Recommended Posts

Παιδιά δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό μέρος για αυτό το θέμα αλλά με επείγει και έχω απελπιστεί πλήρως !

Έχω 2 pc me asus μητρική p5b και πήρα μια ram από ένα σήμερα και την έβαλα στο άλλο( ddr2)

το άλλο που έκανα είναι να αποσυνδέσω τον σκληρό ενώ δούλευε το pc(καταλάθος)

Μετά από λίγες ώρες αφού δούλευε κανονικά το pc τώρα μου βγάζει το εξείς... "VCBCM IS COMPRESSED" βοηθήστε παιδιά μέσα στο pc έχω σημαντικά έγραφα ! Googlara το πρόβλημα αλλά τίποτε :(

Έχει ιδέα κανείς ?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία έβγαλες τη μια μνήμη..γιατί δεν την ξανά βάζεις πίσω? άφησες το pc σου με μια μνήμη? Αν δεν γίνεις λίγο πιο περιγραφικός δεν μπορώ να καταλάβω..

Link to comment
Share on other sites

έχω δυο ιδιους υπολογιστές p5b se μητρικές...

Σήμερα πήρα από τον έναν (που έχω πρόβλημα τώρα) την μια ραμ από τις 2 που φορούσε και την έβαλα στον άλλο... στον χαλασμένο Δοκίμασα και κάτι ραμ που είχα(ddr2 ) αλλά από ότι φάνηκε είχαν χαλάσει γτ μια δεν έστελνε σήμα στην οθόνη μια κόλλαγε στα bios κλπ...Επίσης να προσθέσω ότι από το pc μου έβγαλα την ραμ αφού τον ξαναάνοιξα πήγα να κλείσω το καπάκι και μου βγήκε το καλώδιο του σκληρού ενώ ήταν ανοιχτός,το ξανασύνδεσα και όλα καλα...Τώρα μετά από μερικές ώρες εμφανίσει αυτό το πρόβλημα.

"VQBCM IS COMPRESSED

PRESS CTRL+ALT+DELETE TO RESTART "

Link to comment
Share on other sites

έχω δυο ιδιους υπολογιστές p5b se μητρικές...

Σήμερα πήρα από τον έναν (που έχω πρόβλημα τώρα) την μια ραμ από τις 2 που φορούσε και την έβαλα στον άλλο... στον χαλασμένο Δοκίμασα και κάτι ραμ που είχα(ddr2 ) αλλά από ότι φάνηκε είχαν χαλάσει γτ μια δεν έστελνε σήμα στην οθόνη μια κόλλαγε στα bios κλπ...Επίσης να προσθέσω ότι από το pc μου έβγαλα την ραμ αφού τον ξαναάνοιξα πήγα να κλείσω το καπάκι και μου βγήκε το καλώδιο του σκληρού ενώ ήταν ανοιχτός,το ξανασύνδεσα και όλα καλα...Τώρα μετά από μερικές ώρες εμφανίσει αυτό το πρόβλημα.

"VQBCM IS COMPRESSED

PRESS CTRL+ALT+DELETE TO RESTART "

Πριν κάνεις οτιδήποτε , γράψε σε ένα CD το MEMTEST και τρέξτο

για μερικά PASS για να βεβαιωθείς ότι οι μνήμες δουλεύουνε σωστά .

Πρέπει να είσαι σίγουρος , διότι αν αρχίζεις και πληκτρολογείς

εντολές σε command με faulty μνήμες θα τα κάνεις χειρότερα ...

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε ένα linux cd ή usb για να bootαρεις και να δεις αν είναι οκ ο δίσκος σου και να κάνεις backup να σου φύγει το άγχος για τα data σου. Tα άλλα τα βλέπεις μετά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης ! Επειδή χρειαζόμουν το Pc το είπα σε κάτι τεχνικούς ! Οι οποίοι μου είπαν ότι πρώτοι φορά βλέπουν τέτοιο μήνυμα ! Τέλος πάντων μου ήταν ότι μάλλον ήταν Ιός ! Δεν ξέρω ! Δόξα τον θεό τα έχω τα αρχεία μου ! Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό μέρος για αυτό το θέμα αλλά με επείγει και έχω απελπιστεί πλήρως !

Έχω 2 pc me asus μητρική p5b και πήρα μια ram από ένα σήμερα και την έβαλα στο άλλο( ddr2)

το άλλο που έκανα είναι να αποσυνδέσω τον σκληρό ενώ δούλευε το pc(καταλάθος)

Μετά από λίγες ώρες αφού δούλευε κανονικά το pc τώρα μου βγάζει το εξείς... "VCBCM IS COMPRESSED" βοηθήστε παιδιά μέσα στο pc έχω σημαντικά έγραφα ! Googlara το πρόβλημα αλλά τίποτε :(

Έχει ιδέα κανείς ?

Όχι δεν είναι στο στωστό μέρος γιατί το φορουμ στο οποίο άνοιξες το θέμα λέει αυτό:

HwBox.gr News & Help

Ανακοινώσεις, θέματα και βοήθεια σχετικά με το HwBox.gr

Συνεπώς στο μετέφερα στο σωστό που έιναι το

Αναβαθμίσεις - Hardware

Γενική συζήτηση γύρω από το θέμα που μας αρέσει να συζητάμε . . .

Συγνώμη αλλά το VQBCM IS COMPRESSED πότε στο έβγαζε?

Μύνημα των Windows ήταν?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now