AgMa

Phantom 410 water cooling project

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα :D.

Σας διαβάζω καιρό αλλά δεν είμαι και τόσο ενεργός.

Στο παρόν θέμα θα μοιραστώ μαζί σας τα βήματα που ακολουθώ για να "προσπαθήσω" να βάλω custom w/c στο κουτάκι μου, ένα mid NZXT Phantom 410.

Και ξεκινάω με τα πράγματα:

dsc00017cx.jpg

dsc00022dg.jpg

Διάφορες απ' τα parts:

dsc00028sp.jpg

dsc00025cr.jpg

Το ψυγειάκι είναι 60άρι 240mm και εκ πρώτης όψεως δεν χωρούσε όρθιο μπροστά στο κουτί ( αλλά κάτι θα κάνουμε γι' αυτό :P )

dsc00020uh.jpg

Η υδρόψυξη συνολικά κόστισε 302 ευρώ από aquatuning μαζί με τα μεταφορικά.Αναλυτικά τα πράγματα είναι:

Cpu block: Phobya CPU-Cooler UC-1 Extreme Brass Edition

Αντλία: Laing DDC-pump 12V DDC-1T

Tank: Alphacool Repack - Laing DDC - 5,25 Bay Station

Ψυγείο: Alphacool NexXxos UT60 Full Copper 240mm

Fans: 2x Scythe Gentle Typhoon 1850rpm

Ρακόρ: 4x13/10mm compression fitting G1/4 - compact - matte black και 2x Alphacool 13/10 compression fitting 45μοιρών περιστρεφόμενα

Σωλήνας: 2 μέτρα Alphacool tubing AlphaTube HF 13/10mm διάφανος.

Και το σύστημα που τοποθετήθηκαν:

Cpu: i7 3770k

Μητρική: Gigabyte z77x-ud3h (θα αλλαχτεί στην πορεία)

Ram: Patriot Intel Extreme Masters 2133 cl11

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο :T: μου αρεσουν παρα πολυ τα water cooling projects σε midi κουτακια....διοτι συνηθως χρειαζονται μοντες για να χωρεσουν τα νερα,εκει ειναι μαγκια...οχι να τα κουμπωνεις ετσι.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1152]caution[/MENTION] Δεν μου αρέσουν οι μαμά καταστάσεις :P.

Ναι η αλήθεια είναι ότι με έχει ταλαιπωρήσει λίγο να τα ταιριάξω, γιατί αυτή τη στιγμή το project είναι πιο μπροστά απ'αυτό που παρουσιάζω...

Link to comment
Share on other sites

Και ξεκινάμε...

Αρχικά αφαιρέθηκαν τα hdd bay:

sam0039u.jpg

sam0041z.jpg

Επίσης αφαιρέθηκε ο πάτος των dvd, μιας και το ψυγείο που θα τοποθετηθεί εκεί μπροστά ήθελε ακόμη ~15mm χώρο:

sam0044lg.jpg

Δυστυχώς δεν έχω dremel και έτσι η συγκεκριμένη διαδικασία με ταλαιπώρησε αρκετά με το σεγάκι, μιας και δεν κόπηκε ίσια όπως θα δείτε παρακάτω.

Και εδώ το κομμάτι που αφαιρέθηκε:

sam0019e.jpg

Αφού αφαιρέθηκε, βόλευε καλύτερα να το κόψω πιο ευθεία.Το λίμαρα και το πέρασα με μαύρο μίνιο που υπήρχε κάπου πεταμένο στην αποθήκη και κατά σύμπτωση το χρώμα του ταίριαζε αρκετά με αυτό το περίεργο ματ-γυαλιστερό που έχει το κουτί :peaceful:

Έφτασε και η στιγμή του ξεπλύματος...

dsc00032qk.jpg

Χρειάστηκε να το ξεπλύνω 3-4 φορές μέχρι να σταματήσουν να βγαίνουν αυτά τα μαύρα κομματάκια από μέσα του.

