MetallicGR

Απίθανη η εμφάνιση X99 Μητρικών στην Computex

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Απίθανη η εμφάνιση X99 Μητρικών στην Computex]http://www.hwbox.gr/images/news_images/intel1.jpg[/NEWS_IMG] Η νέα πλατφόρμα για την high End Desktop αγορά δεν θα εμφανιστεί στην Computex σύμφωνα με αναφορές.

Συγκεκριμένα το site OCWorkbench αναφέρει πως η Intel δεν θα έχει κάποιο demo σύστημα που θα τρέχει την X99 πλατφόρμα μαζί με κάποιον Haswell-E επεξεργαστή στην γνωστή έκθεση Computex 2014. Σύμφωνα με την αναφορά, η Intel έχει ρίξει το βάρος της στα νέα Chipsets της σειράς 9 αλλά και στους νέους επεξεργαστές για την mainstream αγορά. Τέλος, αναμένουμε από την Intel να λανσάρει την εν λόγω πλατφόρμα μέσα στο δεύτερο μισό του έτους.

[img_alt=Απίθανη η εμφάνιση X99 Μητρικών στην Computex]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums419-picture27264.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Είναι που υπάρχει το αντίπαλο δέος και δεν μπορεί να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις και στις νέες τεχνολογίες!

Happy super high καταστάσεις

Link to comment
Share on other sites

το ενα φερνει τ'αλλο. Αν καιγοταν ο κWλος της intel και την κυνηγουσαν ή κυνηγουσε την amd και την arm θα σου λεγα για ποτε θα αλλαζαν ολα αυτα :P

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν κυνηγάει η amd την intel? Να δούμε κ τίποτα σοβαρό να γλυτώσουμε κ χρήμα..

δεν μπορεί ρει, τα οικονομικά μεγέθη έχουν χαώδη διαφορά.

Edited by p_under
(ο άλλος από κάτω έγραψε έκθεση, ενώ εγώ μια πρόταση με το ίδιο νόημα!) ντα μπεστ !
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν ειναι σε θεση να κυνηγησει η amd thn intel. Η αμδ υπαρχει ακομα γιατι δεν θελει η ιντελ να την κλεισει γιατι θα εχει αλλα προβληματα με μονοπωλεια κλπ οποτε την κραταει σε ζωη απλα γιατι απλα χανει λιγοτερα ετσι. Μιλαμε για μια εταιρια των 10bil και μια των 500m. Ε και μαθηματικα να τα βαλεις, δεν γινεται :P

μονο στο κομματι των apu ειναι μπροστα η amd μεχρι να κατσει να στρωθει η ιντελ να βγαλει καλα gpus αλλα και παλι οταν εχεις το 80% μαρκετ share στα gpus δεν νομιζω να σε καει τοσο.

Αν γινει κανα θαυμα και δουμε κανα A64 παλι, οχι μονο χρημα δεν θα γλιτωσεις αλλα θα παιζουν και η δυο στις ιδιες τιμες 1000αρικα οι μεγαλοι, 300-500 τα High της 2η πλατφορμας και τα μικρα οπως ειναι. :P Γιατι πολυ απλα δεν θα μπορεσει ποτε να παρει τοσο share η αμδ για να φτασει το 50-50 και να πεσουν μαζικα οι τιμες ολων. Και με τους Α64 ετσι εγινε, ποτε δεν εφτασε πανω απο το 30% νομιζω για να πιεσει την ιντελ. Αφου πουλαμε ιδιες τιμες και παλι εχω το 70% (νομιμα ή μη) γιατι να ριξω τιμες? ;)

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν κυνηγάει η amd την intel? Να δούμε κ τίποτα σοβαρό να γλυτώσουμε κ χρήμα..

AMD Net income: $83 million (2013)

Intel Net income $9.62 billion (2013)

H Intel έχει 116 (!) φορές περισσότερα κέρδη..

