STORM1978

990FX EXTREME9 και bios 1.30B

Recommended Posts

Εχω την 990FX EXTREME9 και bios 1.30B. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω OC από το bios πλέον γιατί ότι και να βάζω δεν κάνει reboot το πισι μετά. :rant:

Αυτό το πρόβλημα δεν το είχα πρίν με το 1.60 bios όπου είχα φτάσει μέχρι και 5.2ghz τον 8350! :respekt:

Κάποιες προτάσεις? :help:

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα ξέρω τα συγκεκριμένα boards καλά αλλά έχεις λόγο που ψάχνεις και παλιότερο και beta BIOS;

Ισα ισα που είναι νεότερο και ο λόγος που το έβαλα είναι ότι έχει νεότερο AGESA CODE ΑΠΟ ΟΤΙ ΤΟ 1,60

Link to comment
Share on other sites

Ισα ισα που είναι νεότερο και ο λόγος που το έβαλα είναι ότι έχει νεότερο AGESA CODE ΑΠΟ ΟΤΙ ΤΟ 1,60

Τι μεθυσμένα ονόματα δίνουν;! Δηλαδή το 1.30B είναι πιο νέο από το 1.70;;;!!!

Όπως και να 'χεις, clearCMOS, reflash, clearCMOS και load default και αφήνεις πάνω μόνο τα απαραίτητα & ένα dimm. Μπορεί να μην bootάρει από άλλη ασυμβατότητα και όχι από το o/c σου.

Link to comment
Share on other sites

Και ναι και η 1.70 έχει παλαιότερο AGESA CODE ΑΠΟ ΟΤΙ ΤΟ 1,30b!!! Τα νεύρα μου μέσα!!! Τόσο δύσκολο είναι να τα ανανεώσουν???

Τουλάχιστον κλοκάρει κανονικά από το bios!

Link to comment
Share on other sites

Τα BIOS πάνε από το παλαιότερο στο πιο καινούριο βάση των αριθμών τους.

Κανείς δεν είναι μεθυσμένος, δείτε εδώ.

Έχει και ημερομηνίες δίπλα.

[MENTION=14187]STORM1978[/MENTION] από που βλέπεις το AGESA Code?

Εδώ έχει ένα παλιό θέμα.

Αυτά τα δύο ήταν τα πιο καινούρια όταν γράφτηκε το θέμα στις 17/07/2013

OrichiPI: V1.5.0.5

Vishera µcode: 06000822

για τους Vishera.

Εσύ ποιό έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Τα BIOS πάνε από το παλαιότερο στο πιο καινούριο βάση των αριθμών τους.

Κανείς δεν είναι μεθυσμένος, δείτε εδώ.

Έχει και ημερομηνίες δίπλα.

@STORM1978 από που βλέπεις το AGESA Code?

Εδώ έχει ένα παλιό θέμα.

Αυτά τα δύο ήταν τα πιο καινούρια όταν γράφτηκε το θέμα στις 17/07/2013

OrichiPI: V1.5.0.5

Vishera µcode: 06000822

για τους Vishera.

Εσύ ποιό έχεις?

Από το Buldoser conditioner μου βγάζει ότι θέλει το fix και έχω το 817, περνώντας το 1,30Β (beta) είχε το 822 το τελευταίο αλλά δεν με άφηνε να κάνω oc από το bios. Με το 1,70 με αφήνει κανονικά αλλά έχει το παλαιότερο code 817.

BTW που είναι αυτό που θα μου έστελνες να ανέβω κατηγορία? :biggrin-new::help::whistling:

Link to comment
Share on other sites

Θα τους στείλω email άμεσα να εξηγήσω να βάλουν το 822 και θα ενημερώσω.

BTW με τα εργαλεία το έχεις ή δεν το έχεις? Έχω σχεδόν τελειώσει με αυτό που θέλω να σου στείλω

αλλά με κολλάει κάτι τελευταίο!

Link to comment
Share on other sites

Σαν τι να έχω? Πιστεύω είμαι αρκετά καλός, Τεχνικός Υπολογιστών είμαι με πτυχίο αγγλικού πανεπιστημίου, ασχολούμαι από το 1992 με τους H/Y, δόξα τον Θεό πιστεύω την παλεύω. Αν βρω κάπου τα σκούρα εννοείται ξέρω ποιον να ρωτήσω! :respekt::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε να κάνει με PC η ερώτηση μου αλλά με τρύπες και κοψίματα!

Τέλος πάντων, βρήκα άκρη, δεν θα χρειαστεί τίποτα να κάνεις!

Θα χρειαστεί να αγοράσεις καμιά 10αριά τέτοια. Συνήθως σε βιβλιοπωλεία τα πουλάνε και εμείς τα χρησιμοποιούμε για μόνωση όταν η θερμοκρασία της ψύκτρας πέφτει κάτω από το μηδέν (if you know what i mean, αν και νομίζω πως μέχρι τώρα δεν έχει καταλάβει τι θα σου στείλω και μόλις πέταξα ένα τεράστιο spoiler :P)

Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε τρελέ, μονοβάθμιο θα μου στείλεις? :dejection::bows::stars:

Bingo! Αφού το έχω εδώ και κάθεται και εσύ δεν έχεις αλλά κάθεσαι σε αναμένα κάρβουνα! :D

Γιατί να σου στερήσω την χαρά όταν έχεις την όρεξη?

