venisk

Corsair h100 επιλογή fans!

Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω την h100 με τους δικούς της ανεμιστήρες στο low αποδίδουν μια χαρά αλλά κάνουν θόρυβο! Χρειάζομαι fans με μεγάλη στατική πίεση η μεγάλη ροή αέρα?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν κατάφερα να βρω πουθενά τι FPI έχει το ψυγείο της H100, από κάποιες φωτογραφίες που είδα καταλαβαίνω ότι πρόκειται για ψυγείο με υψηλό FPI. Αυτό σημαίνει ότι ανεμιστήρες με χαμηλό static pressure δεν θα αποδίδουν με αυτό το ψυγείο.. Ψάχνεις για ανεμιστήρες με υψηλό static pressure και χαμηλό RPM! Checkαρε τους Typhoon! Ακριβοί - αξίζουν και το τελευταίο cent :D

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ λεπτο και σχετικα αραιο το Η100 για να εχεις αναγκη υψηλο static pressure.

Corsair SP120 (εγω θα τσιμπουσα αυτους. Εχουν και ωραια χρωματακια. edit An εχει controller παρνεις τους high performance αλλιως τους quiet, θα χασεις 4-5 βαθμους σε φορτιο αλλα δεν ακουγεται τπτ)

Cougar CF-V12HP Vortex (δεν ξερω που θα τους βρεις ελλαδα :P)

Noctua NF-F12 (αν δε σε χαλαει το χρωμα, fans μονο για rads)

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω την δουλειά μου δεν με ενδιαφέρει πόσο κάνουν Γιάννη! Μιλάς γι αυτούς? Οπότε με απλά λόγια με ενδιαφέρουν fans χαμηλών στροφών με μεγάλη πίεση. Noctua είναι υπερβολή?

Edit τώρα μου εμφανίστηκε το post σου amdnord. controler εννοείς της h100? Εκεί πάνω έχω τα fans εκεί θα βάλω και τα επόμενα οι θύρες της μητρικής άλλωστε είναι πιασμένες απο τα fans του κουτιού. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα χρώματα της noctua..αν κάνω τ δουλειά μου καλύτερα κ αθόρυβα τότε μια χαρά. Απλά δεν γνωρίζω τίποτα για στατική πίεση κ ροή αέρα :)

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ λεπτο και σχετικα αραιο το Η100 για να εχεις αναγκη υψηλο static pressure.

Στις φωτογραφίες που είδα στο google, μου φάνηκε αρκετά πυκνή η διάταξη των fins. Έχεις βρει πουθενά FPI του ψυγείου?

Νίκο αυτούς λέω, checkαρε και αυτούς!

Link to comment
Share on other sites

μην σκαλωνεις με τα fpi και τις ροες και τις πιεσεις νικο. Δεν εχεις ψυγειο GTX για να σε νοιαζει να περναει ο αερας 5 εκατοστα πυκνων fins.

Οτι και να παρεις απο noctua corsair cougar scythe θα εισαι jet.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω την Η100 και χρησιμοποιω τους noiseblocker που ειναι κορυφαιοι και ειμαι ευχαριστημενος (και εχουν ησυχασει τα αυτια μου).

Edited by stefpats
Link to comment
Share on other sites

Μετά από λίγο ψάξιμο αποφάσισα να αλλάξω και τους 3 140ριδες του κουτιού κ θα πάρω τους be quiet silent wings 2 αυτούς 140 κ αυτούς 120 οι οποίοι δεν είναι pwm..το pulse width modulation (pmw) δεν καταλαβαίνω όμως τι εννοεί..οι απλοί δεν ρυθμίζονται πάλι οι στροφές?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από λίγο ψάξιμο αποφάσισα να αλλάξω και τους 3 140ριδες του κουτιού κ θα πάρω τους be quiet silent wings 2 αυτούς 140 κ αυτούς 120 οι οποίοι δεν είναι pwm..το pulse width modulation (pmw) δεν καταλαβαίνω όμως τι εννοεί..οι απλοί δεν ρυθμίζονται πάλι οι στροφές?

Με PWM ρυθμίζονται όλοι οι ανεμιστήρες τα τελευταία 10 χρόνια από τις μητρικές. Δεν έχει σημασία, όπου και να τους βάλεις, ρυθμίζονται κανονικά.

Μία χαρά ανεμιστήρες είναι για την δουλειά που θέλεις. Για την ιστορία, δεν ήθελες ποτέ ανεμιστήρα με υψηλό static pressure ή υψηλή ροή. Ήθελες κάποιον που περίπου στην μέση του διαγράμματος Static Pressure / Max Flow να ήταν υψηλότερα από τους υπόλοιπους. Από μόνο του το κάθε από τα δύο αυτά μεγέθη είναι εντελώς άχρηστο.

Edited by Gr_God
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Μια γρήγορη ερώτηση : έχω τον i7-4790k και σκέφτομαι να πάρω την H100i , αλλά το κουτί μου (Armor+) παίρνει το τροφοδοτικό πάνω και έχει θέση για δύο ανεμιστήρες στο κάτω μέρος. Με την 660 θα έχω πρόβλημα να φτάσουν τα λάστιχα στον επεξεργαστή; Αν όχι ποιαν corsair με μονό ψυγείο να διαλέξω;

Link to comment
Share on other sites

"Προβάρεις" με κάποιο καλώδιο / σχοινί την απόσταση και υπολογίζεις: 28cm είναι περίπου οι σωλήνες σε αυτές, αλλά να υπολογίζεις με αέρα.

Αν δεν σου κάνουν, η παλιά swiftech H220 είχε μακρύτερα tubes...

(πάντως είναι δύσκολη τοποθέτηση γιατί όποιες μπουρμπουλήθρες θα ανέβουν στην αντλία και θα κάνει φασαρία)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now