Ααα και εδώ είναι η αντλία που χρησιμοποίησα (την οποία ξέχασα να βάλω στην φώτο με τα υπόλοιπα πράγματα).

dsc00034qf.jpg

dsc00036zig.jpg

Είναι τύπου DDC, στα 10watt αρκετή για να σηκώσει μελλοντικές μου ορέξεις, αν και στην πορεία παίρνει πόδι και αυτή :encouragement:

Link to comment
Share on other sites

Θα προχωρήσω λίγο πιο γρήγορα ώστε να φτάσω ( φέτος :lolling: ) στο στάδιο που είμαι τώρα!

Μπήκε και το ψυγείο με 2 απ' τους καλύτερους ανεμιστήρες της αγοράς... Scythe GT 1850rpm:

dsc00039ycm.jpg

dsc00041do.jpg

Και εδώ φαίνεται καλύτερα o χώρος που εκμεταλλεύτηκα αφαιρώντας τον πάτο των dvd:

dsc00042tk.jpg

Και εδώ το cpu block:

dsc00045ls.jpg

dsc00046qqr.jpg

Στην αρχή χρησιμοποίησα την πάστα που είχε μέσα (Phobya HeGrease Extreme) αλλά μετά από 1-2 μέρες χρήση, μου φάνηκε λίγο σε χάλια κατάσταση cpu και block.Σαν να ήταν καιρό και είχε αρχίσει να ξεραίνεται ένα πράμα...

Την άλλαξα με μια MX-2 που είχα αλλά μη φανταστείτε και καμία ιδιαίτερη διαφορά.

Ήρθε η ώρα των σωληνώσεων:

dsc00047xq.jpg

dsc00049ks.jpg

Αφού μετρήθηκαν και κόπηκαν, πάμε για την προετοιμασία για το γέμισμα και το leak test:

dsc00050lj.jpg

dsc00051qu.jpg

Και το γνωστό βραχυκύκλωμα του 24πινου (πράσινο-μαύρο):

dsc00052pw.jpg

Το χρώμα να πω την αλήθεια φοβόμουν ότι θα "γαλαζίζει" αλλά τελικά ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα :T::

dsc00054vg.jpg

dsc00055hi.jpg

dsc00056oj.jpg

Ταίριαξε και ωραία με τις ψύκτρες της μητρικής και τις μνήμες.Με ταλαιπώρησε λίγο μέχρι να αρχίσει η ροή στο κύκλωμα, γιατί περίμενα ότι μόλις τον άνοιγα θα άρχιζε να κυκλοφορεί το υγρό χωρίς να χρειαστεί να κάνω κάτι άλλο (εκτός την εξαέρωση).

Την λύση έδωσε και αυτή τη φορά ο Κοπρίτης (όπως και σε όλο το project βασικά)!Μόλις κούνησα το κουτί αριστερά-δεξιά, το υγρό άρχισε να φτάνει στην αντλία, που εκεί ήταν και ο στόχος.Τα υπόλοιπα μετά ήταν εύκολα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία προχωράει :T:

Οι Gentle Typhoon πλέον έχουν έναν αέρα "συλλεκτικού" ξέρεις ε; Κατά τα άλλα, όπως έχει το rad με τα hoses πάνω, να δώσεις βάση στο air bleeding. Και νομίζω ότι αν καλύψεις το αυτοκόλλητο του psu και προσθέσεις λιιιιίγο λευκό φωτισμό (ένα led stripe κάπου) θα δείξουν τέρμα όμορφες οι μπλε λεπτομέρειες :T:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία προχωράει :T:

Οι Gentle Typhoon πλέον έχουν έναν αέρα "συλλεκτικού" ξέρεις ε; Κατά τα άλλα, όπως έχει το rad με τα hoses πάνω, να δώσεις βάση στο air bleeding. Και νομίζω ότι αν καλύψεις το αυτοκόλλητο του psu και προσθέσεις λιιιιίγο λευκό φωτισμό (ένα led stripe κάπου) θα δείξουν τέρμα όμορφες οι μπλε λεπτομέρειες :T:

Listen to the king!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία προχωράει :T:

