MetallicGR

HTC: Καθ' οδόν το πρώτο 64-bit Android smartphone

Recommended Posts

[NEWS_IMG=HTC: Καθ οδόν το πρώτο 64-bit Android smartphone]http://www.hwbox.gr/images/news_images/htc.jpg[/NEWS_IMG] Το πρώτο 64-μπιτο Android smartphone είναι καθ οδόν από την HTC.

Το πρώτο 64-bit smartphone ετοιμάζεται να λανσάρει η HTC και αναμένεται να αποκαλυφθεί επίσημα στην φετινή IFA 2014. Το smartphone με το όνομα Desire 820 θα χρησιμοποιεί τον επεξεργαστή Snapdragon 615 της Qualcomm με τέσσερις Cortex A53 πυρήνες και συχνότητα λειτουργίας 1,8 GHz και άλλους τέσσερις A53 που τρέχουν στο 1 GHz. Η GPU είναι η Adreno 405 η οποία θα ζωγραφίζει τα διάφορα παιχνίδια σας στην οθόνη του. Μέχρι στιγμής δεν γνωρίζουμε περισσότερες πληροφορίες, όμως ευελπιστούμε να αποκαλυφθεί στην IFA 2014.

[img_alt=HTC: Καθ οδόν το πρώτο 64-bit Android smartphone]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture32274.jpg[/img_alt]

[img_alt=HTC: Καθ οδόν το πρώτο 64-bit Android smartphone]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture32277.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο 64-bit smartphone και δεν υπάρχει ουτε ενα σχόλιο... tragic!!!

Λοιπον, o 64αρης έρχεται να αλλαξει πάααρα πολλα.

Αρχιζω υπενθυμίζοντας οτι ο 32άρης εχει περιορισμό στην RAM (~3.4GB).

Τι φερνει λοιπόν ο 64αρης (για ό,τι πω, βγάλτε εκτός τα iphone...):

1) Κατανάλωση μπαταρίας. Κάποιοι ευαγγελίζονται διαρκεια ζωής 3-4 ημερών.

2) +1 πολ/στής κίνησης στην οθόνη (πιο απλα, βάλτε κι άλλο δαχτυλο!). Συνεπάγεται αλλαγές στις εφαρμογές τυπου GPS (το οποιο GPS αποκτά τρελά features)

3) Καμερες με φοβερές δυνατότητες.

4) Πολυ καλύτερη κωδικοποίηση στις εφαρμογές βιντεο.

5) Σοβαρες αλλαγές σε θέματα κρυπτογράφησης.

6) και φυσικά γραφικά, ισχύς και δικτύωση μπολικη!

Ιδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο 64-bit smartphone και δεν υπάρχει ουτε ενα σχόλιο... tragic!!!

Λοιπον, o 64αρης έρχεται να αλλαξει πάααρα πολλα.

Αρχιζω υπενθυμίζοντας οτι ο 32άρης εχει περιορισμό στην RAM (~3.4GB).

Τι φερνει λοιπόν ο 64αρης (για ό,τι πω, βγάλτε εκτός τα iphone...):

1) Κατανάλωση μπαταρίας. Κάποιοι ευαγγελίζονται διαρκεια ζωής 3-4 ημερών.

2) +1 πολ/στής κίνησης στην οθόνη (πιο απλα, βάλτε κι άλλο δαχτυλο!). Συνεπάγεται αλλαγές στις εφαρμογές τυπου GPS (το οποιο GPS αποκτά τρελά features)

3) Καμερες με φοβερές δυνατότητες.

4) Πολυ καλύτερη κωδικοποίηση στις εφαρμογές βιντεο.

5) Σοβαρες αλλαγές σε θέματα κρυπτογράφησης.

6) και φυσικά γραφικά, ισχύς και δικτύωση μπολικη!

Ιδωμεν!

αυτα που τα βρηκες?

ειδικα αυτο με την μπαταρια θα ηθελα να ξερω τι λογικη ισχυει πισω απο αυτη τη διατυπωση

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χθες που διάβαζα το post του Koμπρέτι στάθηκα και στην κάμερα, τι παραπάνω θα της προσφέρει το 64bit OS; Δεν γνωρίζω πολλά επί του θέματος για αυτό μου φάνηκε περίεργο. Για την μπαταρία, φαντάστηκα ότι απλά το λειτουργικό θα της διαχειρίζεται πιο έξυπνα οπότε θα επιτρέψει με τα ίδια mAh να υπάρχει μεγαλύτερη αυτονομία. Δεν ξέρω αν στέκει, έτσι μου φάνηκε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

περα απο καποια επαγγελματικη παρουσιαση που ειχα για τις νεες δυνατοτητες που ανοιγει ο 64άρης, για όποιον ενδιαφέρεται, μπορεί να βρει παρα πολλα στο επισημο site της Qualcomm. Για τους 810 κυρίως...

Yoshi ειναι θεμα διαχειρισης πορων.

Ελπιζω το βραδυ να ανεβασω περισσοτερες πληροφορίες.

Cya!

(Στο θεμα της κρυπτογραφησης δεν σταθηκε κανεις??????? οκ...)

Edited by Cobretti1099
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now