eViL_BoNo

Silent Mid-range Gaming PC Project

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι.

Ζητάω την βοηθειά σας για ένα νέο project που θέλω να στήσω.

Πρόκειται για ενα νεο mid-range gaming pc με silent προσανατολισμό που πιθανότατα θα βασιστεί σε AMD πλατφόρμα λόγω επιθυμητού κόστους.

Το υλικό που υπάρχει ήδη είναι το Case: Coolermaster Silencio 650 Pure και το PSU : Coolermaster Silent Pro M600 600W.

Αύτα που θα χρειαστούν σε 1η φάση είναι: CPU, Mainboard, RAM (τουλάχιστον 6 GB), GPU, SSD (πιθανότατα 128GB), Silent Fans για το case,

και σε 2ή: Oi aftermarket ψύκτρες των CPU και GPU που θα έχουν έμφαση κυρίως silent παρά cooler και η Οθόνη (Τουλάχιστον 24'').

Το επιθυμητό κόστος για τα components της 1ης φάσης θα ήθελα να κυμανθεί στα 500 ευρώ και αντίστοιχα της 2ης φάσης στα 300 ευρώ.

Οποιαδηποτε άλλη λεπτομέρεια την συζητάμε στην πορεία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους αφιερώσουν χρόνο να ασχοληθούν.

:T:

Link to comment
Share on other sites

edit: λαθος μου δεν ειδα για gpu κ ssd οποτε ακυρη η intel συνθεση μου :cower:

απο amd κατι τετοιο :

Asrock 970 Extreme4 | Skroutz.gr

AMD FX-6300 Box | Skroutz.gr

G.Skill Ripjaws F3-12800CL9D-8GBRL (4Gx2) | Skroutz.gr

Samsung 840 Series Evo 120GB | Skroutz.gr

7850 - Κάρτες Γραφικών | Skroutz.gr

για την 2η φαση δεν γνωριζω τι παιζει απο silent cooler σε cpu&gpu οποτε τ αφηνω στα πιο εμπειρα μελη του φορουμ. Για οθονη πας ειτε σε IPS ειτε στο καινουργιο A-MVA panel τις AUoptronics για να "βρεις το χρωμα" σου. Ξεχνα οτι εχει να κανει με Samsung και κοιτας παντα σε dell,asus για ποιοτικο και σχετικα φθηνο monitor.

Dell S2440L | Skroutz.gr A-MVA

Dell UltraSharp U2412M | Skroutz.gr IPS στα 1200p

Dell UltraSharp U2312HM | Skroutz.gr IPS

σαν κατοχος της s2440l θα στην προτεινω λογο του οτι εχει true 8bit panel που καλυπτει 84,6% του sRGB, 3000:1 αντιθεση σε σχεση με την 1000:1 k 800:1 των αλλων 2 (μεγαλυτερη τυπικη αντιθεση συνεπαγεται σε πιο ξεκουραστο διαβασμα,γραψιμο κλπ. πραγμα που σημαινει οτι δεν θα κουραζονται ποτε τα ματια σου και δεν θα σε πιανει πονοκεφαλος,eyestrain κι αλλα τετοια "προνομια" που εχει η sumsung).

Edited by khetzal
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω και τους δύο.

Σε SSD πιθανότατα να προτιμηθεί ο Samsung 840.

Βλεπω πως προτείνετε και οι δύο τον FX-6300. Υπάρχει πρόταση για κάποια ψύκτρα για τον συγκεκριμένο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι το φαντάζομαι πως δεν θα είναι ιδιαίτερα εύκολο στο να επιτευχθεί.

Λες ο συγκεκριμένος επεξεργαστής με μια διαφορετική ψυκτρα και σε συνδυασμο με το case που αναφέρω, να μην είναι σε χαμηλα noise levels συνολικά;

Link to comment
Share on other sites

εντελώς αθόρυβο δεν είναι εφικτό να γίνει εφόσον θα υπάρχουν κινητά μέρη μέσα στον υπολογιστή. Μπορείς όμως με τις κατάλληλες επιλογές ανεμιστήρων πχ noctua (παρόλο που κοστίζουν) να φτιάξεις μια αρκετά αθόρυβη σύνθεση. Ο θόρυβος είναι υποκειμενικό κριτήριο, μερικοί τρελαίνονται και άλλοι αδιαφορούν.

