Νικος βολανακης

Αγορά καινούργιο Pc ή αναβάθμιση του παλιού ?

Recommended Posts

H 240x φαίνεται να είναι χειρότερη και από την ενσωματωμένη στον Α10 και όλο αυτό για να πάει σε 8320; Καλύτερα θα ήταν, αν θέλει ΑΜ3+ να πάει σε 6300 και την διαφορά να την δώσει για καλύτερη κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη συνθεση αυτη αλλα καλυτερα με 2*4gb μνημη.

Δεν διαφωνω, αλλα για να παει σε 2χ4GB θα χρειαστει 32 ευρώ παραπανω, εσυ νομιζεις οτι αυτα τα 32 ευρω ειναι καλυτερα να πανε σε 8gb ram, καλυτερη μητρικη η καλυτερη καρτα γραφικων; Γιατι με 42 ευρώ παραπανω πηγαινει σε κατι τετοιο.

5l9kdw.png

Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας, 3 συνθέσεις από εμένα, μια βασική στα 499 ευρώ και 2 συμπληρωματικες στα 450, διαλέγεις και παίρνεις με βάση τις ανάγκες σου.

Budget gaming.

2dmbdya.jpg

Budget gaming + ανωτερη μητρικη+επεξεργαστης.

msby1f.jpg

Budget gaming + ανωτερη καρτα γραφικων.

3486kwh.png

Edited by IntelUser2525
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αποκλείουμε την περίπτωση του AMD επεξεργαστη-καρτα γραφικων μιας και έχω μικρότερη memory lane-line ή κάπως έτσι και σε περίπτωσή που πάθει κατι η ενσωματομένη κάρτα γραφικών λόγω πολύς χρήσης θα πρέπει να πάω και για επεξεργαστή ! Κοιτάω τώρα έναν φτυνό επεξεργαστή και μια καλή κάρτα γραφικών( intel επεξεργαστή )

να ένα σετάκι που έκανα(η μητρική δεν είναι αυτή που σκοπεύω να βάλω ) : http://bto.plaisio.gr/Demo/BTOPrint?state=1616498B34.9B1A1903977B59B1A2034042B82.9B1A1682814B4.9B1A2088754B41B2A1923609B89.9B1A2058197B80.9B1A1753169B9.89B1A1902431B69B1AD2014-3-7-14-58-53 ....Πείτε μου αν έχω κάνει κάποιο λάθος και προτείνετε μου κάτι καλύτερο! Έμαθα επίσης ότι υπάρχουν μητρικές με τσιπάκια για να πέφτει το Ping σαν αυτην http://www.skroutz.gr/s/4343574/Asrock-Fatal1ty-FM2A88X-Killer.html αλλα η μητρική που μου είπαν είναιι συμβατή μόνο σε amd επεξεργαστές..υπάρχει παρόμοια γύρω στο 80αρι για Intel ?

ευχαριστω

Edited by Νικος βολανακης
Link to comment
Share on other sites

Η παρόμοια για Intel είναι αυτή εδώ. Γνώμη μου είναι να κοιτάξεις να βάλεις ένα πιο ποιοτικό τροφοδοτικό στην σύνθεση που μας έδωσες και την μητρική K1ller που κάνει πολύ καλή δουλειά και έχουν ακουστεί καλά λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αποκλείουμε την περίπτωση του AMD επεξεργαστη-καρτα γραφικων μιας και έχω μικρότερη memory lane-line ή κάπως έτσι και σε περίπτωσή που πάθει κατι η ενσωματομένη κάρτα γραφικών λόγω πολύς χρήσης θα πρέπει να πάω και για επεξεργαστή ! Κοιτάω τώρα έναν φτυνό επεξεργαστή και μια καλή κάρτα γραφικών( intel επεξεργαστή )

να ένα σετάκι που έκανα(η μητρική δεν είναι αυτή που σκοπεύω να βάλω ) : BTOPrint ....Πείτε μου αν έχω κάνει κάποιο λάθος και προτείνετε μου κάτι καλύτερο! Έμαθα επίσης ότι υπάρχουν μητρικές με τσιπάκια για να πέφτει το Ping σαν αυτην Asrock Fatal1ty FM2A88X+ Killer | Skroutz.gr αλλα η μητρική που μου είπαν είναιι συμβατή μόνο σε amd επεξεργαστές..υπάρχει παρόμοια γύρω στο 80αρι για Intel ?

