Thanos1

Ερώτηση πάνω σε επιλογή μητρικής για Gaming-Light OC PC ...

Recommended Posts

Κατ' αρχήν μιάς και είναι το πρώτο post να δώσω συγχαρητήρια για το σύνολο ... reviews , σχεδίαση σελίδας κλπ όλα άψογα ... μπράβο παιδιά ..

Και τώρα στο θέμα μου ... όπως λέει και ο τίτλος .. επειδή έχω αρκετά χρόνια να αναβαθμίσω ( είμαι ακόμα στην εποχή του 775 socket ... ) θέλω την γνώμη σας πάνω σε μητρική ( 1150 socket με z87 chipset ) για Gaming - Light OC χρήση ... μέγιστη τιμή αγοράς 200 ευρώ ... έχω ψάξει λίγο και έχω εστιάσει στις παρακάτω :

ΑsRock Z87 Fatallity Killer

Gigabyte Z87X-D3H

Gigabyte Z87X-OC

MSI Z87-GD65 Gaming Retail

MSI Z87M Gaming

Asus Maximus VI Hero

Από αυτές με " τραβούν " ιδαίτερα οι Gigabyte Z87X-OC και Asus Maximus VI Hero ... πολύ προσεγμένες υλοποιήσεις .... αλλά έχω μπερδευτεί ολίγον ...

Link to comment
Share on other sites

αν καταληξεις σε asus, ΜΗΝ παρεις non-RoG μητρικη καθαρα και μονο του bios support που δεν υπαρχει στις απλες :P

αναμεσα σε m6hero και την πορτοκαλενια, θα διαλεγα αυτην (Asus Maximus VI Gene (C2) | Skroutz.gr)

ειναι πιο διασημη μητρικη κλπ, και πιανει και λιγοτερο χωρο απο την hero :P

Link to comment
Share on other sites

αν καταληξεις σε asus, ΜΗΝ παρεις non-RoG μητρικη καθαρα και μονο του bios support που δεν υπαρχει στις απλες

Προσπαθώ να καταλάβω τι εννοείς..τι έχουν τα bios στις απλές? Δεν έχουν κόκκινο φόντο?

Link to comment
Share on other sites

γενικοτερα η ασους εχει την κακη συνηθεια να ασχολειται περισσοτερο με της rog παρα με τις απλες μητρικες της και αυτο γιατι εχει περισσοτερο feedback απο τους end users.

τις gene/formula/extreme (δεν ξερω για την hero αλλα φανταζομαι εχει ιδιο Bios) τις εχουν κανει φυλλο και φτερο οι overclockers και το team της asus σε αντιθεση με τις non rog Που απλα αντε να βγαλουν κανα Bios αν βρεθει κανα bug απο κανα forum.

εχουν βγει πανω απο ~10 bios για την καθεμια extreme/gene/formula/impact με το τελευταιο να ειναι πριν 20 μερες ξερω γω. ενω οι απλες εχουν μεινει πισω κανα 2μηνο+.

Δεν λεω οτι δεν ειναι καλες μητρικες ή οτιδηποτε, προς θεου.

Το Χ79 ειναι αλλη ιστορια tho :P

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει όμως αυτοί π ασχολούνται με bios κάθε λίγο κ λιγάκι είναι αυτοί που κυνηγάνε scores εδώ μιλάμε για απλό χρήστη. Εννοείτε κ φυσικά συμφωνώ πως υπάρχει μεγαλύτερη υποστίρηξη στην μεγάλη κατηγορία όμως οι φτηνές rog όπως η hero είναι άδεια!

Στα p8z77-v deluxe +3770k πήρα 13 bios και νομίζω μια χαρά υποστήριξη ήταν!

Link to comment
Share on other sites

γενικοτερα η ασους εχει την κακη συνηθεια να ασχολειται περισσοτερο με της rog παρα με τις απλες μητρικες της και αυτο γιατι εχει περισσοτερο feedback απο τους end users.

