MetallicGR

Ο πόλεμος των "PPI" ξεκινά από την LG!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Ο πόλεμος των PPI ξεκινά από την LG]http://www.hwbox.gr/images/news_images/lg2.jpg[/NEWS_IMG] Η εξέλιξη της τεχνολογίας σίγουρα επηρεάζεται από τις καινοτομίες που φέρνουν οι κατασκευαστές στην αγορά, με την LG να αναφέρει πως ετοιμάζει μια νέα οθόνη 700ppi!

Την επόμενη εβδομάδα η LG θα παρουσιάσει την πρώτη οθόνη QHD 6" με ppi που αγγίζει τα 700! Μέχρι στιγμής η ναυαρχίδα της εταιρείας G3 διαθέτει ppi 534, αριθμός που αφήνει κατά πολύ πίσω τα Galaxy S5 αλλά και το HTC One M8 με την LG να έχει βάλει στόχο να "στριμώξει" ακόμη περισσότερα ppi στην ίδια διαγώνιο.

Η εν λόγω demo οθόνη θα βρίσκεται στην έκθεση SID 2014 που θα διεξαχθεί μεταξύ 3 και 5 Ιουνίου στο Σαν Ντιέγκο ενώ σύμφωνα με την LG η τεχνολογία βρίσκεται ακόμη υπό ανάπτυξη, κι όμως υπάρχει λειτουργικό δείγμα!

[img_alt=Ο πόλεμος των PPI ξεκινά από την LG]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums419-picture27069.jpg[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Τα έσπασε η ανάλυση ζηλεύω απίστευτα..αυτός ο πυροβολημένος ο βλαχάκης που καταχτυπάει τα κινητά μεταξύ τους το έβαλε στο youtube χτες και έλεγε ότι δεν είναι ιδιαίτερα φωτεινή η οθόνη του επίσης λάγκαρε το κινητό αλλά δεν το έλεγε..

Link to comment
Share on other sites

καλα κανει η LG και push-αρει τα ppi γιατι ακομα η Samsung πουλαει κινητο που διακρινεις τα pixels...

απο την αλλη πλευρα η Apple το εχει κανει αυτο απο τις 7 Ιουνιου 2010...

ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ3 200? @441ppi :D

Cheers! :D

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο μούσι αλα κονσιτα το αλουμινένιο αδιάβροχο με τον 805 και άλλες τέτοιες μπουρδες..! Ένα κινητό που να μην κολλάει μπορούν να βγάλουν; να παίρνει τελευταία ρομ για πέντε χρόνια τουλάχιστον και να πηγαίνει όπως των πρώτη μέρα; να κρατάει η μπαταρία του και να μην είμαστε με ένα φορτιστή στο χέρι; σκέφτομαι πόσο χαρούμενος ήμουν με τα νοκια μικρός..! :P

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο μούσι αλα κονσιτα το αλουμινένιο αδιάβροχο με τον 805 και άλλες τέτοιες μπουρδες..! Ένα κινητό που να μην κολλάει μπορούν να βγάλουν; να παίρνει τελευταία ρομ για πέντε χρόνια τουλάχιστον και να πηγαίνει όπως των πρώτη μέρα; να κρατάει η μπαταρία του και να μην είμαστε με ένα φορτιστή στο χέρι; σκέφτομαι πόσο χαρούμενος ήμουν με τα νοκια μικρός..! :P

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

οff

αν κάνει όλα αυτά ρει, πως θα σε κάνουν να αγοράσει καινούργιο κινητό τον επόμενο χρόνο?

Link to comment
Share on other sites

καλα κανει η LG και push-αρει τα ppi γιατι ακομα η Samsung πουλαει κινητο που διακρινεις τα pixels...

απο την αλλη πλευρα η Apple το εχει κανει αυτο απο τις 7 Ιουνιου 2010...

ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ3 200? @441ppi :D

Cheers! :D

htc one (M7) -> 469 ppi απο Φεβρουάριο 2013! Αντε γεια.... και με φωτεινότητα όχι ψοφίμια σαν τα G2, SIV, SV και λοιπές πλαστικές μπαγκατέλες! Αντε γεια λεμε...

