Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά! έχω αυτή την μητρική GIGABYTE - Motherboard, Graphics Card, Notebook, Slate, Mini PC, Server, PC Peripherals and more / GA-770TA-UD3 (Rev. 1.0)(Μητρικές,Chipset 770,Socket AM3) /

Πρόσφατα αγόρασα έναν ssd kingston v300 60 gb για να έχω εκεί τα windows και τον συνέδεσα πάνω στον controller sata 6gb (της marvell se9128) .

Έχω και τον παλιό μου σκληρό για τα δεδομένα μου πάνω στον άλλο controller 3gb.

Το πρόβλημα είναι ότι μου πετάει μπλε οθόνες και φαίνεται σαν να "χάνει" το connection με τον ssd.κάνω restart και μου λέει no operating system found και με βαζει να bootarw από cd.

Όμως όταν ανοίγω το κουτί και βάζω τον ssd στην άλλη θήρα τα windows ξεκινάνε ξανά μέχρι να ξαναδώ πάλι την μπλε οθόνη η να κολλήσουν , και μετά πάλι από την αρχή..

Τι να κάνω δεν μπορώ άλλο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

@ venisk σε sata 3gb???!!

@stefanos 1992 μου βγαζει αυτο

image.jpg

κάποιο πρόγραμμα το blockari....βασικά μην σου πω ότι το sata 3gb/s θα είναι πιο γρήγορο από τον marvell...δοκίμασε να τρέξεις το as ssd και μετά άλλαξε σε 3gb/s να δεις ότι θα έχει πολύ λίγη διαφορα στη ταχύτητα.. να μην σου πω και καλύτερη:P

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχεις συνδέσει τον SSD πάνω σε Marvell controller, αλλά Marvell drivers δεν έβαλες. Το drive δουλεύει ακόμα με τους default των windows, MSAHCI.

Επίσης σύνδεσε το drive σε native SATA θύρα της μητρικής, δηλαδή θύρα από το chipset και ας μην είναι SATA 3.0. Δηλαδή σε μία από τις θαλασσί θύρες και όχι τις λευκές του Marvell controller. Όταν συνδέσεις το drive, εγκατέστησε και τους drivers SATA της μητρικής από εδώ:

http://www2.ati.com/drivers/14-4-win7-win8-win8.1-32-64-sb.exe

Μετά δες αν λύθηκαν τα προβλήματά σου όλα και μέτρα ξανά τις επιδόσεις του drive με το AS SSD.

Link to comment
Share on other sites

@venisk σε sata 3gb???!!

Ναι για να είσαι σίγουρος πως δεν έχει κάτι ο ssd αλλά ο ηλίθιος και πάντα άχρηστος controller της marvell.

Ζάχο και drivers να βάλει δεν πιστεύω πως θα αλλάξει κάτι αλλά σίγουρα να δοκιμάσεις sv3nsak.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει τους drivers της marvell από το οfficial site της gigabyte.άλλο που το τελευταίο update τους έγινε το 2009. έψαξα και δεν βρήκα πιο καινούργιους.

ερώτηση .πρέπει να πειράξω τίποτα στα bios αν αλλάξω θύρα δηλαδή σε sata 3?

@jax7480 το λινκ δεν δουλεύει!

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που η μητρική σου έχει μόνο marvell sata 3 θύρες δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο. Δεν έχω καταφέρει ποτέ να βρω άκρη σε καμία μητρική μου..προσπάθησα να βάλω hdd σε marvell για να μην ζορίζεται ο controller της intel στης μητρικές μου εδώ και χρόνια άλλα είχα πάντα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει τους drivers της marvell από το οfficial site της gigabyte.άλλο που το τελευταίο update τους έγινε το 2009. έψαξα και δεν βρήκα πιο καινούργιους.

ερώτηση .πρέπει να πειράξω τίποτα στα bios αν αλλάξω θύρα δηλαδή σε sata 3?

@jax7480 το λινκ δεν δουλεύει!

Είναι γίδια εκεί στην AMD γι'αυτό δεν δουλεύει.

Πάρε αυτό:

AMD Chipset Drivers

και πάτα στην πρώτη επιλογή εκεί που λέει AMD chipset drivers, στο Download link.

Στήσε τους drivers και όπως είπαμε και πριν, βάλε το drive σε SATA2 θύρα. Θα έχει καλύτερες επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην ανοίγω new θέμα μια απλή ερώτηση. θέλει φίλος ssb 120gb και έχει το κίτρινο μαγαζί στα 72 τον Evo (3 χρονιά εγγύηση ) και τον intel 520 65e ( 5 χρονιά εγγύηση) τι από τα 2 προτείνετε? Σας Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

^ thou shalt not highjack, αλλά αν συγκρίνεις brown box 520 με evo είναι 10 ακριβώς ευρώ απόσταση. Toν φθηνό με την εγγύηση θα έπαιρνα προσωπικά.

Το 10ευρώ για περιπτερίσιες :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Είναι γίδια εκεί στην AMD γι'αυτό δεν δουλεύει.