On Topic: Μίλησα με την ASRock και ζήτησα νεο BIOS ή εξηγήσεις γιατι έχει συμβεί αυτό με το AGESA Code.

Link to comment
Share on other sites

Βρε την όρεξη την έχουμε, τον χρόνο δεν έχουμε τώρα τελευταία να ασχοληθούμε! Πάντως ευχαριστώ, είναι υπέρ του δέοντος καλοδεχούμενο το μονοβάθμιο, θα γίνει καλή χρήση του! Για να δούμε και το bios τι θα γίνει!

Χθες το βράδυ έβαλα μπρος ένα OC Session αλλά δεν φτούρησε, η θερμοκρασία ξέφευγε κατά πολύ, κάποια στιγμή είδα και 80 στο bios και από ότι φαίνεται η Seidon πρέπει να ήπιε το νεράκι της όλο και δεν άφησε ούτε σταγόνα ή δεν δουλεύει καλά η αντλία. Θ α το δω και θα ενημερώσω.

Επίσης τα vrm της extreme9 ψήνονται και πρέπει να βρω να κάνω κάτι και για αυτό (για κάνα 2ωρο έβαλα 2 παγοκύστες να ακουμπάνε με πλαστικό κάλυμμα πάνω στις ψύκτρες της μητρικής και έριξα 10 βαθμούς κάτω, το ίδιο και ο 8350 έπεσε 8 βαθμούς από την έξτρα ψύξη. Τρομερή μόντα, έπρεπε να βγάλω φωτογραφίες god damn!

Τέσπα, αυτό ήταν το μόνο αξιοσημείωτο αποτέλεσμα: STORM1978`s SuperPi - 1M score: 14sec 679ms with a FX-8350

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14187]STORM1978[/MENTION] ειδική παραγγελία μόνο για σένα φίλε! Ακόμα δεν το έχουν στο site.

1.70A με τον καινούριο AGESA CODE. Δοκίμασε και πές μου εάν βάλανε το Fix ή ακόμα έιναι τα ίδια με πρίν.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/16819809/990FX9_1.7z

Το AGESA Code είναι το 1.5.0.5 το πιο καινούριο.

Το 817 και 822 που λέγαμε είναι το μCode του CPU σου Ανέστη.

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

@STORM1978 ειδική παραγγελία μόνο για σένα φίλε! Ακόμα δεν το έχουν στο site.

1.70A με τον καινούριο AGESA CODE. Δοκίμασε και πές μου εάν βάλανε το Fix ή ακόμα έιναι τα ίδια με πρίν.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/16819809/990FX9_1.7z

Το AGESA Code είναι το 1.5.0.5 το πιο καινούριο.

Το 817 και 822 που λέγαμε είναι το μCode του CPU σου Ανέστη.

Ναι ρε φιλε ναι !!! Αμα εχεις τα μεσα αυτα γινονται !!!

Πολλα λαικ Βασιλη, ΠΟΛΛΑ !!! :T::T:

Link to comment
Share on other sites

@STORM1978 ειδική παραγγελία μόνο για σένα φίλε! Ακόμα δεν το έχουν στο site.

1.70A με τον καινούριο AGESA CODE. Δοκίμασε και πές μου εάν βάλανε το Fix ή ακόμα έιναι τα ίδια με πρίν.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/16819809/990FX9_1.7z

Το AGESA Code είναι το 1.5.0.5 το πιο καινούριο.

Το 817 και 822 που λέγαμε είναι το μCode του CPU σου Ανέστη.

Τώρα τι να πώ!!!!! Πολλά respect σε σένα Βασίλη!!!!! :worship2::bows::respekt:

Το μcode sto 1.30B ειναι 822 και στο 1,70 817. Τι παίζει αλλάζει με το bios?

Θα το βάλω το βράδυ και θα αναφέρω αποτελέσματα!!!

Τι να πω τέτοια βοήθεια είχα καιρό να δώ, ευχαριστώ από βάθους καρδιάς!!! :T:

Link to comment
Share on other sites

Το SupePi και το Passmark Vantage είναι με oc του 8350 από το bios. Μου φαίνεται κάπως ποιό σταθερό το μηχάνημα και παίζει να ρεγουλάρει λίγο καλύτερα τα ρεύματα η μητρική τώρα.

Δεν ξέρω αν κάνανε όντως καμιά αλλαγή οι της Asrock άλλη από το Agesa Code αλλά αυτή την αίσθηση μου δίνει το πισί.

Thanks και πάλι πάντως που μπήκες στον κόπο για μένα Βασίλη!

Link to comment
Share on other sites

Παίζει τίποτα unnoficial update τώρα τελευταία γιατί κοντεύει χρόνος από το τελευταίο που δεν ανέβηκε και ποτέ στο site?

Και τι έγινε που πέρασε 1 χρόνος; Έχεις κάποιο θέμα με το BIOS;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now