Link to comment
Share on other sites

edit: λαθος μου δεν ειδα για gpu κ ssd οποτε ακυρη η intel συνθεση μου :cower:

απο amd κατι τετοιο :

Asrock 970 Extreme4 | Skroutz.gr

AMD FX-6300 Box | Skroutz.gr

G.Skill Ripjaws F3-12800CL9D-8GBRL (4Gx2) | Skroutz.gr

Samsung 840 Series Evo 120GB | Skroutz.gr

7850 - Κάρτες Γραφικών | Skroutz.gr

αυτο ειναι ενα πολυ δυνατο συστημα, δεν θα το ελεγα μιντ ρειντζ

Link to comment
Share on other sites

silent => burning. δυσκολο εγχειρημα παντως. πρεπει να πας σε τεραστια ξυκτρα και/ισως να μπει η μητρικη σε οριζοντια θεση. SilverStone Heligon SST-HE02 Passive CPU Cooler Review - The Test System and Thermal Results | TweakTown

Zalman FX100 CPU Cooler Review | Hardware Secrets

απ' οτι θα δεις, δε τα πανε και τοσο καλα χωρις ανεμιστηρα. για τη gpu μην αγχωνεσε καθως φροντιζουν οι εταιριες με τις custom υλοποιησεις τους.

Link to comment
Share on other sites

ισως να μπει η μητρικη σε οριζοντια θεση.

μην σε αγχώνει το βάρος! Κάτοχος μιας TRUE Cooper εδώ, η οποία ζυγίζει περίπου 2kg. Την έχω φορέσει σε m-ATX για κανά χρόνο χωρίς ίχνος καταπόνησης της μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

μην σε αγχώνει το βάρος! Κάτοχος μιας TRUE Cooper εδώ, η οποία ζυγίζει περίπου 2kg. Την έχω φορέσει σε m-ATX για κανά χρόνο χωρίς ίχνος καταπόνησης της μητρικής.

ελεγα για πιο μεγαλη απο την copper. την thermalright λες ετσι?

ειχα στο μυαλο μου κατι αλλα macpro αλλα δε γνωριζω το βαρος τους και φυσικα την τιμη τους.

μετα τον πρωτο χρονο.....? :P

Edited by conroe
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι ενα πολυ δυνατο συστημα, δεν θα το ελεγα μιντ ρειντζ

Αρκετά καλο setup ωστόσο. Και σε καλό κόστος.

Το θέμα κυρίως απ'οτι κατάλαβα έχει να κάνει με το τι coolers και fans θα επιλέξω.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καλο setup ωστόσο. Και σε καλό κόστος.

Το θέμα κυρίως απ'οτι κατάλαβα έχει να κάνει με το τι coolers και fans θα επιλέξω.

κοιτα αυτο το συστημα ειναι γκειμινγκ, τωρα αν σου φαινετε μιντ ή χαι, αυτο ειναι δικο σου θεμα, για το οτι ειναι αθορθυβο παντως σε καταστασεις γκειμινγκ δεν θα το ελεγα, εχω πανω κατω ιδιο συστημα, με μερικες αλλαγες στις ρυθμησεις τον φανς και της ψυκτρας σε συνδιασμο με ενα τροφοδοτικο φαντασμα, ναι ετσι γινετε αθορυβο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι

Μελετώντας λίγο παραπάνω και ανεβάζοντας λίγο το budget,έχω σχηματίσει το εξής setup μέχρι στιγμής:

MB: ASUS SaberTooth 990FX R2.0

CPU: AMD FX 6300

CPU Cooler: NOCTUA NH-U12S

RAM: G.SKILL F3-14900CL9D-8GBSR 8GB (2X4GB)

SSD: SAMSUNG MZ-7TE120BW 840 EVO

GPU: HD7870 (Πιθανόν υλοποίηση Sapphire ή ASUS)

GPU Cooler: Prolimatech MK-26

Πείτε γνώμες ή εναλλακτικές προτάσεις.

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Όντως μια χαρά δείχνει σε benchmarks. Ανέφερα την NH-U12S διότι είδα πως είναι απο τις πιο ήσυχες που υπάρχουν.

ναι, δε εχω μετρηση αλλα λογικα ετσι δειχνει. επισης αν δε χρειαζεσαι τις esata και τις 4 usb 3.0 ports της asus...

MSI 990FXA-GD65 AMD 990 FX (AMD AM3/AM3+) DDR3 Motherboard [7640-030R]

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το καλο της chip για βασιστηκα σ' αυτον τον οδηγο AMD Motherboards - VRM info database

(δε θυμαμαι ποιος τον ανεβασε πρωτος). ελπιζω να ειναι εγκυρος.

παντως και αυτη φενεται "τουμπανο".

Gigabyte 990FXA-UD3 AMD 990FX (Socket AM3+) DDR3 Motherboard [GA-990FXA-UD3]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now