Οι Gentle Typhoon πλέον έχουν έναν αέρα "συλλεκτικού" ξέρεις ε; Κατά τα άλλα, όπως έχει το rad με τα hoses πάνω, να δώσεις βάση στο air bleeding. Και νομίζω ότι αν καλύψεις το αυτοκόλλητο του psu και προσθέσεις λιιιιίγο λευκό φωτισμό (ένα led stripe κάπου) θα δείξουν τέρμα όμορφες οι μπλε λεπτομέρειες :T:

Τι εννοείς στο air bleeding?Δεν θα κάνει καλή εξαέρωση;Ο λόγος;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς στο air bleeding?Δεν θα κάνει καλή εξαέρωση;Ο λόγος;

Aπλά θα θέλει λίγο κούνημα για να διώξεις τον αέρα, γιατί οι έξοδοι από το ψυγείο αφήνουν 1-2 εκατοστά από το "reservoir" του ψυγείου από πάνω τους, οπότε εκεί μένει πάντα λίγος αέρας.

Αλλά αν το κουνήσεις λιγάκι, η του βάλεις κανένα βιβλίο από κάτω να δουλέψει στραβά, αφού έχεις και reservoir, σίγουρα θα είσαι μια χαρά και θα φύγει ο αέρας. Και στην χειρότερη, έχει και από "πάνω" bleeders το ψυγείο σου...

Link to comment
Share on other sites

Μα έτσι κι αλλιώς για να καταφέρω να οδηγήσω το υγρό στην αντλία ώστε να ξεκινήσει η κυκλοφορία, κουνάω όλο το κουτί προς όλες τις κατευθύνσεις...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αντλία τώρα, σαν πρώτη εντύπωση με ενοχλούσε από θόρυβο, ενώ είναι στα 10watt.Ευτυχώς και δεν πήρα την 18άρα :H:.

Το θέμα της είναι ότι έχει πολύ -περιττή- ροή για τα πράγματα που έχω.Έτσι έλαβα άλλα μέτρα!

Είχα κάτι διόδους απ' την Η100 (1N4001) οι οποίες η κάθε μία μειώνει την τάση του ρεύματος κατά 0.75v.

Αφού λοιπόν έκανα την γνωστή μόντα του molex 12v->7v έτσι ώστε να σιγουρευτώ ότι ο θόρυβος προέρχεται απ' τις στροφές της αντλίας και όχι από κάποιο συγχρονισμό στο κουτί, διαπίστωσα ότι στα 7v ήταν ΕΝΤΕΛΩΣ αθόρυβο, σε σημείο να ακούγεται η ροή του υγρού στο tank.

Να σημειώσω εδώ ότι και στα 7v διαφορές στις θερμοκρασίες δεν είδα με intel burn test!

Όμως έτσι έβγαζε σφάλμα η μητρική στο ποστ, cpu fan fail.Δεν διάβαζε τις στροφές της αντλίας και βαρούσε το beeper.

Έπιασα τις διόδους και άρχισα να προσθέτω μία-μία με δοκιμές, μέχρι το σημείο που δεν θα έκανε θόρυβο και η ροή να ήταν αρκετή χωρίς να βγάζει το cpu fan fail.

Έτσι λοιπόν κατέληξα με 4 διόδους που συνολικά ρίχνουν 0.75vx4=3v και τις έβαλα σε μια απόσταση molex ώστε να μην χαλάσω το καλώδιο της αντλίας και τώρα έχω ένα σύστημα πραγματικά αθόρυβο με ίδιες επιδόσεις με τα 12v :whoohoo:

90599471.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζουμε...