Link to comment
Share on other sites

το εγραψα λαθος. ηθελα να πω μια εταιρια που ολοκληρη κοστιζει 500M (μαζι με τα ακινητα) και μια που βγαζει net income 10bil

Link to comment
Share on other sites

τις καλες εποχες που λες venisk βαρια να ειχε 25% της αγορας ενω η ιντελ επαιζε στο ~70%. Τις επομενες χρονιες μετα το 2006 και τους conroe, εμπαινε 3bil μεσα για 2-3 χρονια στη σειρα (agora ATI, 4cores κλπκλπ)

tl;dr η αμδ υπαρχει γιατι συμφερει την ιντελ.

Link to comment
Share on other sites

To 2004 π.χ. είχε 83 φορές περισσότερα κέρδη η Intel. $7,52 δις VS $91 εκ

Το 2005 "μόνο" 52 φορές. $8,66 δις VS $165,5 εκ

τις καλες εποχες που λες venisk βαρια να ειχε 25% της αγορας ενω η ιντελ επαιζε στο ~70%. Τις επομενες χρονιες μετα το 2006 και τους conroe, εμπαινε 3bil μεσα για 2-3 χρονια στη σειρα (agora ATI, 4cores κλπκλπ)

Μα δεν μου απαντάτε..τότε κοίταζε την intel στα μάτια και την ξεπερνούσε κιόλας έβγαζε κάτι fx 52 που μας τρέχαν τα σάλια κ πάλι ήταν στα ίδια οικονομικά. Και σε όλες τις κατηγορίες έβγαζε τούμπανα cpu και για όλες τις τσέπες..τώρα τι ακριβώς κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μου απαντάτε..τότε κοίταζε την intel στα μάτια και την ξεπερνούσε κιόλας έβγαζε κάτι fx 52 που μας τρέχαν τα σάλια κ πάλι ήταν στα ίδια οικονομικά. Και σε όλες τις κατηγορίες έβγαζε τούμπανα cpu και για όλες τις τσέπες..τώρα τι ακριβώς κάνει?

Άσχετε και ανιστόρητε ή απλά τυχαίε και ανίδεε όπως λεέι και ο φίλος (από 10/06 :hehe:) [MENTION=230]AMDnord[/MENTION]...δεν βγήκε ποτέ FX-52.

Καλύτερα μην βεβηλώνεις το όνομα της AMD με την ασχετοσύνη σου :hehe:

Και δεν έχεις πιάσει ποτέ s939 στα χέρια σου για να μιλάς!

Γωνίτσα, ένα πόδι επάνω, κοιτάς τοίχο και γλύφεις ένα X99 μέχρι να σου πω. Τιμωρία :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μπλά μπλά μπλά εφέ και καμία ουσία κλασικό γοριλόπαιδο..:hehe:

Ε πες το 54 τι αλλάζει? Ξαναείδατε ποτέ τέτοιο cpu από την amd?

x99 με ddr4 ram soon!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπλά μπλά μπλά εφέ και καμία ουσία κλασικό γοριλόπαιδο..:hehe:

Ε πες το 54 τι αλλάζει? Ξαναείδατε ποτέ τέτοιο cpu από την amd?

x99 με ddr4 ram soon!!!

Ρε συνεχίζεις να έισαι noobas... :hehe:

FX-51

FX-53

FX-55

FX-57

FX-60

FX-62

Κατάλαβα όμως αν και αργά τι μέρος του λόγου είσαι!

Τότε είχες ροζ game boy και την χρυσή κασέτα pokemon και την έδειχνες στους φίλους

σου όπως τώρα το S5 σου :hehe:

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω να πω πως αν ο [MENTION=1118]venisk[/MENTION] πάρει πριν από εμένα χ99 θα τον σπάσω στο ξύλο ( δέχομαι και 2μηνα check για μεγαλύτερη ζημιά ) :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω s5 τυχάρπαστε iphonakia....ναι ρε είμαι noobas επειδή δεν θυμάμαι τα νούμερα των επεξεργαστών της amd πριν 10 χρόνια!

