Larry

EVGA Gtx 280 is HOT.!! I want cooler

Recommended Posts

Επειδη γκαζωσα την 280 μου ολιγων τι......βλεπω κατι 80αρες να ανεβαζει στα παιχνιδια, και βαζω τον εκνευριστικο ανεμιστηρα της στο φουλ και μου παιρνει τα αυτια. Επειδη ειναι κουραστικος λεω να αποφυγω αυτον τον ανεμιστηρα και να παω σε Thermalright GTX 280 Cooler.

Υπαρχει αλλη καμια εξισου ιδια η καλη? η να περιμενω επειδη στο ΕΛΛΑΝΤΑ ΝΤΕΝ υπαρχει και τα νευρα μου ειναι στα κοκκινα εδω και ενα μηνα????

Link to comment
Share on other sites

Σκρουτζαρω και δεν την βρισκω πουθενα. Στο εξωτερικο αραγε υπαρχει?

Την παιρνω αμεσα λεμε, δεν ατεχω αλλο τον ανεμιστηρα της.

Θελω Ησυχιαααααααααααα:stars: :stars: :stars::rant: :rant: :cussing: :cussing:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ερώτηση άκυρη.... γιατί βάζεις βρε αγόρι μου τον ανεμιστήρα στο full δίχως λόγο, αφού η κάρτα πιάνει full load max 80C ?

Δεν είναι καθόλου επιβλαβής αυτή η θερμοκρασία, ίσα ίσα είναι εντελώς ακίνδυνη για την υγεία της κάρτας σου, και δεν τίθεται το παραμικρό θέμα.

Εμένα ποτέ δεν πάει πάνω από 75C ακόμα και με full OC, οπότε μάλλον το air flow στο κουτί σου είναι χάλια.

Κατά τα άλλα η ψύκτρα της ThermalRight σπέρνει, αλλά πρός το παρόν μόνο έξω θα την βρείς.

Check geizhals.at & alternate.de

Link to comment
Share on other sites

Μπά, μια χαρά είναι 80 όπως λέει και ο bill. Είναι σχεδιασμένες να τρέχουν τόσο. Και εμένα σε full load τόσο πάνε. Απλά όντως ο ανεμιστήρας είναι λίγο ενοχλητικός.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδια, μια χαρα ειναι 80, τι να σας πω. Ζεματανε NB,SB.

Τελος παντων εγω απλα την θελω να βρω την ησυχια μου, το να κυκλοφορει τοσος καυσωνας μεσα στο κουτι μου, απλα δεν το θελω.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε, ROFL.

Αν θες να φυσάς το NorthBridge το οποίο είτε έχεις την GTX 280 με phase change cooling είτε με το stock θα ζεσταίνεται από μόνο του, παίρνεις ένα καλό NorthBridge cooler ( ThermalRight HR-05 / HR-05 SLI ή Swiftech MCX159-Cu ) και ησυχάζεις.

Το SouthBridge δεν πα να καεί... δεν έχει ανάγκη.

Άντε... στους πόσους να σου είναι. Στους 60C ? Νεράκι τα έχει εκεί.

Ακόμα και μια απλή ψύκτρα από Pentium MMX παρα-επαρκεί για το SB.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τι να πω που το NB πιανει 70αρια και το SB 65aria με την 780i? Μια χαρα είσαι. Άσε που ίσα ίσα με την HR-03 θα μένει και όλη η ζέστη μέσα στο κουτί. Το οτί η κάρτα θα δουλεύει -20C δεν πάει να πεί οτί θα χάνεται αυτή η θερμοκρασία. Απλά θα διασκορπίζεται πιό πολύ μέσα στο κουτί σου.

Link to comment
Share on other sites

Οκ τοτε θα βρουμε ενα τροπο να τον βγαζουμε εξω τον αερα, εκει ειναι το θεμα?? Εγω βλεπω πως σημερα σε δικτυακο Crysis με φουλ ανεμιστηρα η καρτα χτυπαγε συνεχομενα 70 βαθμους. Αναρωτιεμαι αν μια ψυχη που μου ειπε να ξηλωσω την θερμοκολα που εχουν πανω της τα τσιπακια και βαλω Arctic Silver μηπως και δω μια μικρη διαφορα προς τα κατω.

Link to comment
Share on other sites

Βρε Larry βαλτός να μας τρελλάνεις είσαι ?

Και 100 βαθμούς να χτυπήσει δεν τίθεται θέμα.

Και με default να αφήσεις τον ανεμιστήρα της, θα πάει το πολύ στο 47% ( αν δεν έχω μπερδέψει τα νούμερα από τις 9800GTX με της GTX 280 ) που ούτε πολύ θόρυβο κάνει, ούτε πρόκειται να πάει η κάρτα πάνω από τους 82C.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now