GoriLLakoS

Τι είναι τελικά τα APUs για εσάς;

Τι είναι τελικά τα APUs για εσάς;  

65 members have voted

  1. 1. Τι είναι τελικά τα APUs για εσάς;

    • Α happy medium, μία πλατφόρμα που κάνει τα πάντα με πολύ δυνατό value.
    • An unhappy medium, ανεπαρκείς επιδόσεις σε όλους του τομείς. Kill it with fire!
    • Αναγκαιότητα για την AMD, μιας και δεν μπορούσε να ακολουθήσει την Intel στο καθαρό CPU κομμάτι.
    • Ο πρόδρομος για τις μελλοντικές ετερογενείς πλατφόρμες, που θα εμφανιστούν και από τις δύο εταιρίες.
    • Αναγκαιότητα, για τα όλο και επικρατέστερα μικρά form factors.
    • Άλλο. Τι;
      0


Recommended Posts

Και εγώ happy medium ψήφισα και ας ξέρω ότι η AMD το έκανε και από ανάγκη αφού η Intel ρεαλιστικά είναι δύο nodes μπροστά σε fabrication. Και χάλια μηχανικούς να είχε - ΠΟΥ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ - με τόσο προβάδισμα στο fab αλλά και στα διαθέσιμα κεφάλαια για R&D η Intel στο καθαρό CPU κομμάτι είναι τόσο μπροστά που "κρατάει" και καθυστερεί marketίστικα πολλά chipάκια της.

ΑΛΛΑ η AMD, είτε κατά λάθος και από ανάγκη, είτε με γνώση της (και μαγκιά της) έπιασε το εξής: το hardware αυτή την πενταετία αποδείχτηκε να είναι πολύ μπροστά από το software. Το 90% των χρηστών σχολιάζουν ότι πλέον δεν χρειάζονται συχνές αναβαθμίσεις γιατί οι επεξεργαστές τους είναι ήδη υπεραρκετοί. Οπότε η έμφαση στο value και όχι στο απόλυτο performance ήταν τέρμα πετυχημένη στρατηγική. Και το ότι περνάμε σε εποχές που διαχωριστικές γραμμές για το τι είναι cpu και τι gpu θολώνουν, δεν είναι πράσινα άλογα της πράσινης εταιρίας, αλλά χειροπιαστή πραγματικότητα.

Κοντολογίς, αγάπη στα APUs! Ναι, ακόμα θέλω στο γραφείο μου 8c/16t, αλλά θα ήμουν τυφλός να μην καταλάβω γιατί τα APUs είναι πολύ δυνατή φάση και για μία μεγάλη μερίδα χρηστών, αλλά και για το home computing γενικότερα :)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά μια ευχάριστη 'μέση λύση'. All around chips που με την υποστήριξη opencl βοηθούν στο encoding και σε άλλες εργασίες, ενώ με mantle + HSA κάνουν το gaming και την καθημερινότητα να τρέχει ομαλότερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Στην παρουσα φαση δεν μπορουσε να ανταγωνιστει.Eκανε μια πονηρη και οχι εξυπνη κινηση που ισως εχει αντικτυπο στην αγορα φορητων συσκευων αλλα οχι και τοσο μελλοντικη.Ο Α10-7850Κ κοστιζει περιπου οσο ο i3 4130 μαζι με r7 260x η gtx 650 ti και εχει καλυτερες all around επιδοσεις.Βαλτε τα διπλα και δειτε τα μονοι σας.Σε αυτη την φαση η AMD υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου στο all around (να μην μιλησω καν για απλο gamer).