ευχαριστω

Κακιστες επιλογες για τα λεφτα, σου προτεινω τις δικες μου συνθεσεις απο το E-SHOP.

Link to comment
Share on other sites

Κακιστες επιλογες για τα λεφτα, σου προτεινω τις δικες μου συνθεσεις απο το E-SHOP.

το μόνο που θεώρησα λάθος φίλε μου είναι οι ραμ σου και η μητρική η οποία είναι πολυ φθηνή ,γιαυτό δεν το κοίταξα κιόλλας.με 2gb ραμ δεν πιστεύω ότι κάνεις gamer pc !

ίσως να έκανα το πακετάκι σου,με λίγο πιο φθηνή κάρτα γραφικών και περισσότερη ραμ,και την μητρική που πρότεινε ο φίλος πιο πάνω ! συμφωνείς ?

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που θεώρησα λάθος φίλε μου είναι οι ραμ σου και η μητρική η οποία είναι πολυ φθηνή ,γιαυτό δεν το κοίταξα κιόλλας.με 2gb ραμ δεν πιστεύω ότι κάνεις gamer pc !

ίσως να έκανα το πακετάκι σου,με λίγο πιο φθηνή κάρτα γραφικών και περισσότερη ραμ,και την μητρική που πρότεινε ο φίλος πιο πάνω ! συμφωνείς ?

Ολες οι προτασεις μου ειναι με 4gb ram αλλα μαλλον δεν το προσεξες. Για τελευταια φορα θα ξανατονισω οτι θα πεταξεις τα λεφτα σου εαν προχωρησεις στην συνθεση που επελεξες και σταματαω εδω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αποκλείουμε την περίπτωση του AMD επεξεργαστη-καρτα γραφικων μιας και έχω μικρότερη memory lane-line ή κάπως έτσι και σε περίπτωσή που πάθει κατι η ενσωματομένη κάρτα γραφικών λόγω πολύς χρήσης θα πρέπει να πάω και για επεξεργαστή ! Κοιτάω τώρα έναν φτυνό επεξεργαστή και μια καλή κάρτα γραφικών( intel επεξεργαστή )

να ένα σετάκι που έκανα(η μητρική δεν είναι αυτή που σκοπεύω να βάλω ) : BTOPrint ....Πείτε μου αν έχω κάνει κάποιο λάθος και προτείνετε μου κάτι καλύτερο! Έμαθα επίσης ότι υπάρχουν μητρικές με τσιπάκια για να πέφτει το Ping σαν αυτην Asrock Fatal1ty FM2A88X+ Killer | Skroutz.gr αλλα η μητρική που μου είπαν είναιι συμβατή μόνο σε amd επεξεργαστές..υπάρχει παρόμοια γύρω στο 80αρι για Intel ?

ευχαριστω

οτι να ναι4 :)

Link to comment
Share on other sites

το έψαξα και είχες δίκιο...Το πακέτο είναι πολύ καλό αν και θα προσθέσω μια ακόμα 4αρα ραμ αν και θα πάει στο 600αρι...το μόνο που με προβληματίζει είναι το ότι μου έχεις δώσει μητρική υποκατηγορίας SOCKET 1150 που σημαίνει ότι υποστηρίζει (i5-i7 core)

ενω ο επεξεργαστής που μου έδωσεις είναι (i3 ) μήπως έχεις να προτείνεις άλλη μητρική ή κάνω κάποιο λάθος?Κατέληξα σε κάτι τέτοιο

E-SHOP.GR - http://www.e-shop.gr/basketlist.phtml

φεύγει λίγο από την τιμούλα που ήθελα αλλά αφού θα πληρώσω που θα πληρώσω ας κάνω κάτι καλό !

