Clopyright

Νέα κάρτα γραφικών

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Μια ερώτηση. Σκέφτομαι να αντικαταστήσω την AMD 5850HD της υπογραφής μου με κατι νεότερο και σκέφτομαι κατι κάτι τέτοιο:SAPPHIRE TOXIC R9 270X 2GB GDDR5 WITH BOOST PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ - (όχι απαραίτητα απο το e-shop ή την συγκεκριμένη υλοποίηση).Αξίζει η μετάβαση σε αυτη την κάρτα σε σχεση με αυτή που έχω;

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά θα δεις διαφορά. Το ερώτημα είναι αν θα είναι αυτή που θα επιδιώκεις.

Τσέκαρε λίγο αυτό

AnandTech | Bench - GPU12 5850 vs 7870

Έχει σημαντικές διαφορές απο οτι βλέπω. Αυτό που με κανει να το σκέφτομαι ειναι να διώξω την 5850HD όσο ειναι ακομα σε εγγύηση, θεωρώ οτι ειναι και αυτο ένα συν για να φύγει τώρα. Το μονο που δεν με ενδιαφέρει ειναι τα Noise Levels, πραγματικά δεν υπήρξαν ποτέ ως κριτήριο στις αγορές μο για hardware.

Link to comment
Share on other sites

Έχει σημαντικές διαφορές απο οτι βλέπω. Αυτό που με κανει να το σκέφτομαι ειναι να διώξω την 5850HD όσο ειναι ακομα σε εγγύηση, θεωρώ οτι ειναι και αυτο ένα συν για να φύγει τώρα. Το μονο που δεν με ενδιαφέρει ειναι τα Noise Levels, πραγματικά δεν υπήρξαν ποτέ ως κριτήριο στις αγορές μο για hardware.

Και εγώ θα έδιωχνα την 5850 όσο έχει ακόμα εγγύηση διότι και καλύτερα λεφτά πιάνει και έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο ότι αυτό που έδωσες έχει εγγύηση.

Από εκεί και πέρα μόλις είδα την τιμή και πολύ απλά ΔΕΝ ΠΑΣ ΣΕ 270Χ με 254?. Μην τρελαθούμε. Μέχρι 200? ΜΑΧ. Αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά πας σε 280Χ και καθάρισες.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα έδιωχνα την 5850 όσο έχει ακόμα εγγύηση διότι και καλύτερα λεφτά πιάνει και έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο ότι αυτό που έδωσες έχει εγγύηση.

Από εκεί και πέρα μόλις είδα την τιμή και πολύ απλά ΔΕΝ ΠΑΣ ΣΕ 270Χ με 254?. Μην τρελαθούμε. Μέχρι 200? ΜΑΧ. Αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά πας σε 280Χ και καθάρισες.

280x την έχω βρει στα 319? στο φτηνότερο του Skroutz δυστυχώς. Η 270x την έχω βρει στα 219?, απλά έβαλα το link του e-shop μιας και το ειχα μπροστά μου....

Link to comment
Share on other sites

280x την έχω βρει στα 319? στο φτηνότερο του Skroutz δυστυχώς. Η 270x την έχω βρει στα 219?, απλά έβαλα το link του e-shop μιας και το ειχα μπροστά μου....

Msystems.gr - Προϊόντα - Gigabyte Radeon R9 280X 3GB 285?

Ακόμα και στα 320? να την έβρισκες πιθανόν θα ήταν καλύτερη επένδυση από τα 254? για μια 270Χ όταν υπάρχουν τόσο καλές υλοποιήσεις με σήμανση "'άμεσα διαθέσιμη" μέχρι τα 200?.

Γνώμη μου, πάρε μια 270Χ μιας αξιόπιστης εταιρίας από ένα αξιόπιστο μαγαζί με τιμή μέχρι τα 200?. Αν σε τρώει το χέρι σου να δώσεις παραπάνω λεφτά πήγαινε στην 280Χ του MGManager. Αν σου πουν ότι δεν την έχουν και είναι λάθος η ένδειξη άμεσης διαθεσιμότητας και βλέπεις ότι δεν παίζουν 280Χ κάτω από τα 300?, ξανά γύρνα στην επιλογή της 270Χ μέχρι τα 200?.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Μια ερώτηση. Σκέφτομαι να αντικαταστήσω την AMD 5850HD της υπογραφής μου με κατι νεότερο και σκέφτομαι κατι κάτι τέτοιο:SAPPHIRE TOXIC R9 270X 2GB GDDR5 WITH BOOST PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ - (όχι απαραίτητα απο το e-shop ή την συγκεκριμένη υλοποίηση).Αξίζει η μετάβαση σε αυτη την κάρτα σε σχεση με αυτή που έχω;

Παρόμοια περίπτωση έτυχε να είμαστε. Είχα την Sapphire Extreme HD 5850 και πήγα σε Sapphire R9 270X Dual-X OC 2GB που τώρα απ' ότι βλέπω στο skroutz παίζει στα 185?.

