alphastorm

ημι-αναβαθμιση

Recommended Posts

στο ψητο κατευθειαν

εκατσε το εφαπαξ της μανας και θα τσιμπησω ενα 700αρακι

αρχικα σκεφτομουν για full αναβαθμηση [εκτος ram, psu ,tower ]

και να παω σε ιντελ.

μετα ομως σκεφτηκα πως δεν αξιζει τον κοπο να αλλαξω τελειως πλατφορμα και να τα ξοδεψω ολα για pc

εχουμε και λεμε

αυτη την στιγμη εχω

phenom 975 @stock 3.6

asus m4a89gtd pro usb 3

8gb ram hyperx 1600

εναν απλο 500αρι δισκο

και corsair gs500 τροφοδοτικο.

gtx285 pny 1 gb .

η ημιαναβαθμιση περιλαμβανει ssd στανταρακι [κλεινω προς samsung 840 evo μερια ]

υδροψυξη για cpu [coolermaster seidon 240]

και καρτα γραφικων .

η οθονη ειναι 1080p και ασχολουμαι με games [κατα βαση μονο csgo που δεν εχει και τρελες απαιτησεις αλλα αργοτερα who knows?!]

το κουτι που θα στεγαστουν ολα αυτα ειναι corsair 650d οποτε δεν εχω θεμα χωρου υπαρχει απλετος.

δεν εχω θεμα ως προς μαρκα amd nvidia αλλα θα ηθελα να ειναι μαρκας asus[αδυναμια :P]

με μαξ 350ε ποια ειναι η καλυτερη επιλογη?? [για καρτα παντα]

αξιζει η αγορα απο εξωτερικο η θα μπλεχτω και θα τραβιεμαι σε περιπτωση βλαβης κτλπ.

επισης υπαρχει περιπτωση bottleneck λογο παλιου[σχετικα] επεξεργαστη?

ευχαριστω τσακαλια!

Link to comment
Share on other sites

το cpu δεν θα το αλλαζα, τουλαχιστον οχι ακομα, απλα θα το κλοκαριζα λιγακι

τωρα με το εξωτερικο, παιζει να χρεωθεις τελωνειο εξτρα, δλδ αν δεν ειναι η διαφορα τερααστια δεν αξιζει το ρισκο

για gpu γιατι δεν περιμενεις καποια 290/290x, να ερθουν ελλαδα και να προσαρμοστουνε οι dealers στις νεες τιμες...?

ενοω παρε seidon και εναν ssd και περιμενε

Link to comment
Share on other sites

με οθόνη 1080p δεν είναι overkill μια 290 ή 290X?

Δεν κατάλαβες...δεν γράφει να αγοράσει τέτοια κάρτα αλλά να κυκλοφορήσουν ώστε να πέσουν οι τιμές των άλλων..:)

εγώ στην θέση σου θα πούλαγα όλα τα parts εκτός από case

και με τα λεφτά που θα έβγαζα +700? θα πήγαινα σε μια τέτοια επιλογή μαζί με coolermaster seidon 240 και θα ήμουν θεος

Πόσο συμφωνώ!!!! +10000!!!! Και θα έχεις και νέο pc όχι απλά μια αναβαθμισούλα σε παλιά πράγματα!! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ήδη στα 3.6 η Seidon δεν θα σου "δώσει" πολλά. Κράτα τα 100 ευρώ της.

Πάρε την SSDάρα σου και μια φθηνή (αν προλάβεις) 7970 και είσαι super. Ναι στις χαμηλές θα έχεις bottleneck αλλά who cares αν βρεις αυτή -> 8475932 - 3072MB PowerColor Radeon HD 7970 OC Aktiv PCIe 3.0 x16 :D

Link to comment
Share on other sites

με οθόνη 1080p δεν είναι overkill μια 290 ή 290X?

εγώ στην θέση σου θα πούλαγα όλα τα parts εκτός από case

και με τα λεφτά που θα έβγαζα +700? θα πήγαινα σε μια τέτοια επιλογή μαζί με coolermaster seidon 240 και θα ήμουν θεος

ολα τα parts εννοεις motherboard+cpu+gpu γιατι τα υπολοιπα [ram psu hdd] δεν αξιζει να τα δωσω . [αφου κανουν για την καινουρια συνθεση φανταζομαι ]

και για τα 3 μαζι ποσο περιπου μπορω να βγαλω? σαν πακετο η ξεχωριστα .

κανα 250αρι?

γενικα δεν θελω να δωσω ολο το χαρτζιλικι για το pc ελεγα να κρατησω και τιποτα στην ακρη για κανα διπλωμα μηχανακι ας πουμε xD

θα το σκεφτω παντως

απο mindfactory εχει αγορασει καποιος? εφοσον ειναι ευρωπαικο μαγαζι νομιζω δεν παιζει θεμα εκτελωνισμου ε?

επισης οπως το ειχα σκεφτει εγω ελεγα να χτυπησω ssd+gpu+cooler και σε 6-8 μηνες να παω σε πλατφορμα ιντελ που θα μπορω να παιξω κιολας με το o/c πιο ανετα η κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

νομιζα πως εχεις διαθεσιμο το 700? για pc μονο για pc, sorry

αλλα ναι μπορεις να κρατησεις και HDD και RAM αν ειναι

καθως και το PSU 500W, εισαι μια χαρα αλλα σε περιπτωση που θες να σηκωσεις λιγο cpu και καρτα γραφικων κινησε στα ορια

κανα 230-240? υπολογισε cpu,motherboard και vga

Link to comment
Share on other sites

το λειτουργικο και το csgo θα μπουνε στο ssd ,αρχεια μουσικης και backup θα μπουν στον απλο .