Edited by Νικος βολανακης
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα φίλε μου. Γνώμη δικιά μου είναι εφόσον θες να παίζεις μόνο LoL να πας στο APU της AMD. Δούλευα σε Internet Cafe και είχα στήσει πάνω από 10 μηχανήματα, γιατί όλοι οι πελάτες ερχόντουσαν περισσότερο για LoL. Εκεί χρησιμοποιούσα τον 6800Κ (Είναι η προηγούμενη σειρά της AMD). Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα μπορείς να παίζεις και άλλα παιχνίδια..Γνώμη μου λοιπόν είναι να πας στον 7700Κ της AMD. Για την ποιότητα του 7700Κ μην φοβάσαι. Πάρε και την ASRock K1ller και θα είσαι μια χαρά. Ποτέ μου δεν είχα πρόβλημα με τα APU της AMD. Αν θες να πας σε Intel το κόστος ανεβαίνει. Καθώς θες και καλύτερη μητρική. Με 80? στην AMD παίρνεις μητρική τούμπανο που έχει τα πάντα πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα φίλε μου. Γνώμη δικιά μου είναι εφόσον θες να παίζεις μόνο LoL να πας στο APU της AMD. Δούλευα σε Internet Cafe και είχα στήσει πάνω από 10 μηχανήματα, γιατί όλοι οι πελάτες ερχόντουσαν περισσότερο για LoL. Εκεί χρησιμοποιούσα τον 6800Κ (Είναι η προηγούμενη σειρά της AMD). Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα μπορείς να παίζεις και άλλα παιχνίδια..Γνώμη μου λοιπόν είναι να πας στον 7700Κ της AMD. Για την ποιότητα του 7700Κ μην φοβάσαι. Πάρε και την ASRock K1ller και θα είσαι μια χαρά. Ποτέ μου δεν είχα πρόβλημα με τα APU της AMD. Αν θες να πας σε Intel το κόστος ανεβαίνει. Καθώς θες και καλύτερη μητρική. Με 80? στην AMD παίρνεις μητρική τούμπανο που έχει τα πάντα πάνω.

Φίλε μου πιστεύω αφού θα το κάνω που θα το κάνω και θα σκάσω λεφτά ότι για 50 ευρώ-100 παραπάνω θα πάρω intel,καταλαβαίνω τι λες και ευχαριστώ που ασχολήσε αλλά θα πάω σε έναν απλό intel λόγω του ότι τον εμπιστεύομαι πιο πολύ(φήμη- και έχω είδη έναν που μέχρι τώρα-10 χρονια- χαχα δουλεύει αρκετά καλά ! Ίσως πάω για την μητρική που είπες απλά πρέπει να δω αν είναι συμβατοί οι επεξεργαστές ! Ευχαριστώ !

Αν έχεις χρόνο πάντως κάνε ένα σετάκι όπως το προτείνεις να δω διαφορές και να συγκρίνω πάντως ! Και πάλι ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινεις τι λεει ουτε αυτος ουτε κανεις αλλος.

Εχεις ενα ξερο κεφαλι και το χειροτερο ειναι οτι εχεις φαει και πλυση εγκεφαλου.

Τραβα παρε αυτα που γουσταρεις λοιπον και μη ρωτας σε φορουμ τιποτα.

Τραβα στο εσοπ και καθε εσοπ και πες θελω ιντελ και τιποτα αλλο και ασε να σου

πασαρουν οτι θελουν να ξεστοκαρουν στα λεφτα σου πανω.

Αντε και καλα παιχνιδια.

ΥΓ: μην παρεις AMD, εχω ατομα που τους θελουν !!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινεις τι λεει ουτε αυτος ουτε κανεις αλλος.

Εχεις ενα ξερο κεφαλι και το χειροτερο ειναι οτι εχεις φαει και πλυση εγκεφαλου.

Τραβα παρε αυτα που γουσταρεις λοιπον και μη ρωτας σε φορουμ τιποτα.

