soprano_black

How to O/C Asus P5K3 και Intel E6750 2.66

Recommended Posts

Κύριοι και κυρίες γειά σας,

ψάχνωντας στο internet για overclockin βρήκα αυτό το site. Με λίγο κοίταγμα σε αυτό είδα οτι οι περισσότεροι είσαστε αρκετά καλοί στο άθλημα:). Γιαυτό και εγώ σας παραθέτω το pc μου και περιμένω τη βοήθειά σας. Θα ήθελα να μου πείτε ποιες ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να δώ το pc μου πιο δυνατό χωρίς να χρησιμοποιήσω το NOS mode (3%, 5%, 10%...25%) της ASUS (στο Dos το βρίσκω αυτό) διότι το σύστημά μου γίνεται ασταθές σε ανύποπτο χρόνο.

Σύστημα Windows Xp Professional

ASUS P5K3 Wifi Deluxe

Intel Core 2 Duo E6750 2.66Ghz

Kingstone 1Gb DDR3 1066Mhz

Τροφοδοτικο 400 Watt

Μία μεγάλη ψύκτρα με 120 ανεμιστιράκι της ZALMAN

άλλος 2 120άρηδες ανεμιστήρες εμπρός και πίσω στο κουτί.

Nvidia 7600 Gt

Eizo 19" Tft

Περιμένω την βοήθειά σας επάνω στο θέμα μου

Φιλικά Soprano_Black

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες Sorprano_Black, :)

Απ'οτι κατάλαβα θέλεις να κάνεις ένα μικρό overclock και να είσαι σταθερός για κάθε ημέρα. Σωστά?

Πιστέυω θα άξιζε άμα αγόραζες άλλη μια μνήμη ίδια με αυτή που έχεις για να επωφεληθείς απο το Dual Channel της.

Στην συνέχεια, πήγαινε στο bios. Κάποια καρτέλα είναι σχετική με το oc του συστήματος. Εκεί, βάλε όλες τις ρυθμίσεις manual και απλά βάλε το FSB απο εκεί που είναι 266 στα 300.

Το σύστημα θα ανοίξει και θα είσαι στα 3GHz ( 10 multiplier x 300 FSB = 3000MHz) . Λογικά εκεί δεν θα χρειάζεται να ανεβάσεις καθόλου το ρέυμα, μιας και ο υπερχρονισμός είναι μικρός !

Έχεις πειραματιστεί καθόλου μόνος σου?

Ποια ψύκτρα έχεις?

Το τροφοδοτικό τι μάρκα είναι?

Θές να το υπερχρονίσεις για κάτι συγκεκριμένο ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση,

η ψύκτρα μου είναι η CNPS8000

http://www.zalman.com/ENG/product/Product_Read.asp?idx=163 απο την οποία είμαι πα΄ρα πολύ ευχαριστημένος

Το τροφοδοτικό μου είναι ένα της Thermaltake στα 400Watt (ήταν πακέτο με το κουτί που πήρα).

Έιχα προσπαθήσει και κάποιες φορές απο μόνος μου ο/c αλλα μιας και δεν κατέχω το άθλημα δεν το ξαναπείραξα.

Θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός στο "πέιραγμα" της CPU αλλα και της μνήμης όπως επείσης να μου προτίνεις κάτι για πιο πάνω? Με τι εργαλείο μπορώ να μετρήσω τις ανυψωτικές τάσεις του μηχανήματος μετα το o/c?

Θέλω να το υπερχρονίσω για να μου μετατρέπει τα βιντεο λίγο πιο γρήγορα και γενικότερα....

Φιλικά Soprano_Black

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα πρέπει να το βάλεις στην μητρική το καινούριο ντιμ :P

Όταν ανάψει το μηχάνημα σου , πάτα το Delete να μπέις στο bios.

Κάπου εκεί έχει κάποιες καρτέλες,,,μία πρέπει να λέει κάτι σχετικά με το OC .

Μπορείς να μου γράψεις μία πρός μία τις επιλογές της συγκεκριμένης καρτέλας ή να βγάλεις μια φωτογραφία και να την ανεβάσεις εδώ να τα δούμε μαζί αναλυτικά? :)

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στην καρτέλα που σου δίνει τις επιλογές για το overclock. AI Tweaker ή Jumperfree Configuration αν θυμάμαι καλά. Εκεί θα δεις κάπου γράφει "FSB Frequency" εκεί από 333 που είναι πήγαινε το για αρχή στα 366. Παράλληλα κοίτα και τι συχνότητα ανεβάζει τις μνήμες από την επιλογή "Dram Frequency". Να ξέρεις ανεβάζοντας το FSB ανεβάζεις παράλληλα και τις μνήμες. Δεν θα χρειαστείς παραπάνω ρεύμα στον επεξεργαστή για τόσο λίγο ανέβασμα. Αποθήκευσε τις ρυθμίσεις και κάνε boot στα windows. Μπορείς να πειραματιστείς και με μεγαλύτερο FSB αλλά πρόσεξε και τις μνήμες, θα χρειαστούν και αυτές παραπάνω ρεύμα αν τις ανεβάσεις αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now