Είχα κόκκινο game boy και φυσικά έπαιζα ποκεμον όπως κ οι περισσότεροι..δεν έπαιζα με τις κούκλες barbie όπως εσύ! :hehe:

εγώ έχω να πω πως αν ο @venisk πάρει πριν από εμένα χ99 θα τον σπάσω στο ξύλο ( δέχομαι και 2μηνα check για μεγαλύτερη ζημιά )

Με την τιμή που θα σκοτώσω το x79 παίζει να γίνει σύντομα! :hehe: Ωχ δεν με παίρνει μαζί σου!! Τρέχω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μου απαντάτε..τότε κοίταζε την intel στα μάτια και την ξεπερνούσε κιόλας έβγαζε κάτι fx 52 που μας τρέχαν τα σάλια κ πάλι ήταν στα ίδια οικονομικά. Και σε όλες τις κατηγορίες έβγαζε τούμπανα cpu και για όλες τις τσέπες..τώρα τι ακριβώς κάνει?

το οτι τοτε και το 2001 με τα palomino/thouroughbred πως λεγονται, δεν μπορεσε να εχει το market share=>profit που θα επρεπε (με νομιμους ή μη τροπους η ιντελ κρατησε πολυ μεγαλο κομματι της πιτας, μεγαλα εξοδα σε r&d που δεν εβγαλαν κερδος, εργοστασια κλπ) ηταν αναμενομενο οτι θα ξεφουσκωσει καποια στιγμη αυτο. Η ιντελ παντα ηταν πολυ μπροστα σε θεμα $$$ ΑΛΛΑ ειναι διαφορετικα να μιλαμε για 10Bil vs 100m και αλλιως θα ηταν αν ειχαμε 10bil vs 2-3bil.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μου απαντάτε..τότε κοίταζε την intel στα μάτια και την ξεπερνούσε κιόλας έβγαζε κάτι fx 52 που μας τρέχαν τα σάλια κ πάλι ήταν στα ίδια οικονομικά. Και σε όλες τις κατηγορίες έβγαζε τούμπανα cpu και για όλες τις τσέπες..τώρα τι ακριβώς κάνει?

Τότε έτυχε μπορείς να πεις. Όπως δίνει μετρημένες αναβαθμίσεις η intel τώρα, έδινε και τότε με τους P4. Δεν θεωρούσε οτι η AMD θα βγάλει κάτι ανταγωνιστικό και της έκατσε της AMD με τους athlon 64 και athlon 64 X2.

Link to comment
Share on other sites

Ε και γιατί δεν αγοράζει η intel την amd να τελειώνουμε? Αφού έχει 150 φορές τα λεφτά της θα έχει κ το μονοπώλιο κ game over..

τους κάνει νάζια η amd γι'αυτό!

Link to comment
Share on other sites

AMD Net income: $83 million (2013)

Intel Net income $9.62 billion (2013)

H Intel έχει 116 (!) φορές περισσότερα κέρδη..

Μια μικρή λεπτομέρεια εδώ. Δεν είναι τα καθαρά τους κέρδη αυτά τα ποσά ^^. Το net income είναι πάντα pretax, οπότε αφού αφαιρέσεις όλα τα taxes που πληρώνει η κάθε εταιρεία. Δεν αλλάζει κάτι στο όλο σκηνικό εννοείται γιατί η διαφορά μεταξύ τους είναι έτσι κι αλλιώς χαοτική από οικονομικής άποψης, απλά κουβέντα να γίνεται φίλε Νικζζζζ :P

Ε και γιατί δεν αγοράζει η intel την amd να τελειώνουμε? Αφού έχει 150 φορές τα λεφτά της θα έχει κ το μονοπώλιο κ game over..

Νίκο please μη γράφεις βλακείες, υπάρχουν επιτροπές ανταγωνισμού πια. Δεν γίνεται να υπάρχει επίσημα μονοπωλιακό μοντέλο αγοράς σε μια ανεπτυγμένη χώρα.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή λεπτομέρεια εδώ. Δεν είναι τα καθαρά τους κέρδη αυτά τα ποσά ^^. Το net income είναι πάντα pretax, οπότε αφού αφαιρέσεις όλα τα taxes που πληρώνει η κάθε εταιρεία. Δεν αλλάζει κάτι στο όλο σκηνικό εννοείται γιατί η διαφορά μεταξύ τους είναι έτσι κι αλλιώς χαοτική από οικονομικής άποψης, απλά κουβέντα να γίνεται φίλε Νικζζζζ :P

Ναι φαίνεται να έχει διαφορά από το profit αλλά λένε είναι after taxes :P:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now