Πάρε αυτό:

AMD Chipset Drivers

και πάτα στην πρώτη επιλογή εκεί που λέει AMD chipset drivers, στο Download link.

Στήσε τους drivers και όπως είπαμε και πριν, βάλε το drive σε SATA2 θύρα. Θα έχει καλύτερες επιδόσεις.

Το δοκιμασα και αυτο..αλλα ειναι ΠΑΡΑ πολυ αργος!!ειχα και καποια θεματακια αλλα οχι μπλε οθονη.

κοιτα το bench το οποιο εχει κολλησει εκει κανα τεταρτο

as_ssd_bench_KINGSTON_SV300_S_24_8_2014_8_27_31.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.

Κατέβασε αυτούς τους drivers:

http://www.hwbox.gr/members/730-albums470-picture32167.html

Αποσυμπίεσέ τους σε ένα φάκελο στο desktop.

Πήγαινε στο Device Manager, βρες από τη λίστα τον Marvell controller και πάτα δεξί κλικ και Update driver software.

Μετά ψάξε να βρεις τον φάκελο με τους νέους drivers. Οι drivers που σου έδωσα λινκ είναι του 2014.

Όταν στηθεί ο νέος driver λογικά θα σου ζητήσει να κάνεις restart. Κάνε το restart. Μπες ξανά στα Windows και μετά κάνε shutdown.

Βάλε τώρα ξανά τον SSD στον Marvell controller και τρέξε πάλι ένα AS SSD Benchmark.

Ενημερωτικά, το drive σου, μετά την αλλαγή που έκανε η Kingston στα κρυφά, με τις NAND flash μνήμες, είναι από τις χειρότερες επιλογές.

Μην περιμένεις δηλαδή να δεις τίποτα τρελά νούμερα.

Αλλά τουλάχιστον να σταματήσουν οι μπλε οθόνες και να μην χάνεται από το BIOS, αυτό προσπαθούμε να κάνουμε.

Δυστυχώς άλλο firmware για το drive σου δεν υπάρχει.

Σαν τελευταία επιλογή και αν μπορείς και έχεις τη δυνατότητα, πήγαινε το drive πίσω και πάρε ένα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

πρωτα πρωτα ευχαριστω για τον χρονο που εφαγες στο station drivers. καποιο φεγγάρι εψαξα και εγω εκει οπου βρηκα καινουργιους drivers αλλα πουθενα Link για download!

μολις γυρισω απο την δουλεια θα το δοκιμασω!

respect

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ψάχνοντας και αφου ενημέρωσα τους drivers (ίδια τα αποτελέσματα απο benchmark) μου δείχνει τον σκληρό πάλι σαν SCSI και στα settings βρήκα αυτο8d2ab5492ee07e9fb45c74cebfc4868a.jpg

Στο post παρατήρησα οτι βλέπει σαν IDE τον Kingston!

Στα widows exei επιλογή remove SCSI drive!

Επίσης ο toolbox της Kingston δεν βλέπει τον σκληρό .

Edited by sv3nsak
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ψάχνοντας και αφου ενημέρωσα τους drivers (ίδια τα αποτελέσματα απο benchmark) μου δείχνει τον σκληρό πάλι σαν SCSI και στα settings βρήκα αυτο

Στο post παρατήρησα οτι βλέπει σαν IDE τον Kingston!

Στα widows exei επιλογή remove SCSI drive!

Επίσης ο toolbox της Kingston δεν βλέπει τον σκληρό .

Μέσα στο BIOS πρέπει να έχει επιλογή για το πως θα λειτουργεί ο Controller της Marvell.

Μπες στο BIOS και πήγαινε στην επιλογή CMOS Setup Utility.

Εκεί κάπου έχει μία επιλογή που λέγεται

Enable Onboard SATA3 controller. Πρέπει να είναι enabled.

Πιο κάτω γράφει:

Onboard SATA3 mode: Πρέπει να είναι AHCI, ούτε IDE, ούτε RAID.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά είναι.

Δες αν παίζει έτσι όπως είναι μέσα στα windows και αν πετάει μπλε οθόνες με τους νέους drivers και αν χάνεται το drive μετά τα restart.

Με τις επιδόσεις μην ασχολείσαι. Το drive είναι ήδη αργό αλλά δεν παύει να είναι SSD.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά είναι.

Δες αν παίζει έτσι όπως είναι μέσα στα windows και αν πετάει μπλε οθόνες με τους νέους drivers και αν χάνεται το drive μετά τα restart.

Με τις επιδόσεις μην ασχολείσαι. Το drive είναι ήδη αργό αλλά δεν παύει να είναι SSD.

2 μέρες ανοιχτό με σχετικά βάρια χρήση δεν μου έχει πετάξει μπλε οθόνη. Το Update έδειχνε να κάνει δουλειά!

Εννοείται ότι δεν ασχολούμαι με τις επιδόσεις αν το σύστημα είναι stable..Ξέρω τι controller έχω τώρα..

Αν μου ξανακάνει κόλπα θα το γράψω εδώ! Ευχαριστώ!!:highly_amused:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now