dreamer1984

Γνώμες για αναβαθμιση!

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και καλώς με βρήκατε!

Νομίζω οτι ήρθε η ώρα να αποχωρηστώ τον q6700 και την Gigabyte ep45t που με υπηρέτησαν πιστά τα τελευταία 5+ χρόνια και να πάω σε κάτι δυνατό

Σκέφτομαι να παω σε Haswell cpu s1150 και συγκεκριμένα στον 4770. Αυτό που δεν έχω αποφασίσει ακομα είναι αν θα είναι ο 4770k ή ο απλός.

Για μητρική έχω επιλέξει ήδη την Asus maximus VI formula ( :drool: :drool: :drool: )

Μνήμες υπάρχει ενα σετάκι 4*2gb gskill ripjaws στα 12800 (που με καλύπτουν προσωρινα) καθώς και μια nvidia 660 και 2 ssd

(By the way... υπάρχει περίπτωση να ταιρίαξει το block υδρόψυξης απο 775 σε 1150{εστω και με πατέντα για προσωρινα}??)

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες dreamer,

Το αν θα πάρεις 4770 ή 4770k είναι θέμα virtualization VS overclocking. Βλέπεις τι μετράει περισσόερο για εσένα και αποφασίζεις. Αν δεν μετράει τίποτα από τα δύο, μπορείς να "διώξεις" και το HT και να δεις 4670(k).

Επίσης σίγουρα μπορείς να γλυτώσεις χρήματα σε μητρική και να τα βάλεις σε έναν SSD (που δεν αναφέρεις).

Για ποιο block μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

To visualization μου ειναι σχετικα αχρηστο αυτη τη στιγμή και overclocking απο οτι ειδα μαζί με τον k σου κάνουν δώρο και ένα τοιχο 4,6 μετρων.. εεεεε GHz εννοω!!!! οπότε δεν θα πλησιάσω καν εκει...

ssd εχω ήδη 2 (εναν ocz agility 3 και εναν intel x-25m)

οσο για υδροψυξη χρησημοποιώ το τιτανοτεράστιο (!!!) κιτ της thermaltake bigwater 745

Link to comment
Share on other sites

Got you... η υδρόψυξη που έχεις δεν θα μπει στο 1150 και δεν αξίζει να ξοδευτείς για να φτιάξεις bracket από το μηδέν, γιατί η απόδοση της δεν είναι και τίποτα φοβερό.

Imho,

MOTHERBOARD :: Asrock Socket 1150 Z87 Pro4 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

PROCESSOR :: Intel Core i5 4670K 3.4 GHz Quad Core Socket 1150 84W Box (BX80646I54670K) - Visionstudio.gr

COOLERMASTER RR-212E-16PK-R1 HYPER 212 EVO - ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ -

το ξέρω ότι δεν είναι τα πιο φαντεζί components αλλά κρίνοντας από το upgrade cycle σου, δεν τα χρειάζεσαι ;) Με το παραπάνω σύστημα θα είσαι άνετος για δύο χρόνια+ και δροσερός και αθόρυβος, και κάπου παρακάτω ασχολείσαι και 2 ωρίτσες και τον πας @ 4.5GHz και σου δίνει μεγάλο life expansion, σαν σύστημα. Μην ψαρώνεις με τις μαυροκόκκινες μητρικές, δεν είναι απαραίτητες :)

Link to comment
Share on other sites

Μην ψαρώνεις με τις μαυροκόκκινες μητρικές, δεν είναι απαραίτητες

Like , δεν έχει κανέναν νόημα να πάρεις formula δώσε την διαφορά με μια κανονική μητρική για τον 4770k.

Αν έχεις τα χρήματα θα πας σε 4770k αν αλλάζεις δλδ pc κάθε 5 χρόνια δεν αξίζει τίποτα λιγότερο..

Link to comment
Share on other sites

μαζί με τον k σου κάνουν δώρο και ένα τοιχο 4,6 μετρων.. εεεεε GHz εννοω!!!!

Ενω ο fx 9590 που απο μαμα φτανει 5 ειναι το ιδιο "γρηγορος" με τον i5,i7 στα μισα και λιγοτερα λεφτα!

Τ οτι υπαρχει ενα ποσοστο 5-10% αυξησεις στις επιδοσεις (στην 4η γενια intel core) δεν ηρθε (μονο) με την αυξηση των Ηz αλλα με την εξεληξει ολου του cpu,chipset,μειωση καταναλωσεις,volt κλπ.

Ειναι σαν να πας να παρεις αμαξι και σου λεει αυτο εχει 150 αλογα και το αλλο 120 και βλεπεις οτι αυτο με τα 120 τα "βγαζει" καλυτερα απο το αλλο, ενω τα 150 σου λεει φιλε μεχρη τις 6000rpm εχει 95 και μετα στις 6200 150 και στις 6300 redline! (βλεπε VW group)

Link to comment
Share on other sites

αψογος θα εισαι και με τον i5 4670 ή K, ssd εχεις, οποτε κρατας τα λεφτα σου.

παιρνεις και μια σταθερη μητρικη MSI Z87-G45 Gaming Series Intel Z87 (Socket 1150) DDR3 ATX Motherboard [7821-001R] ή οτι γουσταρεις και εισαι οκ για τα επομενα 5+ χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now