WebHunter

Review: Gigabyte BRIX: Power in the size of your palm

Recommended Posts

Εγώ στην αρχή όταν βγήκαν τα NUC τα σνόμπαρα όλα αυτά.

Σνόμπαρα ακόμα και τα laptops που συνέχεια παίρνουν μερίδιο από τα desktop.

Μετά από λίγο άρχισα να συμβιβάζομαι με την ιδέα πως αυτό είναι το μέλλον

των desktop PCs. Τουλάχιστον όπως δείχνει η τάση της αγοράς για την ώρα.

Είμαι καθαρός Desktopάς και δεν μ'αρέσουν διάφορά άλλα που παρεκλίνουν

αλλά είναι κάτι το οποίο δεν μπορείς να αποφύγεις!

Όταν οι μεγάλης χωρητικότητας SSD πέσουν σε πολύ χαμηλά επίπεδα, και με

την εξέλιξη που θα έχουν φτάσει τότε τα συγκεκριμένα PCάκια μάλλον το μόνο

που θα λέιπει θα είναι κάποια high end κάρτα γραφικών (εκτός

και εάν ξεκινήσουν να καρφώνουν πυρήνες VGA επάνω σε αυτο το "μωρο" PCB

ή εάν πάιζουν με εξωτερικές (κάτι που υπάρχει εδώ και καιρό).

Ωραία η παρουσίαση [MENTION=135]WebHunter[/MENTION] :T: , μάλλον για την ώρα ανάμεικτα τα συναισθήματα

που αφήνει για το μέλλον των PCs όπως τα ξέρουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο review

Πολλα τα χρηματα αλλα η "συρικνωση" τα εχει αυτα...

Περιμενω και την AMD να βγαλει κατι τετοιο με τους kaveri...κατι τετοιο...με dual graphics... αυτο θα ηταν just perfect...:triumphant:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο @lyk! Δικό μου το λάθος :(, έγινε μπέρδεμα με τα καινούρια BRIX που κυκλοφούν στην αγορά. Έγιναν οι απαραίτητες διορθώσεις!

ξέφυγε από την διόρθωση η κάρτα γραφικών, ivy = HD4000, και όχι HD4400... :onthego:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=649]kino37[/MENTION], το θέμα της ποσότητας μνήμης σε ένα σύστημα είναι υποκειμενικό κριτήριο για τον κάθε χρήστη. Προσωπικά, όπως άλλωστε και γράφτηκε το κείμενο, είμαι υπέρ της υπερπολλαπλάσιας μνήμης, ασχέτως επεξεργαστικής ισχύς.

Για να το κάνω πιο ξεκάθαρο, έχω ένα laptop το οποίο έχει της ίδιας υποδύναμης επεξεργαστή και 8 GB αυτή τη στιγμή. Με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο, σε γενικό usage ή κατανάλωση της ram κυμαίνεται ανάμεσα στα 7.4-7.8 GB, χωρίς να μπορώ να σηκώσω ταυτόχρονα άλλα 2-3 Vm's που μπορεί να χρειάζομαι για την εργασία μου, κάτι το οποίο θα μπορούσα άνετα να κάνω με τα παραπάνω GB.

Το laptop δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ για gaming (όπως και δεν θα χρησιμοποιηθεί ποτέ το BRIX), αλλά για καθαρά εφαρμογές γραφείου, που προφανώς δεν είναι μόνο excel/e-mail/powerpoint, αλλά για το σύνολο των εργασιών που δεν απαιτούν γρήγορους υπολογισμούς.

Από την άλλη δε, τη σήμερον ημέρα τα 4 GB έχουν ξεπεραστεί ειδικά με 64bit συστήματα, άρα η επόμενη επιλογή είναι τα 8 GB, με μέσος κόστος τα 75-80?, που και πάλι δεν καθιστά ανταγωνιστικό το σύστημα μπροστά σε ένα κανονικό desktop pc με την ίδια μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

@kino37, το θέμα της ποσότητας μνήμης σε ένα σύστημα είναι υποκειμενικό κριτήριο για τον κάθε χρήστη. Προσωπικά, όπως άλλωστε και γράφτηκε το κείμενο, είμαι υπέρ της υπερπολλαπλάσιας μνήμης, ασχέτως επεξεργαστικής ισχύς.

Για να το κάνω πιο ξεκάθαρο, έχω ένα laptop το οποίο έχει της ίδιας υποδύναμης επεξεργαστή και 8 GB αυτή τη στιγμή. Με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο, σε γενικό usage ή κατανάλωση της ram κυμαίνεται ανάμεσα στα 7.4-7.8 GB, χωρίς να μπορώ να σηκώσω ταυτόχρονα άλλα 2-3 Vm's που μπορεί να χρειάζομαι για την εργασία μου, κάτι το οποίο θα μπορούσα άνετα να κάνω με τα παραπάνω GB.

Το laptop δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ για gaming (όπως και δεν θα χρησιμοποιηθεί ποτέ το BRIX), αλλά για καθαρά εφαρμογές γραφείου, που προφανώς δεν είναι μόνο excel/e-mail/powerpoint, αλλά για το σύνολο των εργασιών που δεν απαιτούν γρήγορους υπολογισμούς.

Από την άλλη δε, τη σήμερον ημέρα τα 4 GB έχουν ξεπεραστεί ειδικά με 64bit συστήματα, άρα η επόμενη επιλογή είναι τα 8 GB, με μέσος κόστος τα 75-80?, που και πάλι δεν καθιστά ανταγωνιστικό το σύστημα μπροστά σε ένα κανονικό desktop pc με την ίδια μνήμη.

Μάλλον δουλεύεις πολύ βαριά αρχεία γιατί στο PC μου όταν ανοίγω ταυτόχρονα excel ,word ,powerpoint ,photoshop ,coreldraw ,firefox ,u-torrent ,με αρχεία όλα μέσα ,

το memory usage δεν υπερβαίνει τα 4GB .Μου φαίνεται λίγο περίεργο άλλα εσύ είσαι ο admin ,θα ξέρεις κάτι παραπάνω .:orange:

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου δουλειά προϋποθέτει και 1-2 Virtual Machines ανοιχτά (1-2 GB έκαστο) και περί τα 6 GB ram photoshop. Τα άλλα δεν τα υπολογίζω και ιδιαίτερα, μιας και μόνο το Firefox πιάνει παραπάνω από τα συνηθισμένα (περί τα 670-750 MB).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now