γενικα δεν χρειαζομαι πολλα gb αφου τα περισσοτερα τα χωνω στον πατερα και σε εξωτερικους .

αχχχ παλιοτομαρα μου βαλατε ιδεες τωρα ! .... ...... :')

Link to comment
Share on other sites

αχχχ παλιοτομαρα μου βαλατε ιδεες τωρα ! .... ...... :')

Μπες σε αυτή την ιδέα γιατί είναι μεγάλη αναβάθμιση και αξίζει τα λεφτά της...να πάρεις και το 100% όποιας nvidia (:hehe:) κάρτας κι αν πάρεις...

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα τα αξιζει τα λεφτα της αλλα οπως το σκεφτομαι θα φυγουν πολλα

220+[130-180] cpu + mobo απο λιγο που κοιταξα τιμες στο σκρουτζ.

συνολο μαξ 500 βγαλε ενα 200αρι που θα πουληθουν αυτα που εχω

παμε στα 300 +100 για ενα ssd- θα μου μεινουν μονο 200 για την καρτα και χωρις υδροψυξη .... δεεεεννν βγαινω ... ενω αν τα παω ssd + gpu θα παρω καλη καρτα για 2 τουλαχιστον χρονια και σε ενα 8μηνο π.χ θα κανω την αλλαγη σε intel + τροφοδοτικο για να ξεκινησει και το o/c [ισως εχουν πεσει και οι τιμες απο δεη xD ]

χιλια ευχαριστω παιδες θα τα λαβω ολα υποψιν

caution τουμπανη η καρτα το βλεπω ,αλλα αυτο το χρωμα με σκοτωνει :P

[MENTION=1118]venisk[/MENTION] μην χαιρεσαι για amd gpu με βλεπω

αν και πετυχα μια asus 770 με μαυρο backplate και μου τρεχαν τα σαλια...

Link to comment
Share on other sites

ολα τα parts εννοεις motherboard+cpu+gpu γιατι τα υπολοιπα [ram psu hdd] δεν αξιζει να τα δωσω . [αφου κανουν για την καινουρια συνθεση φανταζομαι ]

και για τα 3 μαζι ποσο περιπου μπορω να βγαλω? σαν πακετο η ξεχωριστα .

κανα 250αρι?

γενικα δεν θελω να δωσω ολο το χαρτζιλικι για το pc ελεγα να κρατησω και τιποτα στην ακρη για κανα διπλωμα μηχανακι ας πουμε xD

θα το σκεφτω παντως

απο mindfactory εχει αγορασει καποιος? εφοσον ειναι ευρωπαικο μαγαζι νομιζω δεν παιζει θεμα εκτελωνισμου ε?

επισης οπως το ειχα σκεφτει εγω ελεγα να χτυπησω ssd+gpu+cooler και σε 6-8 μηνες να παω σε πλατφορμα ιντελ που θα μπορω να παιξω κιολας με το o/c πιο ανετα η κατι τετοιο...

Φιλικά παντα εχεις λαθος σειρά δηλαδη ssd-gpu-cooler και στην πορεία οπως λες να πας για ιντελ. Και εγω έτσι σκεφτόμουν και πηρα full tower h100 560ti και 1000 watt psu και είχα σαπιo cpu core2duo και δεν ειχα λεφτά μετα για αναβάθμιση. Για μενα πας σε ι5 και μια αξιόλογη ζ87 και ψύξη ότι σου αρέσει και για καρτα κοιτας κατι σε 660 με 660τι η αντίστοιχη amd και πιστευω να τα εχεις ολα full για πλακα!

Edited by Haloed
Link to comment
Share on other sites

thanks για την απαντηση μαν αλλα αν ειδες το σχολιο παρακατω δεν βγαινει οικονομικα ευκολα με αλλαγη πλατφορμας ...

παντως ναι καταλαβαινω το σκεπτικο σου .. και φανταζομαι σε 8 μηνες μπορει οντως να μην μπορω να αλλαξω πλατφορμα ευκολα ...

Link to comment
Share on other sites

update #1

καθομουνα γενικα και το σκεφτομουνα αρκετα σχετικα με την αναβαθμιση και περιμενα τις νεες καρτες να δω περιπου τι παιζει

ομως ενας φιλος προτεινε την ιδεα της 120hz οθονης ...

γενικα εγω παιζω μονο ενα παιχνιδι και αυτο ειναι το csgo - οσο καλυτερο reaction time τοσο το καλυτερο και με λιγο ψαξιμο βρηκα VG248QE - Monitors & Projectors - ASUS

144hz και 1ms .

στο csgo παιζω με κολλημενα 128fps σε καθε συνθηκη [ gunfire , smoke ] οποτε δεν υπαρχει θεμα fps drop...

αξιζει τα 350ε περιπου που θα δωσω? εχω δει γενικα πως ειναι η 120αρα και οντως εχει τεραστια διαφορα ειδικα με την 60αρα που εχω τωρα

Link to comment
Share on other sites

τι το κακο εχει το tn ? τι να κοιταξω? υποψιν η γωνια θεασης και τα ακριβη χρωματα[αποδοση] δεν με απασχολουν τοσο -

το refresh rate ομως με απασχολει και το response time

η συγκεκριμενη οσα reviews ειδα λενε καλα σχολια ιδιαιτερα για refresh k response ενω λενε και στα χρωματα δεν παει πολυ πισω xD

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now