KChris

modded bios 3850

Recommended Posts

Παιδιά μήπως έχει κανείς κανένα bios για 3850 256MB που να την αφήνει να πηγαίνει ο πυρήνας πάνω από 860MHz?

Βρήκα ένα το οποίο που λέει P/N mismatch. Η εντολή που πρέπει να γράψεις δεν είναι:

atiflash -p 0 -f biosname.rom?

Εγώ έβαλα αυτήν την εντολή στο DOS και δε γινόταν τπτ. Περίμενα για να κανένα τέταρτο και μόνο η δισκέτα ακουγόταν και δεν έκανε τπτ!

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να έχω ένα εγώ αλλά δεν θυμάμαι αν είναι από 256 :P στο ανεβάζω εδώ άνοιξε το με το RBE να δεις

από Sapphire 256Mb είναι τελικά :P

με αυτό έπαιζα την δική μου ( κάρτα ε :D ) στα 1026Mhz Core

Btw Winflash :P

Unlocked.3850.rar

Unlocked.3850.rar

Unlocked.3850.rar

Unlocked.3850.rar

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το bios έχω. Αλλά εμένα είναι Gecube η κάρτα, οπότε με winflash δεν μπορώ γιατί έχω P/N mismatch. Από το DOS προσπαθώ να το βάλω όπως είπα, αλλά η δισκέτα ακούγεται και δεν προχωράει. Τέσπα θα πάω να βρω μία δισκέτα μήπως έχει πρόβλημα αυτή που έχω.

PS: Από το xtremesystems το κατέβασα που το είχες ανεβάσει πάλι εσύ. :P

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταν όπως το φαντάστκηκα. Ήταν χαλασμένη η δισκέτα. Αλλά με την καινούρια που έβαλα όταν το φλασάρω που βγάζει το ακόλουθο μήνυμα

Error 0FL01 Press '1' to continue

Τι σφάλμα έχω?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι είναι θέμα του EPROM που έχει η κάρτα οτι δεν αφήνει να φάει erase με απλό programing και ίσως θέλει καλώδια να κολλήσεις για να το βάλεις σε sleep mode κάνε ένα googlin με το error που σου βγάζει και δοκίμασε να flashάρεις από windows με το Winflash

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα στο google και βρήκα απαντήσεις όπως το όνομα του bios να μην είναι μεγαλύτερο από 4 χαρακτήρες και γράψε αλλιώς την εντολή, αλλά δε δούλεψαν. Αν ξέρει κάποιος κάτι για αυτό το error ας μου πει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το βρήκα μόνος μου τι έφταιγε. Να το σημειώσω μήπως αντιμετωπίσει και άλλος αυτό το πρόβλημα. Το bios που με έδωσε ο Vatos_locos είχε κατάληξη .bios, ενώ ήθελε .rom. Οπότε φορτώνεις το bios αυτό με το rabit και το σώζεις με κατάληξη .rom.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now