ChrisGr

νέο μέλος με απορία στο overclock

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά , είμαι νεο μέλος στο site και απο τον λίγο χρόνο που είχα ώστε να δω κάποια πράγματα στο φόρουμ βλέπω οτι υπάρχουν εδώ άνθρωποι που ξέρουν πολύ καλά το το άθλημα

Καταρχάς έχω έναν Intel i7 2600k πως θα μπορέσω να τον κανω O/c ; ποιες ειναι δηλαδή οι σωστές ρυθμίσεις που πρέπει να αλλάξω στο bios ;;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας , ελπίζω να μην σας κούρασα , καλοδεχουμενη οποιαδήποτε απάντηση :drunk:

Edited by ChrisGr
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια ! λοιπον το συστημα ειναι

τροφοδοτικό corsair 600 w gaming series Νομιζω

intel core i7 2600k

ψήκτρα επεξεργαστή corsair cooling A70 airseries

1tb HDD

8 gb ram ddr 3

msi geforce gtx 560

moba zx68-ud3p-b3 της gigabyte

Link to comment
Share on other sites

χαχα μακαρι να βρεθει καποιος ρε παιδια γιατι τα 3,4 που ειναι τωρα πλεον δεν με ικανοποιουν και απο οτι εχω διαβασει φτανει 4.4 ghz και παραπανω ισως

Edited by ChrisGr
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Για πήγαινε bios άνοιξε κ το βιβλιαράκι της μητρικής εδώ στην σελίδα 38 advanced grequency settings και βάλε το cpu ratio στα 42 μετά πήγαινε στην σελίδα 43 advanced voltage settings και βάλτο 1.25v manual επίσης θέλω να πας στο advanced cpu cores features και να κλείσεις το Cpu eist function..

Κάντα όλα άνοιξε το pc και βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14255]ChrisGr[/MENTION]

Καλησπέρα..μιας και είδα ότι είσαι κάτοχος 2600K και Z68 Mobo..μιας και εγώ έχω κάτι παρόμοιο.

στα 3,8

Multiplier:x38

1.248 Volts

CPU-Z Validator 4.0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

στα 4.6

Multiplier:x46

1.344 Volts

CPU-Z Validator 4.0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

στα 4.8

Multiplier:x48

1.344 Volts

CPU-Z Validator 4.0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

στα 5

Multiplier:x50

1.44 Volts

CPU-Z Validator 4.0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Πιστεύω να σε βοήθησα λιγάκι.

Δοκίμασε σιγά σιγά όπως σου είπε και ο [MENTION=1118]venisk[/MENTION]

Εγώ για παράδειγμα ανέβαζα σταδιακά το multiplier η cpu ratio και τα cpu volt μόνο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ας ξεκινήσουμε απο τα λίγα να δούμε πως την παλεύει ο επεξεργαστής του και τι θερμοκρασίες έχει κ μετά θα βάλει χειροκίνητα κ το ratio στο turbo σε κάθε core..αλλά ας κάνει τα απλά πρώτα..μην βιαστείς να δώσεις πολύ ρεύμα πριν δούμε θερμοκρασίες!

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι δεν έχεις δώσει ρεύμα..βάλε και το core temp και πόσταρε μια εικόνα.. επίσης πρέπει ν τρέξεις κανα stress test να δεις αν είσαι σταθερός..4.6 χωρίς ρεύμα?κάτι δεν πάει καλά

Link to comment
Share on other sites

( Σε αυτή την μητρική αν είσαι με παλιό BIOS το cpuz μπορεί να δείχνει λάθος τάση.

Οπότε latest bios update (με default stable ρυθμίσεις να γίνει το flash) και από εκεί και πέρα είσαι good to go, να "ψάξεις" το chipάκι σου :) )

Link to comment
Share on other sites

BIOS μπορείς να περάσεις είτε με τον παραδοσιακό τρόπο (να φτιάξεις ένα bootable usb flashάκι με το Rufus και να βάλεις μέσα και τα τρία αρχεία του τελευταίου bios update) είτε με μία windows εφαρμογή της Giga ονόματι @BIOS που τα κάνει όλα από Windows.

Αν είσαι σταθερός, και τα δύο θα δουλέψουν μια χαρά και πηγαίνοντας σε latest bios γλυτώνεις από διάφορα θεματάκια.

Πάντως το coretemp μάλλον την δείχνει την αυξημένη τάση, οπότε μπορείς να δεις τι κάνει στο περίπου το chip σου και έτσι, και να τεστάρεις για σταθερότητα με κανένα prime95 (latest) :)

Link to comment
Share on other sites

και σχεδον απο 30 λεπτα μου πεταξε αυτο εδω το P.c [h=1]A problem has been detected and Windows has been shut down to prevent damage to your computer και κατι κωδικους << stop 0x0000001e Και κατι αλλα[/h]

Link to comment
Share on other sites

...πάει να πει, δεν είσαι σταθερός. Καθόλου σταθερός.

Θα σου πρότεινα, να επανέλθεις στα χαμηλά clock σου (x38 ξερωγώ) που ξέρεις ότι είσαι σταθερός - να flashάρεις το τελευταίο bios με το @BIOS ώστε να παίζει σωστά μεταξύ των άλλων και το cpuz και να μην μαντεύουμε τις τάσεις που δίνει η μητρική - και μετά ξεκινάς την αναζήτηση για το πόσο overclock σηκώνει ο επεξεργαστής σου, με τι τάσεις και με τι θερμοκρασίες.

Ένα ένα τα καρπούζια στην μασχάλη :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με 42x να δεις αν είσαι σταθερός με 1.25v Αν όχι δώσε 1.26 1.27 κ βλέπε θερμοκρασία..η λογική έιναι απλή κλοκάρεις μέχρι εκεί που αντέχει σε λογικά ρέυματα 1.3 max και σε λογικές θερμοκρασίες καμια 40αρα idle.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα χαρά μας, δοκίμασε 43 με τ ίδο ρεύμα να δεις αν αντέχεις..εννοείτε πως πρέπει ν δουλεύεις και το pc μερικές ώρες gaming stress test κ τέτοια για ν δεις αν είσαι εντάξει..το ότι θα ανοίξει σε μια συχνότητα δεν σημαίνει ότι είναι καλά..πρέπει ν είσαι rock stable...ρώτα ότι απορία έχεις :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now