τις gene/formula/extreme (δεν ξερω για την hero αλλα φανταζομαι εχει ιδιο Bios) τις εχουν κανει φυλλο και φτερο οι overclockers και το team της asus σε αντιθεση με τις non rog Που απλα αντε να βγαλουν κανα Bios αν βρεθει κανα bug απο κανα forum.

εχουν βγει πανω απο ~10 bios για την καθεμια extreme/gene/formula/impact με το τελευταιο να ειναι πριν 20 μερες ξερω γω. ενω οι απλες εχουν μεινει πισω κανα 2μηνο+.

Δεν λεω οτι δεν ειναι καλες μητρικες ή οτιδηποτε, προς θεου.

Το Χ79 ειναι αλλη ιστορια tho :P

Μα το παιδι ειπε ξεκαθαρα light oc τι να την κανει την rog? z87 pro κι απο 1ο χερι

4.4 @ 1.250 χωρις προσπαθεια, σταθερα κι ωραια!

επισης bios update για rog εβγαλαν 7 με τελευταιο 17-01-14

ενω για την z87 pro εβγαλαν 6 με τελευταιο 25-12-13

δλδ 1μηνα διαφορα οτι κι αν λεει αυτο.

Οποια κι αν παρεις θα εισαι μια χαρα, εγω προσωπικα δεν θα επαιρνα msi (πολυ κακη εμπειρια παλιοτερα ειτε σε amd η intel)

Link to comment
Share on other sites

γιατι rog παιρνει μονο οποιος ασχολειται με εχτρεμε oc? Δεν ειπαμε να παει στην extreme που κανει 400 ευρω ξερω γω ποσο εχει.

η M6Gene ειναι ευκολα η καλυτερη μητρικη στο z87 στα λεφτα της και χτυπαει τις ακριβοτερες σε επιδοσεις/ overclockability/ whatever. (οπως και η m5g αντιστοιχα)

Ξαναλεω οτι δεν ειπακαπου οτι η Non rog ειναι κακες, δεν κλοκαρουν η οτιδηποτε, απλα προσωπικα θα προτιμουσα την ψαγμενη απο 1 rog team και 100 overclockers.

τελος ειναι και η εμφανιση στην μεση και η χρυσες της asus δε με πολυαρεσουν :P

edit: Μιας και λεμε για Bios, περσυ η z77 gene ειχε πανω απο 20 Bios :P

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν μιάς και είναι το πρώτο post να δώσω συγχαρητήρια για το σύνολο ... reviews , σχεδίαση σελίδας κλπ όλα άψογα ... μπράβο παιδιά ..

Και τώρα στο θέμα μου ... όπως λέει και ο τίτλος .. επειδή έχω αρκετά χρόνια να αναβαθμίσω ( είμαι ακόμα στην εποχή του 775 socket ... ) θέλω την γνώμη σας πάνω σε μητρική ( 1150 socket με z87 chipset ) για Gaming - Light OC χρήση ... μέγιστη τιμή αγοράς 200 ευρώ ... έχω ψάξει λίγο και έχω εστιάσει στις παρακάτω :

ΑsRock Z87 Fatallity Killer

Gigabyte Z87X-D3H

Gigabyte Z87X-OC

MSI Z87-GD65 Gaming Retail

MSI Z87M Gaming

Asus Maximus VI Hero

Από αυτές με " τραβούν " ιδαίτερα οι Gigabyte Z87X-OC και Asus Maximus VI Hero ... πολύ προσεγμένες υλοποιήσεις .... αλλά έχω μπερδευτεί ολίγον ...

Καλώς σε βρήκαμε :T:

Αντικειμενικά μιλώντας, οοια μητρική και να πάρεις, για την χρήση που την θές, και δεδομένου πως όλες

έχουν το Z87 Chipset οι επιδόσεις θα έιναι ίδιες με διαφορά 0.01% μεταξύ τους και αυτόλόγο BIOS.