Τέλος και με το leak test.

dsc00226b.jpg

dsc00227ea.jpg

Και το κουτάκι απ' έξω:

dsc00231ak.jpg

dsc00232iz.jpg

Από θερμοκρασίες τώρα.Εδώ είναι η Η100 στο full της (2600 στροφές) σε Intel burn test @4.4ghz @1.21v στο bios me LLC turbo και 2gb ram (μη δίνετε σημασία στην ημερ/νία, όπως είπα είναι πιο παλιά απ' ότι βρίσκομαι τώρα):

intelburntest44ghz121vs.jpg

Και εδώ η custom υδρόψυξη με ακριβώς ίδιες ρυθμίσεις και οι ανεμιστήρες επίσης στο τέρμα (1850 σε σχέση με τις 2600 της Η100):

intelburntest44ghz121vs.jpg

Μόλις παρατήρησα ότι λείπει το σκρινάκι με ανοιχτό το intel burn test αλλά θα το ξανατρέξω να έχετε πιο πλήρη εικόνα.Οι διαφορές είναι από 2-5 βαθμούς ανάλογα τον πυρήνα (undelidded).

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το dvd bay tank μας άφησε καιρούς, (πιτσίκαρε και έχανε, ίσως απ' τη μετακόμιση) ήρθε η ώρα για update.

Βέβαια ήταν και η ώρα του για αλλαγή υγρού και γενικό καθάρισμα στα parts μετά από 13 μήνες χρήσης, για να δούμε και σε τι κατάσταση βρισκόμαστε.

Αρχίζουμε με αλλαγή του τανκ βεβαίως βεβαίως και επί της ευκαιρίας αλλαγή της αντλίας σε D5. Ο λόγος που άλλαξα και αντλία ήταν ότι δεν έβρισκα τανκ που να μπαίνει σε dvd bay κάτω από 100 ευρώ και να μην ήταν plexiglass.

DSC00574.jpg

DSC00576.jpg

Το δαχτυλίδι της αντλίας στο σακουλάκι με έξτρα χρέωση μιας και η αντλία που πήρα ήταν η solo version.

To led που είχε μέσα το τανκ, συνδέεται με molex 7v.Μαύρο και κόκκινο καλώδιο.

Η αντλία με 12v, μαύρο και κίτρινο!Το molex κανονικά (ξεκινώντας απ' το Νο1 όπως γράφει πάνω) έχει:

No1:Κίτρινο 12v

No2:Μαύρο γείωση

No3:Μαύρο γείωση

No4:Κόκκινο 7v

Άρα με ένα molex πλέον τροφοδοτούνται και led και αντλία:

DSC00578.jpg

Ωπ!Κάτι μας λείπει...

largethumbimage1.jpg

Που είναι το o-ring οεο;

Αλλιώς μπορείτε να το λέτε: "Και απ' τη μύγα ξύγκι" :hehe:. +2? ακόμη για αυτό.

Βρέθηκε σε μαγαζί με ψυκτικά είδη.Διαστάσεις 57x3.5mm

Και εδώ η αντλία (επιτέλους) τοποθετημένη:

DSC00579.jpg

Τα έχω κάνει λίγο χάλια ε;

DSC00580.jpg

Κόστος αυτών:

Tank: XSPC D5 Dual Bay Reservoir 5.25” for Laing D5 Black Ver.2 60?

Αντλία: EKWB EK-D5 Vario Motor 66?

Δαχτυλίδι (σφιγκτήρας) αντλίας: Laing Threaded Rim for D5 - VPP655 2?

Υγρό: Aqua Computer Double Protect Ultra Blue 1LT 8.50?

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από 13 μήνες χρήση, δεν είχε βάψει τίποτα.Μόνο οι σωλήνες που είχαν θαμπώσει αλλά σ'αυτό δεν φταίει το υγρό.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάμε...

Καταρχήν δεν θέλω σχόλια για το μπλε χωνί, τυχαίο ήταν :hehe::

IMG_20140430_112018.jpg

DSC00614.jpg

DSC00615.jpg

DSC00616.jpg

Το πρώτο boot όμως δεν με άφησε και τόσο ευχαριστημένο (τελικά έχω ευαίσθητα αυτιά).Η αντλία χαμηλά τρέμει και συντονίζει με το κουτί και ψηλά που δεν τρέμει ακούγεται που δουλεύει (το φυσιολογικό της, αλλά όχι για 'μένα).

