2cpu

Aγορα δισκων

Recommended Posts

Χαιρετω την κοινοτητα του φορουμ

Θα ηθελα την βοηθεια σας σε κατι.(βασικα την γνωμη σας)

Ειμαι στο σημειο που θα αγορασω δισκους και σκεφτομαι να παω

με την μια στα TB.

Εδω ερχονται οι ερωτησεις.

1) Μαρκα? Seagate? Hitachi?Samsung?

2)Μιας και αρκετοι σας εχετε καποια απο αυτες τις μαρκες με ποια

ειχατε προβληματα η τους δωσατε ρευμα και τους ξεχασατε?

3)16 η 32Mb cache?

Οι δισκοι αν δεν μεινουν στο κοντρολλερ της μητρικης(θα δω τα οικονομικα)

πολυ πιθανον να παιξουν σε εξτρα ελεγκτη.

Αυτα προς το το παρον περιμενω τις αποψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

WD 640 πιστεύω πως είναι η καλυτερη επιλογή κι εγώ.

'Οσο αφορά τους Seagate δεν ξέρω,αλλά έχω τρομάξει με τόσους χαλασμένους που έχω δει τελευταία.Ιδίως 500gb με 32mb.

Σχετικά με την εγγύηση πλέον δίνει και η WD 5 χρόνια στον 640.:D

Link to comment
Share on other sites

Mαλιστα.

Δηλ. συμπερασμα μεχρι στιγμης.

Seagate αποριπτονται,WD ιδιως αυτοι που προτεινε ο ProPitsiriko$

με αρεσαν (5 χρονια εγγυηση)και οπως ειπε και ο ReaperX ισχυει και στους 640.

Απλα στο μεγεθος ειπα να παω μια και καλη ψηλα (1ΤΒ) μιας και δεν σκοπευω να ξανααγορασω δισκους (ισως κανα SAS :D).

Αξιζει λετε η αγορα τετοιας χωρητικοτητας δισκων?

Link to comment
Share on other sites

Ρεαλιστικά - αν έχεις 24άρα σύνδεση και κατεβάζει όλη μέρα, ναι, αξίζει. Θα τα γεμίσεις όλα.

Το ζήτημα είναι το τι θες εσύ να κρατήσεις από όλα αυτά - μην μείνεις με άχρηστα πράγματα στο τέλος (όπως το 90++% των χρηστών).

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω 24αρα , ειμαι εκτος καλυψης τετοιας ταχυτητας

απο ολους τους παροχους.

Αλλα και να εχω δεν ειμαι λατρης του donwloading,(ακομα ισως κολλησω και εγω ^^) κατεβαζω μονο αυτα που θελω.

Οπωτε με βλεπω με τους 640 .

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα.. Εχει 59ε + 5 χρονια εγγυηση + super επιδοσεις..

Φθηνοτερους βρισκεις 320αρηδες και κατω... οποτε τα GB/euro δεν συγκρινονται...

1ΤΒ ξεκινουν απο 110.. οποτε δε το συζηταμε, καλυτερα 2 640αρηδες.. γτ με 10ε περνεις αλλα 300gb σχεδον και σαφως καλυτερη ευελιξια και ασφαλεια etc..

Οι αντιπαλοι που μενουν ειναι οι 500αρηδες και 750αρηδες... Οι 500αρηδες ειναι μονο 6ε φθηνοτεροι οποτε ειναι σχεδον ιδια τιμη αλλα 140gb less κ κυριως εχουν χειροτερες επιδοσεις.. Νοκ αουτ λοιπον και οι 500αρηδες... και ο τελευταιος αντιπαλος ειναι οι 750αρηδες χειροτερες επιδοσεις, καθως χρησιμοποιουν 250ρια platter και εχουν κ λιγο χειροτερη αποδοση gb/e οποτε χανει και αυτοοοος..

Φυσικα υπαρχουν και αλλοι παραμετροι.. εγω πχ επελεξα δισκο στην ιδια τιμη 320GB γνωριζοντας οτι ειναι χειροτερος.. αλλα για αυτο π τον ηθελα εγω ειναι μαλλον καλυτερη επιλογη... :)

Τωρα οσο αναφορα τους raptor και τους SAS πρεπει να γινουν καποια συγκριτικα

Να προτεινω ωραιο review για το site??? 4x6400aaks raid0-> 300GB partition vs 3000GLFS # 3xaaks vs 1500HLFS [φυσικα το ξερω οτι η καταναλωση ειναι σαφως μεγαλυτερη αλλα στα pc που θα εμπαινε ενας 10k δε νομιζω τα 20 παρπανω watt απο τους σκληρους να ειναι κ τοσο τραγικο...]

Τους sas δεν του εχω "μελετησει" καθολου...

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. αν καταλαβα καλα προτεινεις τους 640?

