AgMa

Phantom 410 water cooling project

Recommended Posts

Και ένα μικρό update με gpu waterblock και backplate της ΕΚ:

DSC00703.jpg

Η συσκευασία του backplate είναι λίγο κάπως.Όπως το βλέπετε σκέτο με αυτό το νάιλον με τις φουσκάλες το παρέλαβα, χωρίς καν κάποιο μικρό κουτί.Αφού δεν το τύλιξαν με εφημερίδα πάλι καλά :hehe:

Και το unboxing:

DSC00705.jpg

DSC00706.jpg

DSC00707.jpg

DSC00712.jpg

DSC00714.jpg

DSC00716.jpg

DSC00717.jpg

Ελπίζω να με αφήσει ικανοποιημένο το αποτέλεσμα, γιατί με τους 44-46 βαθμούς που βλέπω σε idle απελπίζομαι...

Ένα furmark πιστεύω το χρειάζεται πριν αποχαιρετήσω την αερόψυκτρα (για να έχουμε και ένα μέτρο σύγκρισης).

Περιμένω ακόμη το μονό ψυγείο, ρακόρ και σωλήνες για να βάλω μπροστά.

Edited by AgMa
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε με την πραμάτια. 1x120mm 45άρι ψυγείο Alphacool NexXxos XT45 μαζί με ρακόρ:

2x90 μοιρών

2x45 μοιρών περιστρεφόμενα

2xcompresssion fittings 13/10mm

1x45 Μοιρών διπλής γωνίας

DSC00732.jpg

Και με το ψυγείο ανοιχτό:

DSC00734.jpg

Πυκνά fins;Μπα...

DSC00736.jpg

Τα haribo για όσους κατάλαβαν :hehe:

Τελικά είναι όντως πολύ βρώμικα τα ψυγεία.Και δεν είναι μόνο αυτά, μετά την φώτο συνέχισε να βγάζει :crack: :

DSC00740.jpg

Η κάρτα έτοιμη για το μπλοκάκι, με τα thermal pads της τοποθετημένα:

DSC00741.jpg

DSC00750.jpg

DSC00751.jpg

Προσοχή σε όποιον επιχειρήσει να βάλει μπλοκ σε αυτή την υλοποίηση!Μια απ' τις βίδες του μπλοκ, είναι περικυκλωμένη από πυκνωτάκια και πρέπει να κοπεί το pvc washer που έχουν οι βίδες για να μπει.Διαφορετικά θα ξεκολλήσει ένα απ' τα πυκνωτάκια σίγουρα.

Μπήκε και το backplate για να έχουμε και "some passive cooling" όπως αναφέρει και η ΕΚ :harhar:

DSC00755.jpg

Και τώρα τα δύσκολα.Πρώτη (αποτυχημένη) προσπάθεια να μπει το ψυγείο πίσω.

Από μόνο του έμπαινε ναι μεν, αλλά καθότι ήταν μεγαλύτερο απ' το κενό που έχει το κουτί μου λόγω του έξτρα χώρου που καταλαμβάνει για τα ρακόρ του, οι τρύπες για τις βίδες κοιτούσανε στον γάμο του καραγκιόζη.

Στην αρχή έβαλα το fan από πίσω σε push και έτσι το ψυγείο βγήκε πιο έξω, ξεφεύγοντας στην ουσία απ' τις λαμαρίνες του κουτιού και κατάφερε να μπει.Αλλά περίσσευε πολύ, 25mm το fan + 45mm το ψυγείο = 70mm αηδίας

DSC00761.jpg

Λύση No 2:

Αναγκαστικά λοιπόν έπρεπε να μπει το fan έξω απ' το κουτί πάλι σε push διάταξη και πλέον έπρεπε το ψυγείο να μπει μέσα.

Σημάδεψα, άνοιξα τις τρύπες με 5άρα λάμα και πλέον βιδώθηκε όπως πρέπει.

Και το τελικό αποτέλεσμα:

DSC00765.jpg

Fill it up please!

