JC_Denton

Περισσότερα από 1.65 Volts θα καταστρέφουν τον Core i7 μας? Τι συμβαίνει στ' αλήθεια?

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/548a2f4ef31a6a.png[/WRAPLEFT]Εν τέλει κανείς δεν μπορεί να ξέρει με σιγουριά τι ακριβώς συμβαίνει με αυτούς τους επεξεργαστές. Όλα ξεκίνησαν με τις φήμες του Fudzilla, ότι οι μνήμες που θα δέχονται οι Nehalem της Intel δε θα μπορούν να ξεπερνούν τα 1333 MHz, λόγω ανεπαρκούς ρεύματος (μιας και θα συγχρονίζεται με αυτό του επεξεργαστή).

Μετά βγήκαν φωτογραφίες της GIGABYTE EX58-Extreme, που έδειχναν ξεκάθαρα ότι η μητρική υποστηρίζει DDR3-1900. Τώρα όμως, αυτά εξαφανίστηκαν, στις νέες φωτογραφίες της μητρικής!

Και μαζί με όλα αυτά, ήρθε και η ASUS με την P6T-Deluxe, την οποία φωτογράφισαν οι άνθρωποι του XFastest, με αυτοκόλλητο πάνω στα DΙMM Slots, το οποίο λέει πως δεν πρέπει να δώσουμε παραπάνω από 1.65 Volts στις μνήμες, γιατί θα καταστρέψουμε τον επεξεργαστή!

Αν όλα αυτά ισχύουν, πως είδαμε εκείνα τα εκπληκτικά αποτελέσματα στα 4+ GHz, με τις μνήμες να είναι κοντά στα 2000 MHz? Ήταν κάτι fake ή μας κρύβουν κάτι? Και για ποιο λόγο η AData έβγαλε μνήμες σε Triple Channel Kit με συχνότητα λειτουργίας στα 1600 MHz και ρεύμα στα 1.75 Volt? Ποιος μας κοροϊδεύει από όλους?

Εμείς ελπίζουμε ότι κάποια στιγμή το όλο νεφελώδες τοπίο θα ξεκαθαρίσει...

Η διάσημη πλέον φωτογραφία του προειδοποιητικού αυτοκόλλητου:

p6tdr06ay0.jpg

.

Link to comment
Share on other sites

εγώ τα βλέπω μπαρούφες αυτά.

Αν κάνανε ένα τοσο ευπαθή επεξεργαστή να πάνε να κρεμαστούν ρε.

Και στους Α64 όποιος θυμόταν παίζανε κάτι τέτοια,όπου στα specs αν θυμάμαι καλά έλεγε 2,6v +-10% ή κάτι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

τώρα που το λές,δεν είναι λίγο περίεργο το αυτοκολλητάκι?

Σαν τα χρώματα να είναι πολύ πλαστικά πάνω στο καρτελάκι ή είναι η ιδέα μου??

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκόλλητο είναι original και untouted.

Το θέμα είναι κατά πόσο ισχύει, και πόσο επικίνδυνο είναι.

Τα ίδια αν θυμάστε ακούγαμε και για τους Athlon 64 και ενώ τρέχαμε τις RAM @ 4V δεν είχαμε το παραμικρό prob.

Link to comment
Share on other sites

Πριν ειχε ακουστει για max 1066, τωρα για max 1.65v...

Δεν ξερω αν ειναι μπαρουφες και αυτο αλλα οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια...

Παντως σε κατι screanshots που ειχα δει το bandwidth των μνημων ειχε ξεφυγει τελειως οποτε αν ειναι ετσι, μικρη σημασια εχει το που θα παιζουν imo.

Παντως στα 1600 φαινεται να παιζουν http://forum.coolaler.com/showthread.php?t=191367&page=12

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι απλά αλλάζαμε μετά τα καπάκια στα cpu :hehe:

Bill να σου βάλω και σενα ένα avatar όπως θα βάλω και στον aristidis . . . το βράδυ όμως που θα έχω έμπνευση :D

ε?ε?

Feel free :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σας είπα, ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ imo να βγάζει η AData TRIPLE CHANNEL μνήμες στα 1600 με ρεύμα 1.75 και να παίζουν τέτοια κουλά σενάρια με τους Nehalem. Απλά κάτι is amiss στο όλο θέμα.

(καλέ μου οκαλλιρογ, πότε θα παίξεις με τα νεχάλια σου να μας πεις κι εμάς? :D:D:D:D)

btw

iz not fake like Bill said

img8458ye2.jpg

Look Here

Θα μπορούσα να κάνω ολόκληρο νέο θέμα με ΤΟΣΑ data που έχει το παραπάνω link.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι το αυτοκόλλητο ειναι original δεν σημαίνει οτι ειναι και απο την Intel. Οχι οτι νομίζω οτι ειναι fake η οχι, απλα οποιοσδήποτε εκτυπώνει αυτοκόλλητα και τα κολλάει οπου θελει.

Link to comment
Share on other sites

Και για πιο λόγο να δημιουργήσουν όλη αυτή την ιστορία με τα voltage και τους Nehalem ρε παιδιά?

Απλά για να έχουμε κάτι να συζητάμε? Ή γιατί θίγοντε μήπως κάποια συμφέροντα?

Imho αυτά είναι αληθινά,ίσως στην πράξη να αποδειχθεί ότι αντέχουν και παραπάνω απο 1.65v

Link to comment
Share on other sites

Ο DrWho? είναι ο Francois Piednoel και δουλεύει στην Intel.

Στην Asus από το XtremeSystems δουλεύουν οι pmp ( BIOS Engineer ), Vivian ( PR Manager ) και ο W. O' Neil ( PM ).

Λογικά με το Vcore στα 1.4V - 1.5V δεν θα έχουμε prob με την RAM στα 2.1V-2.2V

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Bill...το sticker αυτό είναι απο την μαμά Ιντέλα...προεραιτικά.

Εμ'ενα ούτε στην Intel ούτε στην ASUS μητρική έχει καεί τίποτα ακόμα :P

Bill ξεχνάς έναν ακόμα απο την ASUS που δουλέυει στο τμήμα ανάπτυξης chipset :D

Hint: Είναι κινέζος στην Αμερική και κάνει πώς σπουδάζει :P

Link to comment
Share on other sites

yeah :D

Πάντως ο Francois...σαν να κομπάζει λίγο μου φαίνεται για την θέση που είναι στην Intel και νομίζω πώς τα παραλέει και λίγο όπως του αρέσουν στα αυτια του γι αυτά που κάνει στην Intel.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now