Ίσως όποια εταιρία βγάζει Bios να περνάει μπροστά σε επιδόσεις από τις άλλες μέχρι να βγάλουν

και αυτές νέα Bios. Αλλά και πάλι οι διαφορες είναι κάτι λιγότερο από αστείες.

Από εκεί και πέρα τα βάζεις κάτω και σκέφτεσαι αντικειμενικά τι εξόδους χρειάζεσαι για να δείς ποια

σε καλύπτει και ύστερα υποκειμενικά ποια σου αρέσει πιο πολύ ή ποια μάρκα σου ακούγεται καλύτερα!

Για τις MSI λένε πως έχουν αυξημένο RMA Rate και εμένα μου έχουν μείνει 2 στα χέρια μου χωρίς λόγο.

ASUS, γνωστή η ποιότητα της! Gigabyte το ίδιο με ASUS.

ASRock πλησιάζει απειλητικά τις άλλες δυο απο πάνω!

Ψάχνεις συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ή εξόδους?

Light OC μην σε φοβίζει, όλες κάνουν και με το παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε :T:

Αντικειμενικά μιλώντας, οοια μητρική και να πάρεις, για την χρήση που την θές, και δεδομένου πως όλες

έχουν το Z87 Chipset οι επιδόσεις θα έιναι ίδιες με διαφορά 0.01% μεταξύ τους και αυτόλόγο BIOS.

Ίσως όποια εταιρία βγάζει Bios να περνάει μπροστά σε επιδόσεις από τις άλλες μέχρι να βγάλουν

και αυτές νέα Bios. Αλλά και πάλι οι διαφορες είναι κάτι λιγότερο από αστείες.

Από εκεί και πέρα τα βάζεις κάτω και σκέφτεσαι αντικειμενικά τι εξόδους χρειάζεσαι για να δείς ποια

σε καλύπτει και ύστερα υποκειμενικά ποια σου αρέσει πιο πολύ ή ποια μάρκα σου ακούγεται καλύτερα!

Για τις MSI λένε πως έχουν αυξημένο RMA Rate και εμένα μου έχουν μείνει 2 στα χέρια μου χωρίς λόγο.

ASUS, γνωστή η ποιότητα της! Gigabyte το ίδιο με ASUS.

ASRock πλησιάζει απειλητικά τις άλλες δυο απο πάνω!

Ψάχνεις συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ή εξόδους?

Light OC μην σε φοβίζει, όλες κάνουν και με το παραπάνω!

Οχι ιδιαίτερα .. λίγο πολύ όλες έχουν πλέον τις απαραίτητες εξόδους που χρειάζεσαι ... απλά κοιτάω αυτή που θα πάρω έχει όσο δυνατόν μεγαλύτερη βιωσιμότητα ..

ή την Asus Maximus VI Gene ή την GB Z87X - OC aka " Πρτοκαλένια " τελικά αποφάσισα ότι θα πάρω ... δεν ξέρω μήπως η ' Πορτοκαλένια " λόγω παραπάνω gold plated connectors σε CPU socket , DRAM slots και PCI Express slots προσδίδει καλύτερη σταθερότητα και μεγαλύτερη βιωσιμότητα ?? ...

Link to comment
Share on other sites

Οχι ιδιαίτερα .. λίγο πολύ όλες έχουν πλέον τις απαραίτητες εξόδους που χρειάζεσαι ... απλά κοιτάω αυτή που θα πάρω έχει όσο δυνατόν μεγαλύτερη βιωσιμότητα ..

ή την Asus Maximus VI Gene ή την GB Z87X - OC aka " Πρτοκαλένια " τελικά αποφάσισα ότι θα πάρω ... δεν ξέρω μήπως η ' Πορτοκαλένια " λόγω παραπάνω gold plated connectors σε CPU socket , DRAM slots και PCI Express slots προσδίδει καλύτερη σταθερότητα και μεγαλύτερη βιωσιμότητα ?? ...