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο μούσι αλα κονσιτα το αλουμινένιο αδιάβροχο με τον 805 και άλλες τέτοιες μπουρδες..! Ένα κινητό που να μην κολλάει μπορούν να βγάλουν; να παίρνει τελευταία ρομ για πέντε χρόνια τουλάχιστον και να πηγαίνει όπως των πρώτη μέρα; να κρατάει η μπαταρία του και να μην είμαστε με ένα φορτιστή στο χέρι; σκέφτομαι πόσο χαρούμενος ήμουν με τα νοκια μικρός..! :P

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

iPhone ψάχνεις εσύ...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο μούσι αλα κονσιτα το αλουμινένιο αδιάβροχο με τον 805 και άλλες τέτοιες μπουρδες..! Ένα κινητό που να μην κολλάει μπορούν να βγάλουν; να παίρνει τελευταία ρομ για πέντε χρόνια τουλάχιστον και να πηγαίνει όπως των πρώτη μέρα; να κρατάει η μπαταρία του και να μην είμαστε με ένα φορτιστή στο χέρι; σκέφτομαι πόσο χαρούμενος ήμουν με τα νοκια μικρός..! :P

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σορρυ κιόλας αλλά το Nokia που είχες μικρός δεν κάνει τίποτα από αυτά που ζητάς :P

Ακόμα και η μπαταρία αν έπαιζες φιδάκι μια χαρά εξαφανιζόταν...

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ κιόλας αλλά το Nokia που είχες μικρός δεν κάνει τίποτα από αυτά που ζητάς :P

Ακόμα και η μπαταρία αν έπαιζες φιδάκι μια χαρά εξαφανιζόταν...

Sent from my MI 2S using Tapatalk

πήρα ένα νοκια πέρυσι χ1-01 η κάπως έτσι για τον στρατό "και καλά" και κρατάει μια βδομάδα η μπαταρία του λιωντας το. Αν χαλάσει το s3 αυτό θα έχω και ένα ipad αντι για το νεξους 7.

Βασίλη αν το iphone έκανε outofthebox αυτά που κάνει με jailbrake χωρίς όμως τα χαζό κολλήματα του jailbrake θα το έπαιρνα (εφόσον ισχύει αυτό για τις 4,7") όπως έχω ξανά πάρει.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το x1-01 δεν έχει σχέση με τα τηλέφωνα που έχουν αναφερθεί στο θέμα δεν είναι καν smartphone!

nokia-x1-01.jpg

http://gsmarena.com/nokia_x1_01-3962.php

Πάντως αν κάνεις το δουλειά σου με αυτό και σου κρατάει και τόσο πολύ, φυσικά και δεν το αλλάζεις!

Αγοράζεις και ένα ακόμα για να έχεις μια πισινή, μιας και θέλουν να τα κάνουν όλα smartphone και τα featurephones θα εκλείψουν!

Το νέο iphone αν έχει τα bezels που έχουν τα dummies που κυκλοφορούν θα πέσει πολύ γέλιο!

Ελπίζω πάντως να αυξήσουν την ανάλυση αλλά να μην έχουμε πάλι τα ρεζιλίκια με τις μπάρες στο YouTube app πχ...

Τώρα για τα ppi, έχουν καταντήσει απλά άλλο ένα νούμερο, όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα... Δεν διαφωνώ ότι τα περισσότερα ppi μπορούν να προσφέρουν περισσότερη λεπτομέρεια αλλά στα νούμερα που έχουμε φτάσει από τα 1080p+ σε 5αρες οθόνες θεωρώ γέλιο το να γίνονται αυτοσκοπός... Ειδικά όταν υπάρχουν άλλοι τομείς όπως οι μπαταρίες που είναι 10+χρονια πίσω, ας ρίξουν τα λεφτά του research εκεί, αλλά πιο εύκολα πουλάς το 1440p τηλέφωνο από το τηλέφωνο που φορτίζει γρήγορα και κράτα περισσότερο...

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Edited by FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now