FarmaS

Καινουργια καρτα γραφικων ATI vs NVIDIA

Recommended Posts

ψαχνω για καινουργια καρτα γραφικων κ ειμαι μεταξυ

R9 280X

VGA :: ATI Radeon R9 280X Rev2.0 3GB DDR5 PCI-E DVI HDMI Dual Mini-DP (Gigabyte) (GV-R928XOC-3GD Rev2.0) - Visionstudio.gr

GTX 770

VGA :: nVidia GeForce GTX 770 OC 2GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Gigabyte) (GV-N770OC-2GD) - Visionstudio.gr

το μονο που με προβληματιζει ειναι το memory bus της gtx770 256bit κ το οτι η μια εχει 2gb εναντι 3gb

εσεις τι λετε? συμφωνα με τα reviews πια ειναι καλυτερη ?

Link to comment
Share on other sites

artifacts χωρίς oc φαντάζομαι...έτσι για την ιστορία το λέω..μετράνε τα gb στην vram όλα τα games τώρα θα ζητάνε πολλά μέχρι κ πέρυσι τα 2 ήταν καλά τώρα με watchdogs gta v τα 2 είναι λίγα.

Link to comment
Share on other sites

η καρτα ειναι ηδη oc απο το εργοστασιο.. ασε που ειδα οτι γινεται χαμος στο ιντερνετ με την asus 280x..

επρεπε να ψαξω καλυτερα πριν την αγορασω

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι να μην σου κάτσει η στραβή...ότι μάρκα και να πάρεις είναι καθαρά θέμα τύχης..καλά και δεν θα στην αντικαταστήσουν? πως θα πάρεις άλλη κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα αντι να μου αντικαταστησουν την ιδια τους ειπα να παρω την gigabyte + την διαφορα χρηματων..

παντως εσυ οπως κ να εχει λες 280x ?

Link to comment
Share on other sites

ποιος εισαι και τι εκανες στον [MENTION=1118]venisk[/MENTION] ... τι ειδους τρολλοποστ ειναι αυτο και προτεινεις στο παλικαρι amd? omeeegeee :P

sorry για το οφφτοπικ .. εγω θα πηγαινα σε nvidia αποκλειστικα και μονο για τους drivers ... αλλα μην με υπολογιζεις εμενα γενικα , ξερω τα μισα απο οτι καποια παλικαρια εδω περα που λιωνουν σε hardware και σε o/c ολη μερα [jealous !]

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα αντι να μου αντικαταστησουν την ιδια τους ειπα να παρω την gigabyte + την διαφορα χρηματων..

παντως εσυ οπως κ να εχει λες 280x ?

Ναι αποκλειστικά για την vram..χρειάζεται τώρα κ θα χρειαστεί ακόμα περισσότερο στο μέλλον!

ποιος εισαι και τι εκανες στον @venisk ... τι ειδους τρολλοποστ ειναι αυτο και προτεινεις στο παλικαρι amd? omeeegeee :P

sorry για το οφφτοπικ .. εγω θα πηγαινα σε nvidia αποκλειστικα και μονο για τους drivers ... αλλα μην με υπολογιζεις εμενα γενικα , ξερω τα μισα απο οτι καποια παλικαρια εδω περα που λιωνουν σε hardware και σε o/c ολη μερα [jealous !]

:hehe: Συμφωνώ για τους drivers και ας λένε ότι θέλουν αλλά το 33% μεγαλύτερη vram είναι σημαντικότερο...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μεταξύ των δύο την 280x θα έπαιρνα, με ένα καλό googling πρώτα για η Giga κάνει βλακείες με κλειδωμένα ρεύματα σε μερικές κάρτες :)

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις κλειδωμενο ρευμα ? δλδ τι προβλημα μπορει να υπαρξει ?

H Gigabyte συχνά πυκνά κάνει custom pcbs που ενώ υποστηρίζουν σε hw επίπεδο voltage adjustment απλά βαριέται ή δεν θέλει να σου δώσει τα κατάλληλα utilities. Οπότε αν θέλεις να clockάρεις γερά κάπου παραπέρα - και οι 280x clockάρουν αρκετά - κάνε μία καλή googlιά πριν αγοράσεις. Αν από την άλλη δεν σε καίει και πολύ, τότε ignore my post :)

Link to comment
Share on other sites

αυτη που εδειξα πιο πανω ειναι ηδη oc απο το εργοστασιο.. δν παιζει με τπτ να κατσω να ασχοληθω για oc σε καρτα..

απο την αλλη σκεφτομαι μηπως να κανω καθαρα αντικατασταση αυτη που εχω αλλα φοβαμαι μηπως κ η επομενη ειναι προβληματικη.. γενικως αγχωθηκα λιγο με την σειρα 280x κ νομιζω πως ολες τα ιδια σκατα θα ειναι xD

Link to comment
Share on other sites

εσυ τι προτινεις ? να φυγω απο την asus κ να παω στην gigabyte ? η να μου στειλουν μια ιδια για να δω αν θα πεσω σε καλο κομματι? παντως κακα τα ψεματα στο youtube γινεται χαμος απο ASUS 280x που εβγαλαν artifacts https://www.youtube.com/results?search_query=r9+280x+artifacts

Link to comment
Share on other sites

r9 280x artifacts -> 1.840 αποτελέσματα

gtx770 artifacts -> 1.610 αποτελέσματα

Shit in, shit out, ότι και να ψάξεις στο internet υπάρχει. Οι 280x δεν είχαν κανένα πρόβλημα - απλά χαλάστηκες :)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχα μου εκανες την καρδια περιβολη.. καλυτερα να γυρισω πισω στην 8800GTS xD

τεσπα θα παρω την Gigabyte κ θα σας πω εντυπωσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.. πηρα την Gigabyte R9 280X Rev2.0 κ απο οτι φαινεται μεχρι στιγμης ολα ειναι κομπλε.. ελπιζω να μην εχω ξανα τπτ δραματα γιατι θα την σπασω xD

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μπα περισσοτερο για λογους ψυχολογιας την αγορασα :glee: λεω μηπως κ τυχον εχουν διορθωσει προβληματα τυπου artifacts

παντως μεχρι στιγμης το BF4 δεν εδειξε κατι κακο..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now