Τα ίδια είναι όλα! Αυτά που κοιτάς έιναι λεπτά μαρκετινίστικα πράγματα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια είναι όλα! Αυτά που κοιτάς έιναι λεπτά μαρκετινίστικα πράγματα! ;)

Κάτσε βρε GoriLLako ... δεν αντιλέγω ότι πολλά "καλούδια" σε πολλές μητρικές είναι στην ουσία όπως λές "μαρκετινίστικα τρίκ" για να σε σπρώξουν να αγοράσεις .. αλλά το γεγονός οτι ο χρυσός ώς υλικό έχει καλύτερη αγωγιμότητα δεν νομίζω ότι είναι μάρκετινγκ push ... και κυρίως όταν επίχρυσες επαφές έχουν τοποθετηθεί σε σημεία "κλειδιά" για την απόδοση μια πλακέτας .. εκτός πιά και τελικά αυτά που ξέραμε παλιά ήταν μία "μούφα" και μας δουλέυανε μιά ζωή οι εταιρίες για να "κονομάνε" ..

Link to comment
Share on other sites

Ο χαλκός έχει μεγαλύτερη αγωγιμότητα από τον χρυσό, με το ασήμι να έχει την μεγαλύτερη από όλα τα μέταλλα. Ο χρυσός για άλλο λόγο μπαίνει στις επαφές.

Link to comment
Share on other sites

Ο χαλκός έχει μεγαλύτερη αγωγιμότητα από τον χρυσό, με το ασήμι να έχει την μεγαλύτερη από όλα τα μέταλλα. Ο χρυσός για άλλο λόγο μπαίνει στις επαφές.

Για λέγε λοιπόν Nick .. για να ξεκαθαρίσουμε τελικά τί ρόλο βαράνε οι επίχρυσες επαφές που τις βλέπουμε συχνά ...

Link to comment
Share on other sites

ο πιο "χρηστικος" λογος για να εχεις gold plated επαφες, πυκνωτες, whatever ειναι το οτι δεν οξειδώνονται :P Τα περι reliability κλπ ειναι τριχες :P Πλεον οι μητρικες εχουν solid caps που ειναι τζαμι απο αποψη ποιοτητας. Οι επαφες δεν παιζει να σκουριασουν ποτε, αρα παιρνεις οτι σου αρεσει :D

Tα καλωδια κλπ ειναι gold plated γιατι ο χρυσος εχει μηδενικ ηαντισταση αρα μεταφερεις σημα χωρις απωλειες.

σε ακριβα ηχοσυστηματα κλπ που τα βλεπεις αυτα, εκει σκοπευουν. Στις μητρικες το αν θα εχεις επιχρυσες επαφες στο 24πινο ή οχι δεν κανει καμια διαφορα.

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

ο πιο "χρηστικος" λογος για να εχεις gold plated επαφες, πυκνωτες, whatever ειναι το οτι δεν οξειδώνονται :P Τα περι reliability κλπ ειναι τριχες :P Πλεον οι μητρικες εχουν solid caps που ειναι τζαμι απο αποψη ποιοτητας. Οι επαφες δεν παιζει να σκουριασουν ποτε, αρα παιρνεις οτι σου αρεσει :D

Tα καλωδια κλπ ειναι gold plated γιατι ο χρυσος εχει μηδενικ ηαντισταση αρα μεταφορεις σημα χωρις απωλειες.

σε ακριβα ηχοσυστηματα κλπ που τα βλεπεις αυτα, εκει σκοπευουν. Στις μητρικες το αν θα εχεις επιχρυσες επαφες στο 24πινο ή οχι δεν κανει καμια διαφορα.

Τότε λοιπόν αν οι επίχρυσες επαφές έχουν νόημα μόνο σε ηχοσυστήματα τότε το ξεχνάμε αυτό εστιάζουμε μόνο στα άλλα που συνήθως "κοιτάμε" ... οπότε ΑMDnord μάλλον θα πάω στην ASUS Maximus VI Gene τουλάχιστον για τώρα το socket 1150 Haswell ... τώρα στους SkyLake αργότερα βλέπουμε εκεί αλλάζουν ξανά τα πράγματα ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now