DSC00770.jpg

Μένει ακόμη να κάνω κάτι με τη σωλήνα που πάει απ' το ψυγείο στην gpu γιατί δεν μου αρέσει.

Παρατηρήσεις-σχόλια ευπρόσδεκτα εννοείται.Σας ευχαριστώ...:righton:

Link to comment
Share on other sites

Τι κάρταρος που είναι οι 290/290Χ αν "αφαιρέσεις" τον θόρυβο! :T:

Άψογος AgMa :T: Για τον σωλήνα που αναφέρεις νομίζω ότι φαίνεται λιιιίγο τσιτωμένος και αν ήταν 2-3 εκατοστά μεγαλύτερος θα φαινόταν λίγο πιο ok :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά προσπαθώ όσο μπορώ να κάνω τους σωλήνες ευθείους "σαν" τους acrylic ένα πράγμα και οι κούρμπες-γωνίες να γίνονται με ρακόρ, όχι να κουρμπάρει η σωλήνα.

Και τους acrylic δεν τους προτιμώ λόγω ότι είναι πολύ μπίζιλοι συν ότι για να μην έχεις διαρροές και να σου έρθουν όλα καρφί ευθεία θα πρέπει να κάνεις τάμα.

Μάλλον θα πάω σε κάτι τέτοιο να δω μήπως βελτιωθούν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή πλάνων...

Πάμε σε tube res με ξεχωριστά την αντλία και κάποιου είδους decoupling.Πολύ κραδασμός για το αυτί μου τα bayres :crack:

Edit: Έχει κανείς εμπειρία με το x-res της EK;

Edited by AgMa
Link to comment
Share on other sites

@AgMa Τι θέλεις να μάθεις για το tank?

Καταρχήν το uni-holder που έχει κάνει δουλειά;

Από κραδασμούς πως τα πάει δηλαδή;Αυτό κυρίως.

Αλλιώς να αλλάξω, να πάω σε top με ξεχωριστό tube res.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε ένα link απο το tank για να σιγουρευτώ οτι μιλάμε για το ίδιο..

Σε γενικές γραμμές, δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο το πως εφάπτεται το tank στο bracket του, όσο το πως εφάπτεται το bracket πάνω στο case. Αν κάνεις σωστή δουλειά στην στερέωση με το case, δεν θα έχεις προβλήματα κραδασμών/συντονισμού. Το οποιοδήποτε αφρώδες υλικό ανάμεσα στην λαμαρίνα και στο bracket του tank θα μειώσει τους κραδασμούς. Όσο καλύτερο υλικό βάλεις τόσο καλύτερη η απορόφηση των κραδασμών.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και πάλι με κάποιες αλλαγές, οι οποίες φέρνουν η μία την άλλη.

Το bayres έφυγε και τη θέση του θα πάρει της ΕΚ το tube-res X3 250, το οποίο όπως είναι το κουτί μου δεν γίνεται να χωρέσει κάπου και τα μικρότερα δεν μου αρέσουν (όπως πχ. το 150).

Όσο για το x-res που έλεγα το φοβήθηκα λίγο.

Σαν χώρος κατάλληλος για το res επιλέχθηκε αυτό το σημείο:

DSC00770.jpg

Το οποίο όπως το μέτρησα από ψυγείο μέχρι gpu, το περιθώριό μου είναι 65mm (με την στοκ ψύκτρα ήταν 62mm), άρα δεν θα έχω πρόβλημα στην τοποθέτησή του μιας και είναι 60mm διάμετρο.

Στη συνέχεια έπρεπε να φτιαχτεί κάτι να στηριχθεί το res, γιατί το μαύρο που βλέπετε, στην ουσία είναι το πλαϊνό καπάκι του κουτιού.Αν χρειαστεί να βγάλω το πλαϊνό, θα φύγει και το res μαζί, χώρια ότι δεν γίνεται να βιδωθεί πάνω στο καπάκι.