Τραβα στο εσοπ και καθε εσοπ και πες θελω ιντελ και τιποτα αλλο και ασε να σου

πασαρουν οτι θελουν να ξεστοκαρουν στα λεφτα σου πανω.

Αντε και καλα παιχνιδια.

ΥΓ: μην παρεις AMD, εχω ατομα που τους θελουν !!

Κατα πασα πιθανοτητα πρεπει να ειναι γυρω στα 14-15 χρονων για να τα ξερει ολα και να επιμενει, αγυργα κεφαλια οι σημερινοι 15ρηδες.

Link to comment
Share on other sites

Και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι o AMD δεν θα αντέξει 10 χρόνια; Αυτό είναι καθαρά θέμα τύχης και τι χρήση κάνεις. Μπορεί να αντέξει 10 χρόνια, μπορεί και 5 χρόνια, μπορεί και 5 ημέρες. Μηχανήματα είναι και δεν ξέρεις πόσο θα ζήσουν και πότε θα σου βγάλουν πρόβλημα. Και εσύ λοιπόν μόνο και μόνο για να πάρεις ένα Intel επεξεργαστή, θα πάρεις και ένα τροφοδοτικό που μπορεί άμα γίνει καμιά στραβή, να στα κάψει όλα. Μετά θα μπεις εδώ πάλι και θα μας ρωτάς γιατί δεν ανάβει ο υπολογιστής. Θα πάρεις ένα επεξεργαστή που ΚΑΙ η Intel λέει ότι δεν κάνει για gaming. Θα μου πεις σιγά τις απαιτήσεις που έχει το LoL. Άμα όμως αύριο θες να παίξεις και κάτι άλλο, θα ψάχνεσαι για αναβάθμιση.

Anyway, άμα θες την αντίστοιχη ASRock για Intel, το link είναι αυτό εδώ http://www.skroutz.gr/s/4300425/Asrock-Fatal1ty-B85-Killer.html

Edited by kostas7837aek
Link to comment
Share on other sites

η καλυτερη συνθεση, με διαφορα ειναι του φιλου nickzzz. τωρα αν θες να πεταξεις τα 100 ευρω και να παρεις i3 ok. σ' αυτα τα λεφτα απλα να ξερεις οτι υπαρχει και ο fx 6300, αν θες να κανεις συνθεση με ξεχωριστη gpu. ssd προσθετεις αργοτερα.

AMD FX-6300 3.5GHZ 6-CORE BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -

GIGABYTE 990XA-UD3 RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -

G.SKILL F3-12800CL8D-4GBTD 4GB (2X2GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ TRIDENT SERIES DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM -

ASUS R9 270 R9270-DC2OC-2GD5 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ -

https://www.skroutz.gr/s/2853427/XFX-ProSeries-550W-Core-Edition-Full-Wired-Bronze.html

HGST DESKSTAR 7K1000.D HDS721050DLE630 500GB SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ -

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ζητήσω από όλους συγνώμη για την ξεκοκεφαλιά μου όσο αφορά την Intel .Αφού λέτε όλοι για την amd θα σας ακούσω !

Σχεδιάσα ένα συστηματάκι όπως μου το είπατε !

BTOPrint

η μητρική θα είναι η http://www.skroutz.gr/s/4343574/Asrock-Fatal1ty-FM2A88X-Killer.html ...συγνώμη για την ταλαιπωρία και να κάνω μια τελευταία ερώτηση !

Όσο αφορά την AMD να πάρω την 7700 ή την 20 ευρώ ακριβότερη 7850 ?

Edited by Νικος βολανακης
Link to comment
Share on other sites

H πρόταση του Nickzzz είναι όντως πολύ καλή. Πήγαινε στο e-shop, πάρε αυτήν την σύνθεση απλά άμα θέλεις καλύτερη μητρική πάρε από το Skroutz την ASRock γιατί στο e-shop δεν υπάρχει. Και πες τους άμα δεν ξέρεις να σου κάνουν συναρμολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now