mahler76

Πιθανό (;) πρόβλημα με σκληρό δίσκο

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες. Αν και διαβάζω το φόρουμ είμαι εντελώς νέος ως εγγεγραμμένο μέλος και θα ήθελα την βοήθειά σας. Μετά από σκανάρισμα των σκληρών μου δίσκων με το crystaldisk info πήρα το αποτέλεσμα που φαίνεται στην εικόνα για έναν εξ αυτών. Ξέρει κάποιος από εσάς τι σημαίνει αυτό; Πρέπει να ανησυχώ; Μπορώ κάτι να κάνω για να διορθώσω το πρόβλημα (αν βέβαια υπάρχει κάποιο;). Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας και τις όποιες απαντήσεις.

42342315.JPG

42342315.JPG

42342315.JPG

42342315.JPG.96b69f0d37a5697dd8c5d7e6040

Link to comment
Share on other sites

[MENTION] mahler76[/MENTION] κάλως ήρθες :D

απ' ότι φαίνεται έχεις κάποιους bad secotrs, ήτοι, Κατεστραμμένους τομείς.

Αν ο δίσκος είναι παλιός, βγήκαν λόγω παλιότητας. Μπορεί να φτιαχτούν με ένα απλό chkdsk /f στο cmd αλλά συνήθως δεν φτιάχνονται και πρέπει να ζήσεις μ' αυτό. Εφόσον ο δίσκος έχει εγγύηση, τον γυρνάς ASAP, αφού πρώτα πάρεις ένα backup. Δεν είμαι σίγουρος, αλλά μερικές εταιρείες δεν τους παίρνουν πίσω εάν η "υγεία" είναι πάνω από ένα ποσοστό.

Για καλύτερα κοίταξε και το hard disk sentinel να σου πει ακριβώς την υγεία σε %. :)

Link to comment
Share on other sites

mahler76 κάλως ήρθες :D

απ' ότι φαίνεται έχεις κάποιους bad secotrs, ήτοι, Κατεστραμμένους τομείς.

Αν ο δίσκος είναι παλιός, βγήκαν λόγω παλιότητας. Μπορεί να φτιαχτούν με ένα απλό chkdsk /f στο cmd αλλά συνήθως δεν φτιάχνονται και πρέπει να ζήσεις μ' αυτό. Εφόσον ο δίσκος έχει εγγύηση, τον γυρνάς ASAP, αφού πρώτα πάρεις ένα backup. Δεν είμαι σίγουρος, αλλά μερικές εταιρείες δεν τους παίρνουν πίσω εάν η "υγεία" είναι πάνω από ένα ποσοστό.

Για καλύτερα κοίταξε και το hard disk sentinel να σου πει ακριβώς την υγεία σε %. :)

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Από το hard disk sentinel πήρα το αποτέλεσμα της φωτογραφίας. Θα κάνω chkdsk αλλά να υποθέσω πως πρέπει να είμαι έτοιμος να τον πετάξω; Το κακό είναι πως τον έχω για backup τον δίσκο αυτό...

Και πάλι σε ευχαριστώ.

453653.JPG

453653.JPG

453653.JPG

453653.JPG.d522ed17e015f79596161bcf4da1d

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν χρειάζεται να κάνεις chkdsk, ο δίσκος καταρρέει! "Τράβα" ότι δεδομένα έχεις, όσο σου επιτρέπει.

Τελικά δεν είναι μια καλή χρονιά για τους σκληρούς μου δίσκους. Θα είναι ο 2ος μηχανικός δίσκος εσωτερικός που χαλάει μαζί με έναν ssd και έναν εξωτερικό μηχανικό που ΄χάλασαν μέσα σε 12 μήνες...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now