Link to comment
Share on other sites

Στην παρουσα φαση δεν μπορουσε να ανταγωνιστει.Eκανε μια πονηρη και οχι εξυπνη κινηση που ισως εχει αντικτυπο στην αγορα φορητων συσκευων αλλα οχι και τοσο μελλοντικη.Ο Α10-7850Κ κοστιζει περιπου οσο ο i3 4130 μαζι με r7 260x η gtx 650 ti και εχει καλυτερες all around επιδοσεις.Βαλτε τα διπλα και δειτε τα μονοι σας.Σε αυτη την φαση η AMD υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου στο all around (να μην μιλησω καν για απλο gamer).

do the math

Intel Core i3-4130 Box | Skroutz.gr + Gigabyte Radeon R7 260X 1GB OC (GV-R726XOC-1GD) | Skroutz.gr δεν μας κάνουν την τιμή του Kaveri. Δεν δικαιολογώ τον Kaveri, ούτε την τιμή του αλλά μην γράφουμε ανακρίβειες.

Link to comment
Share on other sites

Στην παρουσα φαση δεν μπορουσε να ανταγωνιστει.Eκανε μια πονηρη και οχι εξυπνη κινηση που ισως εχει αντικτυπο στην αγορα φορητων συσκευων αλλα οχι και τοσο μελλοντικη.Ο Α10-7850Κ κοστιζει περιπου οσο ο i3 4130 μαζι με r7 260x η gtx 650 ti και εχει καλυτερες all around επιδοσεις.Βαλτε τα διπλα και δειτε τα μονοι σας.Σε αυτη την φαση η AMD υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου στο all around (να μην μιλησω καν για απλο gamer).

Αυτοί οι συνδυασμοί πάνε κοντά στα 230?.

Ο βέλτιστος συνδυασμός είναι ένας 740/750Κ και μια 7750/7770 με κόστος μάλλον μικρότερο από όσο του 7850Κ. Το Mantle και το HSA Μπορεί να το αλλάξουν αυτό, αλλά για την ώρα αν υπάρχει χώρος για ξεχωριστή κάρτα γραφικών οι 7700/7850Κ δεν αποτελούν επιλογές.

Ο 7600 θα βρει θέση σε κάποια entry level gaming PCs υπό τον όρο στην Ελλάδα να μην υπερβαίνει τα 100-105?.

Link to comment
Share on other sites

do the math

Intel Core i3-4130 Box | Skroutz.gr + Gigabyte Radeon R7 260X 1GB OC (GV-R726XOC-1GD) | Skroutz.gr δεν μας κάνουν την τιμή του Kaveri. Δεν δικαιολογώ τον Kaveri, ούτε την τιμή του αλλά μην γράφουμε ανακρίβειες.

Ο Athlon II 760Κ που προσφέρει τουλάχιστον το ίδιο CPU perfomance (ανεβαίνει αρκέτα εύκολα) μαζί με μία 7770, είναι σχεδόν τα διπλά GFLOPS.

Edited by winters
Link to comment
Share on other sites

Happy medium κι από μένα μόνο όμως για τον σκοπό που το προορίζω και αυτό είναι καθαρά για HTPC.

Οτιδήποτε άλλο θέλω να κάνω, ακόμα και το λαπτοπ μου το κάνει καλύτερα και γρηγορότερα.

Σε περίπτωση που σταματήσω να πληρώνω το ρεύμα, ο Α10-6700 θα πάρει τρελό πόδι.

Link to comment
Share on other sites

Ο μονος που αξιζει τα χρηματα του ειναι ο 760Κ-fx6300 ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ τωρα τι μου λετε εσεις...κολησατε στα 50 ευρω διαφορα...μεγαλη υπερβολη...!!!

Και αν δουλευα ακομα στα μαγαζια ΜΟΝΟ αυτους θα προτεινα!!! Υπαρχουν ανθρωποι εκει εξω που δουλευουν κοσμο και νευριαζω...!!! Και all around προτιμω τον 750K-760K με οποια καρτα γραφικων θελετε.Ανακριβεια ειναι τα 100 ευρω παραπανω που εχει ο A10-7850K και ειναι χαλια!!! Α ξεχασα τα mantle trueaudio εφαρμογη θα δουν σε 2-3 χρονια μεχρι τοτε...

Edited by konmarin
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now