Ξανά λύσιμο και πρέπει τώρα να κάνω κάτι για να το κάνω συνολικά πιο αθόρυβο σαν σύνολο.Ίσως φύγω γενικά και απ' τα bayres...

Αλήθεια, κάνει και σε άλλους αυτό το τρέμουλο η αντλία απ' την 1η έως την 2η σκάλα;Γιατί με μια αναζήτηση google και youtube, βρήκα πολλά παρόμοια

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όχι δεν είναι από τις θορυβώδεις αντλίες. Δες μήπως είναι απλά κραδασμοί που περνάνε στο case ή δες μπας και έχεις κανένα βαρβάτο air poket μέσα στην αντλία και με λίγο κούνημα (στο on η υδρόψυξη, αλλά στο off οι μηχανικοί) βελτιωθεί :)

:T:

Link to comment
Share on other sites

1η προσπάθεια "ηχομόνωσης"...

Κόπηκε και τοποθετήθηκε μοκέτα μαύρη στα πλαϊνά του τανκ που έρχεται σε επαφή με το κουτί:

DSC00618.jpg

DSC00621.jpg

Κολλήθηκε με ταινία διπλής όψεως:

DSC00623.jpg

DSC00624.jpg

Και πίσω στη θέση του:

DSC00628.jpg

Συνέχεια έχει το κουτί που πατάει πάνω σε ξύλο...

Τα ποδαράκια του είναι κάπως σκληρά, δεν μπορώ να καταλάβω όμως τι υλικό είναι:

DSC00633.jpg

Για να δούμε αν βοηθήσει λίγο armaflex:

DSC00635.jpg

DSC00636.jpg

Το αποτέλεσμα δεν είναι και αυτό που περίμενα.Βελτιώθηκε βέβαια αλλά όχι όσο θέλω.

Επόμενο βήμα:ηχομονωτικό υλικό.

Εδώ θα χρειαστώ βοήθεια.Να πάρω απ' τα έτοιμα που πουλάνε (be Quiet, Fractal design κτλ.) ή να ψάξω για ρικοφόν καλύτερα;Για το δεύτερο διάβασα ότι ίσως ανεβάσει λίγο την συνολική θερμοκρασία του κουτιού (είμαι με 2x120mm fans εισαγωγή μπροστά και 2x120mm fans + 1x140mm fan πάνω και πίσω για εξαγωγή).

Link to comment
Share on other sites

:T:

+1 για το ρικοφόν, παγιδεύει λίγο airflow αλλά δουλεύει καλά.

Επίσης αν έχεις την δυνατότητα (φίλος, γνωστός κτλ) καλά θα ήταν να άκουγες και μια δεύτερη ίδια αντλία. Πριν αγοράσεις οτιδήποτε, για να εξασφαλίσεις ότι όλα είναι ok με την δική σου...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω κάποιον εύκαιρο για να ακούσω παρόμοια αντλία.Ίσως είναι απλά κραδασμός που μεταφέρουν όλα τα bayres, δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Άντε ήρθαν και τα φουρφούρια (να φύγουν επιτέλους αυτοί οι άσπροι άκυροι που είχα):

DSC00658.jpg

Φορεμένοι:

DSC00666.jpg

Με χαλάει και η κάρτα τώρα.Μάλλον θα παίξει και κανένα μπλοκάκι (μαζί με μπλοκ για vrm και μνήμες που μου έχουν μπει στο μυαλό):

Το μπλοκάκι που χαλβαδιάζω:

PER.811822.jpg

Τα μπλοκ για τα vrm+chipset:

ASUS_P8Z77_V_MB_Set_black.jpg

Και το μπλοκ για τις μνήμες μαζί με τα καλύμματά τους:

images?q=tbn:ANd9GcRozQjRQp_xH_tw68GjxHeJ8Ja7gK7BoDHZhID8T-h4HIzCbWAv

PER.811045.jpg

Ξέρω ξέρω, είναι too much (ειδικά οι μνήμες) αλλά αν βάλεις μπροστά με τις custom w/c δεν σταματάς :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now