Τους SAS τους εχω δει και οχι σε pc κιολας αλλα σε επαγγελματικο

MAC και απλα σπερνανε.....και σε εφαρμογες που ζητουσαν δισκο

μπουρατο και οχι ενα μετροπρογραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Εκ των προτέρων σου λέω ότι οι 4 640αρηδες θα πιάσουν κορυφαία νούμερα σε burst/average, με access time γύρω στο 7-8άρι. Παρακάτω δε θα πάνε.

Βέβαια είναι καταπληκτική λύση, μιας και έχεις πολύ καλές επιδόσεις (νιώθεις μια πρωτόγνωρη σπιρτάδα στο σύστημα), έχεις κοντά 1.5 ΤΒ ελεύθερο για ότι θες (βέβαια...με τακτικό backup) και σε πολύ χαμηλή τιμή.

Βέβαια, αν μπεις στο τρελό quest των επιδόσεων, θα πας και σε 4 Velociraptor (παρομοίως εξαιρετικά burst/average, με access time κάπου στο 4-5άρι), ή ακόμα και σε 15Κ SAS, με access time που θα πλησιάζει τα 3.5 ms και burst/average που θα είναι παρόμοιο με τους Velo, αλλά με 2 δίσκους.

Το ζήτημα είναι - φυσικά - το κόστος. Γι αυτό κι εγώ τώρα τελευταία προτείνω τους 640, είναι πραγματικά πολύ καλοί.

Σίγουρα όμως, σε κανά 3μηνο, θα προτείνω τα Intel SSD (ή παρόμοιων δυνατοτήτων/επιδόσεων) για το OS και τα 640άρια για τα υπόλοιπα. Είναι μεγάλο το βήμα (άλμα) με τους SSD και άπαξ και το κάνεις, δε γυρίζεις πίσω εύκολα.

Που να μιλήσουμε και για Raid-0 δηλαδή....

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ!:H:

Αυτή τη στιγμή είμαι με ένα WD 80GB και ένα Seagate 320GB ο οπόιος εχεί σχεδόν γεμίσει, σκέφτομαι να προβώ στην αγορά ενός ακόμα δίσκου...

Είμαι μεταξύ τριών επιλογών...

WD Raptor 150GB, WD Velociraptor 150GB (και οι δύο μεταχειρισμένοι) και WD 640 Black (καινούργιος).

Στις αγγελίες παρατηρώ ότι οι διαφορά τιμής μεταξύ Raptor και Velociraptor είναι πολύ μικρή ούτως ώστε να δικαιολογείται η αγορά του πρώτου.

Έχω όμως δύο απορίες!

Η πρώτη αφορά το σημαντικό θέμα του θορύβου. Η αλήθεια είναι ότι ο Seagate 320 είναι αρκετά θορυβώδης (πιο πολύ και από τον 80άρη) για τα γούστα μου.

Οπότε φοβάμαι μη τυχόν οι Raptors είναι ακόμα πιο θορυβώδεις και δώσω τσαμπά τα λεφτά (που δεν είναι και λίγα). Εδώ να αναφέρω ότι ο δίσκος θα μπει σε ένα κουτάκι των 50? του όποιου το πλαινό είναι ανοιχτό, οπότε οποιαδήποτε μορφή ηχομόνωσης πάει περίπατο.

Η δεύτερη αφορά το θέμα των επιδόσεων.

Όποιος από τους δύο Raptors επιλεχθεί, θα προορισθεί για λειτουργικό, οπότε ο 80άρης θα πάει για αποθήκευση αρχείων (ο χώρος του προς το παρών μου φτάνει και μου περισσεύει).

Αυτό όμως που σκέφτομαι είναι μην τυχόν η μετάβαση από τον 80άρη των 30? στον Raptor των 150? δεν δώσει την αναμενόμενη πνοή στο σύστημα...

Και εδώ έρχεται και κολάει ο WD 640.

Γιατί αν τυχόν η διαφορά επιδόσεων δεν είναι η αναμενόμενη, σκέφτομαι να μεταβώ στον 640 για να κλείσω μία και καλή το θέμα του αποθηκευτικού χώρου.

Ειδικά όσοι έχουν χρησιμοποιήσει Raptors, θα ήθελα να μου πουν αν η διαφορά τους με έναν απλό δίσκο των 7,2krpm έκανε τη διαφορά σε καθημερινή χρήση (καθώς τα μετροπρογραμματά δεν αφορούν καθόλου).

Αυτά το ολίγα και ελπίζω να μην σας κούρασα.:P

Merci beaucoup!:drinks:

Link to comment
Share on other sites

Αι ρει, απλά τρέχουμε και δε φτάνουμε με τα review :hehe:

Πες το σύστημα πάνω στο οποίο λες να τους συνδέσεις (ήδη ξεχνάς τον απλό Raptor 150, trust me).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now