Η μετάβαση όχι απλά αξίζει, μιλάμε είναι η μέρα με τη νύχτα αυτές οι δύο κάρτες :hehe: Όχι ότι με την 5850 δεν μπορείς να παίξεις τα καινούρια παιχνίδια, απλά πρέπει να κάνεις πολλές πολλές πολλές υποχωρήσεις. Με την 270X παίζεις άνετα στα 1080p χωρίς τσιγκουνιές στα settings. Εκτός από το BF4 που είναι υπερβολικά βαρύ και είχα κλειστά τα Ambient Occlusion και τα MSAA etc :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το BF4 που είναι υπερβολικά βαρύ και είχα κλειστά τα Ambient Occlusion και τα MSAA etc

Αν το bf4 είναι βαρύ που να δεις το rome 2!!

Μία χαρά είναι η 270 κ μεγάλη αναβάθμιση από την αρχαία ποια 5850 του 2009!

Link to comment
Share on other sites

Αν το bf4 είναι βαρύ που να δεις το rome 2!!

Μία χαρά είναι η 270 κ μεγάλη αναβάθμιση από την αρχαία ποια 5850 του 2009!

Aπλά δεν ξέρω κατά ποσο ειναι καλή σαν υλοποίηση η Toxic και τι διαφορές μπορεί να εχει απο μια άλλη. Για παράδειγμα την Toxic την εχω βρει ετοιμοπαράδοτη στα 219?. Τι διαφορά εχει απο αυτήν MSI R9 270X Gaming ( V303-002R ), AMD R9 270, AMD, Κάρτες Γραφικών, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας ωστε να δικαιολογει τα +25?; Τους 3 ανεμιστήρες; Τα LED θερμοκρασιας και Load στο PCB της; Όλα τα παραπανω;

Link to comment
Share on other sites

Aπλά δεν ξέρω κατά ποσο ειναι καλή σαν υλοποίηση η Toxic και τι διαφορές μπορεί να εχει απο μια άλλη. Για παράδειγμα την Toxic την εχω βρει ετοιμοπαράδοτη στα 219?. Τι διαφορά εχει απο αυτήν MSI R9 270X Gaming ( V303-002R ), AMD R9 270, AMD, Κάρτες Γραφικών, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας ωστε να δικαιολογει τα +25?; Τους 3 ανεμιστήρες; Τα LED θερμοκρασιας και Load στο PCB της; Όλα τα παραπανω;

Ουσιαστικά ίσως να μην έχουν κάποια ιδιαίτερη διαφορά. Αν δεν παίζει κάποιο game bundle, επιπλέον χρόνος/χρόνια εγγύησης ή κάτι ουσιώδες, προσωπικά θα έδινα μεγαλύτερη βαρύτητα στην τιμή και το κατάστημα από το οποίο θα αγόραζα. Εξαίρεση σε αυτόν τον κανόνα θα υπήρχε αν είχα ακούσει άσχημα πράγματα για τις υλοποιήσεις κάποιας εταιρίας. Γενικά σε αυτή την κατηγορία οι διαφορές δεν είναι και τόσο τραγικές. Ποιο πολύ κοιτάς να αποφύγεις την κακή υλοποίηση ανάμεσα στις καλές, παρά να βρεις την καλή ανάμεσα στις κακές. Αν μιλάγαμε για 780/290, hi end κάρτες των 500-700 ευρώ, εκεί αλλάζει το πράγμα.

Οπότε κοιτάς reviews ψάχνοντας να βρεις τα μειονεκτήματα της κάθε κάρτας, αν υπάρχουν τέτοια

R9 270X Reviews | TechPowerUp Review Database

ή

video στο youtube

270x toxic sapphire - Αναζήτηση Google

270x msi gaming - Αναζήτηση Google

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ καλη αγορα και αναβαθμιση μια ρ9 270χ.

κοιτα ομως λιγο και την gigabyte αν σου αρεσει, εχει εκδοση με διπλο και τριπλο φαν δινει και το Bf4 δωρακι + 3 χρονια εγγυηση εναντι των αλλων που δινουν 2. και κυμαινεται στα ιδια λεφτα με τις αλλες, την θεορω μια πιο vfm αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Aπλά δεν ξέρω κατά ποσο ειναι καλή σαν υλοποίηση η Toxic και τι διαφορές μπορεί να εχει απο μια άλλη. Για παράδειγμα την Toxic την εχω βρει ετοιμοπαράδοτη στα 219?. Τι διαφορά εχει απο αυτήν MSI R9 270X Gaming ( V303-002R ), AMD R9 270, AMD, Κάρτες Γραφικών, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας ωστε να δικαιολογει τα +25?; Τους 3 ανεμιστήρες; Τα LED θερμοκρασιας και Load στο PCB της; Όλα τα παραπανω;

Μεγειές!