Μέτρημα, πρόχειρο σχέδιο με κούτα και plexiglass στην πράξη:

DSC00824.jpg

DSC00831.jpg

Το κομματάκι που βλέπετε και λείπει χαμηλά, θα μπει πίσω απ' το ψυγείο για να μην φαίνεται και είναι για να περάσει το molex της αντλίας από πίσω.

DSC00827.jpg

Ωραίααα, πάει αυτό...

Τώρα όμως που μου έχει κολλήσει να βάλω υγρό Mayhems pastel blueberry;Που πας ρε μάστορα με τα alphacool και το pastel;Θα βγει κανένα γαλαζοκιτρινοκοκκινόμαυρο και θα γελάει ο κόσμος :hehe:.

Για να μην έχω θέματα με αλλαγή χρώματος, πρέπει οπωσδήποτε τα ψυγεία να καθαριστούν σωστά.

Τσούζει σε τιμή (48 ευρώ μου βγήκαν όλα μαζί) αλλά τι να κάνεις.

Έτσι ήρθε και το:

DSC00832.jpg

DSC00833.jpg

DSC00834.jpg

Και επειδή θα χρειαστεί πολλές φορές να γεμίσω και να αδειάσω, ειδικά στο part 2, πρέπει να έχω έναν γρήγορο τρόπο αδειάσματος.

Drain valve με λίγα λόγια, που μέχρι τώρα άδειαζα όπως έβρισκα με πολύ ακαταστασία και κόπο.

Το μόνο όμορφο όμως είναι της bitspower, το οποίο το caseking δεν θέλει να μας κάνει τη χάρη να το φέρει (βασικά σε πολλά που κοίταξα δεν υπάρχει διαθεσιμότητα) και επομένως σταματάω εδώ μέχρι να έρθει το δεματάκι το οποίο περιλαμβάνει:

Το drain valve, ένα q-adapter, 2 τάπες για το adapter και το valve και 1 adapter 2X 1/4 inch περιστρεφόμενο το οποίο θα μπει στο ένα εκ των 2 κάτω ρακόρ του μπροστά ψυγείου και το drain valve θα μπορεί να ανεβοκατεβαίνει για να το κρύβω.

Ίσως σας μπέρδεψα, αλλά θα καταλάβετε τι σχεδιάζω όταν έρθουν.

Ελπίζω να μου βγουν σωστοί οι υπολογισμοί :hmmm:

Edited by AgMa
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να σου γράψω πως το σύστημα σου μέσα με τα χρώματα/υλικά που έχει επιλέξει είναι πανέμορφο.

Αλλά τελικά θα σου γράψω ότι το ζηλέυω! :T:

Σε ευχαριστώ, αν και έχει ακόμη μπόλικη δουλειά.Μένει ακόμη άλλο ένα διπλό 30άρι ψυγείο για την οροφή, ώστε να γίνουν οι καθαρισμοί σε όλα μια και καλή.

Link to comment
Share on other sites

Και εκεί που παράγγειλα το top της EK CSQ-Acetal :

1847837_a.jpg

Τσουπ, ανοίγω την κούτα και βλέπω το plexi :

1993088_a.jpg

Αν και πιο ακριβό κατά 6,5 ευρώ και στην ουσία δεν την πληρώνεται τη διαφορά το κατάστημα, μου ζήτησε (φυσικό ήταν) αν δεν έχω πρόβλημα να το κρατήσω και είμαστε οκ.Έλα σου όμως που δεν τα πάω τα plexi αλλά κάτι μου λέει ότι το άλλο θα μου έρθει σε... χμ... 70 χρόνια :hehe:.

Τι λέτε ρε παιδιά; :crack:

Edited by AgMa
Link to comment
Share on other sites

Δεν κολλάω στο χρώμα, στο υλικό κολλάω...

Στο υλικό εννοείς πως σε χαλάει το plexi και ήθελες Acetal ή στο υλικό που θα το βάψεις?

Γιατι σε χαλάει το plexi εάν εννοείς αυτό?

Ελάχιστες διαφορές πρέπει να έχουν σε θερμοκρασίες...εάν όχι μηδαμινές!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now