερα;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό και γρήγορο tell για τις μνήμες είναι το τελευταίο OCCT με το error correction του. Για πυρήνα μερικές loops 3D11 και το καταραμένο το Metro - που με την παραμικρή υποψία αστάθειας θα σε στείλει για driver restart στο 2 λεπτο πάνω, αν το έχεις maxed ;)

Για BIOS edit δεν ξέρω αν υπάρχει πλέον σοβαρό utility στο κόκκινο στρατόπεδο. Βρες τα ρολόγια και το ψάχνεις ίσως με hex αργότερα;

Απλά επειδή δεν θέλω το Catalyst λέω να περάσω στο bios τα ρολόγια να τελειώνω. Το unigine heaven δεν είναι καλό για stress tool;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι - μια χαρά stressing κάνεις και με το unigine. Με δύο loopες ξέρεις ήδη στο περίπου τι παίζει από πυρήνα ΑΛΛΑ και στα δύο unigine μπορείς να βγάλεις loopες με τις μνήμες να πετάνε errors (άσπρα pixels εδώ και εκεί, επειδή παίζεις πάνω από τις δυνατότητες τους).

Στις μνήμες θα σε βοηθήσει το OCCT γιατί μετράει τα errors και δεν χρειάζεται να είσαι παρατηρητικός.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now