Link to comment
Share on other sites

Aπλά δεν ξέρω κατά ποσο ειναι καλή σαν υλοποίηση η Toxic και τι διαφορές μπορεί να εχει απο μια άλλη. Για παράδειγμα την Toxic την εχω βρει ετοιμοπαράδοτη στα 219?. Τι διαφορά εχει απο αυτήν MSI R9 270X Gaming ( V303-002R ), AMD R9 270, AMD, Κάρτες Γραφικών, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας ωστε να δικαιολογει τα +25?; Τους 3 ανεμιστήρες; Τα LED θερμοκρασιας και Load στο PCB της; Όλα τα παραπανω;

το πιθανοτερο οι μνημες. η toxic εχει hynix και η gaming elpida. ομως στη 280χ gaming, η msi εχει hynix πανω. θα παιζουν παραπανω αλλα αν δεν κλοκαρεις παιρνεις την msi 270x. αν εχεις να δωσεις κανα 100κο παραπανω παιρνεις τη 280x που θα σε βγαλει χαλαρα μια 5ετια πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

5 Οχι, 3 θα ελεγα ναι.

Δεν ξες τι τροπη θα παρουν τα παιχνιδια σε 5 χρονια...

υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα πολλοι τιτλοι να γυρισουν σε mmo online free. ας πουμε, η συνεχεια ενος απο τους καλυτερους τιτλους - το stalker - θα λεγεται survarium και ειναι online free. επισης ενα νεο, πολυ ενδιαφερον παιχνιδι θα ειναι το verdun(w.w.1). και μονο λογο ιστοριας να το βαλεις, αποτελει μια απο τις μεγαλυτερες μαχες ολων των εποχων.

επισης το battle of warships. μετα, απο τα κλασικα αναμενουμε τα watch dogs, wolfenstein, mass effect 4, gta, dirt4. επισης πολλοι τιτλοι επαναλαμβανονται και καταντουν βαρετοι ή αλλαζουν προς το χειροτερο. το colin mcrae απο wrc με ολες τις πιστες του παγκοσμιου πρωταθληματος και τις ειδικες του καταντησε να τρεχεις σε κατι πιστες της πλακας. εδω το τρομερο crysis σε πωλησεις στη γερμανια.

Disappointing Sales ? Crysis 3 PC Has Just Passed 100.000 Sold Copies In Its Homeland | DSOGaming | The Dark Side Of Gaming

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα πολλοι τιτλοι να γυρισουν σε mmo online free. ας πουμε, η συνεχεια ενος απο τους καλυτερους τιτλους - το stalker - θα λεγεται survarium και ειναι online free. επισης ενα νεο, πολυ ενδιαφερον παιχνιδι θα ειναι το verdun(w.w.1). και μονο λογο ιστοριας να το βαλεις, αποτελει μια απο τις μεγαλυτερες μαχες ολων των εποχων.

επισης το battle of warships. μετα, απο τα κλασικα αναμενουμε τα watch dogs, wolfenstein, mass effect 4, gta, dirt4. επισης πολλοι τιτλοι επαναλαμβανονται και καταντουν βαρετοι ή αλλαζουν προς το χειροτερο. το colin mcrae απο wrc με ολες τις πιστες του παγκοσμιου πρωταθληματος και τις ειδικες του καταντησε να τρεχεις σε κατι πιστες της πλακας. εδω το τρομερο crysis σε πωλησεις στη γερμανια.

Disappointing Sales ? Crysis 3 PC Has Just Passed 100.000 Sold Copies In Its Homeland | DSOGaming | The Dark Side Of Gaming

οταν ειπα δεν ξες τι τροπη θα παρουν τα παιχνιδια εννοουσα στο hardware των καινουργιων τιτλων του 2020 για παραδειγμα. ξες τα specs που θα εχει ενα game για να ναι Playble? Οχι. ουτε εγω.

αλλα μπορεις να υπολογισεις λιγο πολυ με το μυαλο τα παιχνιδια που θα βγουνε στα 2-3 χρονια, οτι με μια gtx780 καθαριζω την φαση απο τωρα. σε 5-6 χρονια ομως?

Link to comment
Share on other sites

οταν ειπα δεν ξες τι τροπη θα παρουν τα παιχνιδια εννοουσα στο hardware των καινουργιων τιτλων του 2020 για παραδειγμα. ξες τα specs που θα εχει ενα game για να ναι Playble? Οχι. ουτε εγω.

αλλα μπορεις να υπολογισεις λιγο πολυ με το μυαλο τα παιχνιδια που θα βγουνε στα 2-3 χρονια, οτι με μια gtx780 καθαριζω την φαση απο τωρα. σε 5-6 χρονια ομως?

αυτα που ανεβασα τα παιζεις ευκολα με το δικο σου hardware. με την 780 και 290x καθαριζεις για πολλα περισσοτερα. το πιθανοτερο να σε κοψει καμια μνημη παρα καρτα. 6-8 specs ram εχει το watch dogs αλλα ποσα τετοια θα γραφτουν?

ποιος ο λογος να κατσουν να γραψουν πολυ δυσκολα παιχνιδια αν δε κανουν πωλησεις? με τη 270χ εισαι αρχοντας για 2-3 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now